Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowej

„Wojna po rosyjsku" to reportaż o wojnie w Osetii Południowej w 2008 roku i wojnie informacyjnej między Rosją a Gruzją, która towarzyszyła działaniom zbrojnym. Twórcy filmu przedstawiają działania zbrojne z punktu widzenia obu stron konfliktu i podejmują próbę opowiedzenia o toczącej się równolegle kampanii dezinformacji prowadzonej zarówno przez stronę rosyjską, jak i gruzińską.
Zdjęcie z artykułu: Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowej
Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowejźródło:Rati Gomarteli/PirayaFilm

Wojna w Osetii wybuchła w sierpniu 2008 roku i toczyła się między siłami wojskowymi Gruzji a oddziałami separatystycznymi z Osetii Południowej i Abchazji, wspieranymi przez Rosję. Autorzy reportażu – Olga Konska i Andriej Niekrasow – odsłaniają kulisy konfliktu i prezentują historyczny kontekst wojny, ze szczególnym uwzględnieniem toczącej się równolegle z działaniami zbrojnymi wojny informacyjnej. Pokazują, jak w trakcie konfliktu kształtowane były „fakty” prezentowane w telewizyjnych serwisach informacyjnych, na pierwszych stronach gazet i w internecie.

Autorzy reportażu pokazują, jak strony konfliktu manipulowały obrazem wojny w mediach i jak przy pomocy propagandowych sztuczek zniekształcano prawdziwe informacje, kształtując poglądy opinii publicznej. Czy dziś, kilka lat po zakończeniu konfliktu, możemy już z setek zmanipulowanych informacji wyłuskać te prawdziwe i odmalować rzeczywisty obraz konfliktu w Osetii?

Redakcja 13/07/2015

Zobacz też

Wizyta u szamana – czy krowi mocz może leczyć? Czy tradycyjna medycyna Indii zna sposób na dolegliwości uczestników programu? Wizyta u szamana – czy krowi mocz może leczyć? Czy tradycyjna medycyna Indii zna sposób na dolegliwości uczestników programu? Krowi mocz, krew węża, wyciągi z trujących roślin – właśnie z takich produktów powstają medykamenty, które przyjmują śmiałkowie biorący udział w programie „Wizyta u szamana". Zdecydowali się oni poddać kuracjom proponowanym przez medyków reprezentujących medycynę alternatywną różnych części świata, ponieważ zachodni lekarze nie są w stanie im pomóc. W najbliższym odcinku – tradycyjna medycyna Indii i dwaj pacjenci, którzy poddadzą się kuracji krowim moczem. Godzina zero – operacja „Pewna śmierć". Brawurowa akcja w Sierra Leone w 2000 roku Godzina zero – operacja „Pewna śmierć". Brawurowa akcja w Sierra Leone w 2000 roku Kilkuosobowy oddział brytyjskich żołnierzy więzionych przez terrorystów w sercu dżungli i 120 spadochroniarzy, którzy lecą im na pomoc. Tak właśnie wyglądała jedna z najbardziej brawurowych akcji w historii służb specjalnych brytyjskich sił zbrojnych. Operacja Barras miała na celu odbicie zakładników w Sierra Leone a jej uczestnicy mówili o niej operacja „Pewna śmierć". Biżuteria nie dla każdego. Co wiesz o największej perle na świecie? Biżuteria nie dla każdego. Co wiesz o największej perle na świecie? Ze względu na swój urok i trudności w uzyskiwaniu, perły obok diamentów, należą do najbardziej ekskluzywnej biżuterii i są symbolem bogactwa, szczególnie gdy są wytworem natury, a nie hodowlane. Czy wiecie, jaka jest obecnie najbardziej cenna i największa perła na świecie? Jakie felgi na zimę - stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi na zimę - stalowe czy aluminiowe? Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy na zimę wymieniać felgi aluminiowe na stalowe. Wbrew powszechnej opinii lepszym wyborem mogą okazać się te pierwsze, ale nie dotyczy to każdych felg. Dlaczego?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!