Wojna w Wietnamie. Historia jednego z najsłynniejszych konfliktów po II wojnie światowej

Wojna w Wietnamie to jeden z najsilniej obecnych w świadomości zbiorowej konfliktów zbrojnych, jakie miały miejsce po II wojnie światowej. Stała się sławna między innymi dlatego, że jej obrazy do dziś pojawiają się w popkulturze. Ale co tak na prawdę o niej wiemy? FOKUS TV zaprasza na cykl programów poświęconych konfliktowi wietnamskiemu.


Wojna wietnamska rozpoczęła się w roku 1957 i trwała aż do roku 1975. Tło społeczno-polityczne stanowiła dla niej zimna wojna. Także i sam konflikt wietnamski był w istocie starciem dwóch wrogich sobie obozów, dwóch ideologii i dwóch wizji świata – zachodniej i wschodniej. Konflikt zyskał jednak jeszcze jeden charakterystyczny wymiar. Zaistniał w świadomości społecznej, poprzez swoją obecność w popkulturze i impuls, jaki dał do manifestacji pacyfistycznych. Zbiegł się z z rewolucją kontrkulturową końcówki lat 60. w Stanach Zjednoczonych, stając się jednym z motywów najczęściej przewijających się w kontrkulturowym dyskursie.

Seria programów poświęcona wojnie w Wietnamie przedstawia przebieg samego konfliktu, a także starannie rekonstruuje tło historyczne oraz wypadki, które doprowadziły do jego wybuchu, opowiada o pierwszej dynastii, chrześcijańskich misjonarzach, francuskim kolonializmie i obecności francuskiego imperium kolonialnego na Dalekim Wschodzie. W programie pojawi się też wątek inwazji japońskiej w czasie II wojny światowej oraz dojścia do władzy Ho Chi Minh`a.

Redakcja 23/02/2015

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!