Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowej

„Wojna po rosyjsku" to reportaż o wojnie w Osetii Południowej w 2008 roku i wojnie informacyjnej między Rosją a Gruzją, która towarzyszyła działaniom zbrojnym. Twórcy filmu przedstawiają działania zbrojne z punktu widzenia obu stron konfliktu i podejmują próbę opowiedzenia o toczącej się równolegle kampanii dezinformacji prowadzonej zarówno przez stronę rosyjską, jak i gruzińską.
Zdjęcie z artykułu: Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowej
Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowejźródło:Rati Gomarteli/PirayaFilm

Wojna w Osetii wybuchła w sierpniu 2008 roku i toczyła się między siłami wojskowymi Gruzji a oddziałami separatystycznymi z Osetii Południowej i Abchazji, wspieranymi przez Rosję. Autorzy reportażu – Olga Konska i Andriej Niekrasow – odsłaniają kulisy konfliktu i prezentują historyczny kontekst wojny, ze szczególnym uwzględnieniem toczącej się równolegle z działaniami zbrojnymi wojny informacyjnej. Pokazują, jak w trakcie konfliktu kształtowane były „fakty” prezentowane w telewizyjnych serwisach informacyjnych, na pierwszych stronach gazet i w internecie.

Autorzy reportażu pokazują, jak strony konfliktu manipulowały obrazem wojny w mediach i jak przy pomocy propagandowych sztuczek zniekształcano prawdziwe informacje, kształtując poglądy opinii publicznej. Czy dziś, kilka lat po zakończeniu konfliktu, możemy już z setek zmanipulowanych informacji wyłuskać te prawdziwe i odmalować rzeczywisty obraz konfliktu w Osetii?

Redakcja 01/10/2014

Zobacz też

Emily Ratajkowski NAGO w teledysku Blurred Lines. Kim jest, co osiągnęła [GALERIA ZDJĘĆ] Emily Ratajkowski NAGO w teledysku Blurred Lines. Kim jest, co osiągnęła [GALERIA ZDJĘĆ] Od kilku miesięcy na szczycie list przebojów utrzymuje się piosenka "Blurred Lines" Robina Thicke'a. Furorę zrobiła przepiękna modelka o polskich korzeniach - Emily Ratajkowski. Mówimy kim jest Emily Ratajkowski. Zobacz galerię zdjęć Emily. Jakie wydatki czekają rodziców uczniów we wrześniu? Wyprawka szkolna Jakie wydatki czekają rodziców uczniów we wrześniu? Wyprawka szkolna Jakie szkolne wydatki - poza wyprawka szkolną - musisz uwzględnić w miesięczym budżecie i to już od września? W wyprawce dla ucznia, który rozpoczyna edukację - poza podręcznikami i akcesoriami niezbędymi w szkole należy uwzględnić też biurko, krzesło, lampkę - w sumie może to wszystko kosztować nawet ponad 2 tys. zł. Jednak, drogi rodzicu, to nie koniec! Bo choć edukacja w Polsce teoretycznie jest bezpłatna - rodzic musi sięgać do portfela co miesiąc i to już od września. Nim zaczniesz czytać weź głeboki oddech.... JASIEK MELA – kim jest, co osiągnął, czym zasłynął? JASIEK MELA – kim jest, co osiągnął, czym zasłynął? JASIEK MELA. Po raz pierwszy świat usłyszał o nim w 2004 roku. 16-letni wówczas niepełnosprawny chłopiec jako najmłodszy w historii zdobył oba bieguny. Co jeszcze osiągnął ten niezwykły sportowiec? Mówimy, kim jest Janek Mela i jakie są jego sukcesy. Kim jest Roger Waters? Kim jest Roger Waters? We wtorek 20 sierpnia Roger Waters wystąpi na Stadionie Narodowym w Warszawie. Koncert światowej klasy muzyka oglądać będzie kilkadziesiąt tysięcy fanów. Mówimy, kim jest Roger Waters!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!