Wojna w Wietnamie. Historia jednego z najsłynniejszych konfliktów po II wojnie światowej

Wojna w Wietnamie to jeden z najsilniej obecnych w świadomości zbiorowej konfliktów zbrojnych, jakie miały miejsce po II wojnie światowej. Stała się sławna między innymi dlatego, że jej obrazy do dziś pojawiają się w popkulturze. Ale co tak na prawdę o niej wiemy? FOKUS TV zaprasza na cykl programów poświęconych konfliktowi wietnamskiemu.


Wojna wietnamska rozpoczęła się w roku 1957 i trwała aż do roku 1975. Tło społeczno-polityczne stanowiła dla niej zimna wojna. Także i sam konflikt wietnamski był w istocie starciem dwóch wrogich sobie obozów, dwóch ideologii i dwóch wizji świata – zachodniej i wschodniej. Konflikt zyskał jednak jeszcze jeden charakterystyczny wymiar. Zaistniał w świadomości społecznej, poprzez swoją obecność w popkulturze i impuls, jaki dał do manifestacji pacyfistycznych. Zbiegł się z z rewolucją kontrkulturową końcówki lat 60. w Stanach Zjednoczonych, stając się jednym z motywów najczęściej przewijających się w kontrkulturowym dyskursie.

Seria programów poświęcona wojnie w Wietnamie przedstawia przebieg samego konfliktu, a także starannie rekonstruuje tło historyczne oraz wypadki, które doprowadziły do jego wybuchu, opowiada o pierwszej dynastii, chrześcijańskich misjonarzach, francuskim kolonializmie i obecności francuskiego imperium kolonialnego na Dalekim Wschodzie. W programie pojawi się też wątek inwazji japońskiej w czasie II wojny światowej oraz dojścia do władzy Ho Chi Minh`a.

Redakcja 09/02/2015

Zobacz też

Jak radzić sobie ze zmianą stref czasowych? Jak zwalczyć jet lag? Jak radzić sobie ze zmianą stref czasowych? Jak zwalczyć jet lag? Zmiana czasu dwa razy do roku to mały pikuś w porównaniu z sytuacją z jaką spotykają się podróżujący samolotem. Gdy lecimy za ocean lub do Azji Wschodniej, zwykle musimy przestawiać zegarki o 6 godzin lub więcej i pojawia się jet lag, czyli zaburzenie rytmu snu. Jak sobie z nim radzić? Kim jest Ula Urszula Radwańska? Kim jest Ula Urszula Radwańska? Agnieszka Radwańska- światowa rakieta numer trzy, cieszy się w Polsce i na świecie duża popularnością. W jej cieniu pozostaje jej młodsza siostra Ula. Kim jest ta młoda zawodniczka? Czy ma szansę wspiąć się wyżej w rankingowej drabince WTA? Czego nie wniesiesz na Narodowy? Przewodnik dla kibiców Czego nie wniesiesz na Narodowy? Przewodnik dla kibiców Stadion Narodowy w Warszawie może pomieścić blisko 60 tys. osób, które wspólnie przeżywają wielkie emocje. Nie tylko o dobrą zabawę jednak chodzi. Priorytetem jest bezpieczeństwo, więc sporą część regulaminu stanowią zakazy wnoszenia rozmaitych przedmiotów. Sprawdź, czego nie wniesiesz na Narodowy. Kim jest ARTUR SOBIECH, zdobywca jedynego gola w sparingowym meczu z ŁOTWĄ? Kim jest ARTUR SOBIECH, zdobywca jedynego gola w sparingowym meczu z ŁOTWĄ? 22 maja 2012 roku, na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem Euro 2012 reprezentacja Polski rozegrała mecz towarzyski z Łotwą. Choć wielu nie widziało sensu w tego typu występie, bo kadra Franciszka Smudy nie zagrała w najmocniejszym składzie, a więc nie było nawet szans poćwiczyć trenowanych schematów, to jest jeden piłkarz, który na pewno zszedł z boiska usatysfakcjonowany - Artur Sobiech. Gracz Hannoveru 96 strzelił jedyną bramkę w tym meczu, dając Polsce zwycięstwo. Kim jest napastnik Polski i gdzie gra na co dzień?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!