Wojna w Wietnamie. Historia jednego z najsłynniejszych konfliktów po II wojnie światowej

Wojna w Wietnamie to jeden z najsilniej obecnych w świadomości zbiorowej konfliktów zbrojnych, jakie miały miejsce po II wojnie światowej. Stała się sławna między innymi dlatego, że jej obrazy do dziś pojawiają się w popkulturze. Ale co tak na prawdę o niej wiemy? FOKUS TV zaprasza na cykl programów poświęconych konfliktowi wietnamskiemu.


Wojna wietnamska rozpoczęła się w roku 1957 i trwała aż do roku 1975. Tło społeczno-polityczne stanowiła dla niej zimna wojna. Także i sam konflikt wietnamski był w istocie starciem dwóch wrogich sobie obozów, dwóch ideologii i dwóch wizji świata – zachodniej i wschodniej. Konflikt zyskał jednak jeszcze jeden charakterystyczny wymiar. Zaistniał w świadomości społecznej, poprzez swoją obecność w popkulturze i impuls, jaki dał do manifestacji pacyfistycznych. Zbiegł się z z rewolucją kontrkulturową końcówki lat 60. w Stanach Zjednoczonych, stając się jednym z motywów najczęściej przewijających się w kontrkulturowym dyskursie.

Seria programów poświęcona wojnie w Wietnamie przedstawia przebieg samego konfliktu, a także starannie rekonstruuje tło historyczne oraz wypadki, które doprowadziły do jego wybuchu, opowiada o pierwszej dynastii, chrześcijańskich misjonarzach, francuskim kolonializmie i obecności francuskiego imperium kolonialnego na Dalekim Wschodzie. W programie pojawi się też wątek inwazji japońskiej w czasie II wojny światowej oraz dojścia do władzy Ho Chi Minh`a.

Redakcja 23/02/2015

Zobacz też

Maria. Mater Misericordiae. Wizerunek Maryi w sztuce dawnej w MNK. ZDJĘCIA Maria. Mater Misericordiae. Wizerunek Maryi w sztuce dawnej w MNK. ZDJĘCIA Wystawa pt. „Maria. Mater Misericordiae” w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentuje setkę dzieł wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w. Wśród autorów zgromadzonych prac znalazły się pierwszorzędne nazwiska takie jak Donatello, Mantegna czy Vasari. Fizjoterapia dla zdrowia. Poradnikzdrowie.pl zaprasza na konferencję Fizjoterapia dla zdrowia. Poradnikzdrowie.pl zaprasza na konferencję 9 września w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa organizowana przez Poradnikzdrowie.pl i Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska. Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Fizjoterapii i akcji edukacyjnej prowadzonej przez serwis. Podejmuje problemy pacjentów po udarze, ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Parkinsona, cukrzycą, a także problemy zdrowotne seniorów. 1920. Wojna i miłość.Serial o rodzącej się niepodległej Polsce 1920. Wojna i miłość.Serial o rodzącej się niepodległej Polsce Przyjaźń, miłość i wojna w tle. Serial opowiada o burzliwych losach trzech młodych polskich żołnierzy, którym przyszło żyć w czasach zaborów. Gdy w 1920 roku kraj i cała Europa stają w obliczu bolszewickiej ofensywy, czeka ich trudna próba. Operacyjne leczenie otyłości. By-pass żołądka, resekcja, wszczepienie balona. WIDEO Operacyjne leczenie otyłości. By-pass żołądka, resekcja, wszczepienie balona. WIDEO Lata stosowania nieskutecznych i morderczych diet bez efektu –pomijając znienawidzony efekt jo-jo? Lekceważące spojrzenia na siłowni czy basenie? Jeśli brzmi to znajomo, to znaczy, że zmagasz się z nadwagą i bez sukcesów próbujesz z tym walczyć. W skrajnych przypadkach nie jest możliwe proste zastosowanie diety i zaleconych ćwiczeń na świeżym powietrzu, bo waga jest na tyle duża, że organiczna poruszanie się. Wówczas pozostaje operacyjne zmniejszenie żołądka.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!