Wojna w Wietnamie. Historia jednego z najsłynniejszych konfliktów po II wojnie światowej

Wojna w Wietnamie to jeden z najsilniej obecnych w świadomości zbiorowej konfliktów zbrojnych, jakie miały miejsce po II wojnie światowej. Stała się sławna między innymi dlatego, że jej obrazy do dziś pojawiają się w popkulturze. Ale co tak na prawdę o niej wiemy? FOKUS TV zaprasza na cykl programów poświęconych konfliktowi wietnamskiemu.


Wojna wietnamska rozpoczęła się w roku 1957 i trwała aż do roku 1975. Tło społeczno-polityczne stanowiła dla niej zimna wojna. Także i sam konflikt wietnamski był w istocie starciem dwóch wrogich sobie obozów, dwóch ideologii i dwóch wizji świata – zachodniej i wschodniej. Konflikt zyskał jednak jeszcze jeden charakterystyczny wymiar. Zaistniał w świadomości społecznej, poprzez swoją obecność w popkulturze i impuls, jaki dał do manifestacji pacyfistycznych. Zbiegł się z z rewolucją kontrkulturową końcówki lat 60. w Stanach Zjednoczonych, stając się jednym z motywów najczęściej przewijających się w kontrkulturowym dyskursie.

Seria programów poświęcona wojnie w Wietnamie przedstawia przebieg samego konfliktu, a także starannie rekonstruuje tło historyczne oraz wypadki, które doprowadziły do jego wybuchu, opowiada o pierwszej dynastii, chrześcijańskich misjonarzach, francuskim kolonializmie i obecności francuskiego imperium kolonialnego na Dalekim Wschodzie. W programie pojawi się też wątek inwazji japońskiej w czasie II wojny światowej oraz dojścia do władzy Ho Chi Minh`a.

Redakcja 23/02/2015

Zobacz też

Megalotnisko w Dubaju sezon 2 - tajemnice lotniska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Megalotnisko w Dubaju sezon 2 - tajemnice lotniska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Megalotnisko w Dubaju ma tyle sekretów, tajemnic i jest tak ciekawe, że pierwsza 10-odcinkowa seria nie wyczerpała tematu. Miłośników zaglądania za kulisy, sprawdzania jak wszystko działa, a także wszystkich podróżników, którzy zamierzają lecieć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapraszamy na 2 sezon serialu dokumentalnego poświęconego największemu lotnisku na świecie. Środa Popielcowa. Najpopularniejsze postanowienia wielkopostne Środa Popielcowa. Najpopularniejsze postanowienia wielkopostne Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielu katolików na czas Wielkiego Postu podejmuje postanowienia, które mają ich przygotować do Wielkanocy. Z czego katolicy rezygnują w Środę Popielcową? Walentynki. Gotowe SMS-y, życzenia i wierszyki dla dziewczyny Walentynki. Gotowe SMS-y, życzenia i wierszyki dla dziewczyny Gotowe walentynkowe SMS-y, życzenia i wierszyki dla dziewczyny – do wyboru, do koloru! Chcesz przesłać w SMS-ie lub na kartce śmieszny walentynkowy wierszyk lub krótkie, ale urocze życzenia? A może w tegoroczne walentynki chcesz wyznać miłość? Mamy znakomite propozycje. Walentynki. Gotowe SMS-y, życzenia i wierszyki dla chłopaka Walentynki. Gotowe SMS-y, życzenia i wierszyki dla chłopaka Oto gotowe walentynkowe SMS-y, życzenia i wierszyki dla chłopaka. Aby wyrazić swe uczucie, możesz wybrać śmieszne rymowane wierszyki lub krótkie, ale urocze wyznania. Pamiętaj, że im bardziej osobiste będą walentynkowe życzenia, tym większe wrażenie zrobią na ukochanym.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!