Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowej

„Wojna po rosyjsku" to reportaż o wojnie w Osetii Południowej w 2008 roku i wojnie informacyjnej między Rosją a Gruzją, która towarzyszyła działaniom zbrojnym. Twórcy filmu przedstawiają działania zbrojne z punktu widzenia obu stron konfliktu i podejmują próbę opowiedzenia o toczącej się równolegle kampanii dezinformacji prowadzonej zarówno przez stronę rosyjską, jak i gruzińską.
Zdjęcie z artykułu: Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowej
Wojna po rosyjsku: propaganda w czasie walk w Osetii Południowejźródło:Rati Gomarteli/PirayaFilm

Wojna w Osetii wybuchła w sierpniu 2008 roku i toczyła się między siłami wojskowymi Gruzji a oddziałami separatystycznymi z Osetii Południowej i Abchazji, wspieranymi przez Rosję. Autorzy reportażu – Olga Konska i Andriej Niekrasow – odsłaniają kulisy konfliktu i prezentują historyczny kontekst wojny, ze szczególnym uwzględnieniem toczącej się równolegle z działaniami zbrojnymi wojny informacyjnej. Pokazują, jak w trakcie konfliktu kształtowane były „fakty” prezentowane w telewizyjnych serwisach informacyjnych, na pierwszych stronach gazet i w internecie.

Autorzy reportażu pokazują, jak strony konfliktu manipulowały obrazem wojny w mediach i jak przy pomocy propagandowych sztuczek zniekształcano prawdziwe informacje, kształtując poglądy opinii publicznej. Czy dziś, kilka lat po zakończeniu konfliktu, możemy już z setek zmanipulowanych informacji wyłuskać te prawdziwe i odmalować rzeczywisty obraz konfliktu w Osetii?

Redakcja 13/07/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!