Wojna w Iraku i inne konflikty zbrojne oczami dziennikarzy - FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny Dziennikarze pod ostrzałem

Wojna w Iraku w trakcie pierwszych sześciu lat pochłonęła życie aż 120 dziennikarzy. Podczas I wojny światowej przedstawicieli tego zawodu zginęło zaledwie dwóch, w czasie drugiej śmierć poniosło 63. Czy relacja z wojny rzeczywiście warta jest tak krwawej ofiary? FOKUS TV zaprasza na poruszający film dokumentalny „Dziennikarze pod ostrzałem".

W trakcie pierwszych sześciu lat konfliktu w Iraku śmierć poniosło aż 120 dziennikarzy. A ilu przedstawicieli tego zawodu zginęło podczas wojen toczących się w ostatnich latach na całym świecie? Liczba ta jest gigantyczna - to aż 1397 osób, które poniosły śmierć relacjonując działania wojenne w 105 krajach w latach 1996-2006, jak szacuje International News Safety Institute. Na poruszający dokument „Dziennikarze pod ostrzałem" składają się portrety dziennikarzy wojennych, którzy dzień po dniu relacjonują przebieg konfliktów, bez ustanku toczących się na wszystkich kontynentach. Wystąpią w nim zarówno ci, którym udało się zachować zdrowie i życie, jak i ci, którzy z wojen wrócili ranni lub z trwałymi urazami psychicznymi. O cenie, jaką musieli zapłacić za możliwość wykonywania swojego zawodu opowiedzą m.in.: Susan Ormiston (CBC), Paul Watson (The Toronto Star), Finbarr O’Reilly (Reuters), Ian Stewart (AP), Chris Hedges (The New York Times), Jeremy Bowen (BBC), Christina Lamb (The Sunday Times), Jon Steele (ITV) i Anthony Loyd (The Times of London). FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która pomaga w odkrywaniu świata, zachwyca i rozbudza ciekawość zaprasza na film dokumentalny „Dziennikarze pod ostrzałem".
 

Redakcja 31/07/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!