Wojna w Wietnamie. Historia jednego z najsłynniejszych konfliktów po II wojnie światowej

Wojna w Wietnamie to jeden z najsilniej obecnych w świadomości zbiorowej konfliktów zbrojnych, jakie miały miejsce po II wojnie światowej. Stała się sławna między innymi dlatego, że jej obrazy do dziś pojawiają się w popkulturze. Ale co tak na prawdę o niej wiemy? FOKUS TV zaprasza na cykl programów poświęconych konfliktowi wietnamskiemu.


Wojna wietnamska rozpoczęła się w roku 1957 i trwała aż do roku 1975. Tło społeczno-polityczne stanowiła dla niej zimna wojna. Także i sam konflikt wietnamski był w istocie starciem dwóch wrogich sobie obozów, dwóch ideologii i dwóch wizji świata – zachodniej i wschodniej. Konflikt zyskał jednak jeszcze jeden charakterystyczny wymiar. Zaistniał w świadomości społecznej, poprzez swoją obecność w popkulturze i impuls, jaki dał do manifestacji pacyfistycznych. Zbiegł się z z rewolucją kontrkulturową końcówki lat 60. w Stanach Zjednoczonych, stając się jednym z motywów najczęściej przewijających się w kontrkulturowym dyskursie.

Seria programów poświęcona wojnie w Wietnamie przedstawia przebieg samego konfliktu, a także starannie rekonstruuje tło historyczne oraz wypadki, które doprowadziły do jego wybuchu, opowiada o pierwszej dynastii, chrześcijańskich misjonarzach, francuskim kolonializmie i obecności francuskiego imperium kolonialnego na Dalekim Wschodzie. W programie pojawi się też wątek inwazji japońskiej w czasie II wojny światowej oraz dojścia do władzy Ho Chi Minh`a.

Redakcja 23/02/2015

Zobacz też

Kim jest Grażyna Szapołowska? Aktorka, matka, babcia, celebrytka, buntowniczka? Kim jest Grażyna Szapołowska? Aktorka, matka, babcia, celebrytka, buntowniczka? Była celebrytką jeszcze w czasach komuny. Grażyna Szapołowska, aktorka, która podała Teatr Narodowy do sądu. Zagrała m.in. w "Panu Tadeuszu", "Krótkim filmie o miłości". Była jurorką programu rozrywkowego TVP 2 "Bitwa na głosy". Grażyna Szapołowska kontra Teatr Narodowy; procesuje się z szefem teautru Janem Englertem.  Czy budowa wiaty garażowej wymaga zgody urzędu? Czy budowa wiaty garażowej wymaga zgody urzędu? Wiata, pod którą można zaparkować samochód, jest rozwiązaniem równie popularnym co garaż wbudowany w bryłę domu albo wolno stojący. Większość osób budujących dom jednorodzinny chce mieć i garaż, i wiatę. Wiata wybudowana bez zgody urzędu zostanie uznana za samowolę budowlaną. Jak skorzystać z ulgi meldunkowej, żeby nie płacić podatku od sprzedaży domu lub mieszkania? Jak skorzystać z ulgi meldunkowej, żeby nie płacić podatku od sprzedaży domu lub mieszkania? Ulga meldunkowa dotyczy osób, które sprzedają mieszkanie lub dom nabyte wyłącznie w latach 2007-2008. Dzięki uldze mogą zaoszczędzić sporą kwotę, nie płacąc podatku od sprzedaży nieruchomości. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi meldunkowej? Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Wiata garażowa jest świetnym rozwiązaniem. Co prawda nie zapewnia przejścia z samochodu do domu w cieple i po suchym podłożu, ale dzięki niej zimą samochodu nie zasypie śnieg, a latem nie będzie się nagrzewała słońcu. Nie zawsze można postawić wiatę garażową w wybranym miejscu działki - w przeciwieństwie do wiaty, która ma służyć np. do wypoczynku latem. SPRAWDŹ, gdzie możesz postawić wiatę na swojej działce.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!