Wojna na haju - amfetamina, kokaina, LSD i inne używki na frontach II WŚ

Żołnierz - najsłabsze ogniwo wojny? Męczy się, musi spać i jeść, jest narażony na ataki wirusów i bakterii. Nie zawsze dobrze widzi. Odczuwa strach, zmęczenie, przygnębienie. Miewa poczucie winy... Czy narkotyki na wojnie mogą rozwiązać tego rodzaju problemy?

Narkotyki to remedium na wojenne słabości? Cudowna pigułka, która sprawi, że żołnierz stanie się maszyną do zabijania. Nawet przez kilka dni z rzędu nie będzie musiał spać ani jeść. Wyzbędzie się poczucia winy. Zapomni o przygnębieniu i zmęczeniu. Heroina, amfetamina, barbiturany, morfina i inne opiaty doskonale sprawdzają się w roli takiego magicznego środka.

W latach II wojny światowej podawanie żołnierzom pigułek o podobnym działaniu było na porządku dziennym. Wielu z nich po zakończeniu konfliktu było narkomanami. A jak sprawdzano skuteczność tych preparatów przed użyciem na froncie? Prowadząc eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych.

Jedną z pierwszych substancji tego typu używanych podczas działań wojennych była kokaina, stosowana w armii pruskiej w czasie I wojny światowej. Żołnierz, który ją zażywał, mógł maszerować bez zatrzymywania się i obywał się bez snu. W ówczesnej Francji stosowanie środków odurzających w armii było zakazane. Za o wiele bardziej patriotyczne uznawano odurzanie walczących winem. W czasie wielkiej wojny aż 60 proc. produkowanego w tym kraju trunku trafiało do okopów.

W ciągu 20 lat po I wojnie światowej przemysł farmaceutyczny stworzył cały wachlarz odmian amfetaminy, które znalazły się w powszechnym użyciu we wszystkich armiach walczących w II wojnie światowej. W przeddzień ataku na Francję Wehrmacht zamówił w laboratorium Temmler35 milionów tabletek Pervitinu, jednej z odmian tego narkotyku.

Co z żołnierzami uzależnionymi od narkotyków stało się po wojnie? Co się stało z zapasami narkotyków niewykorzystanymi w trakcie walk? Jak zostali osądzeni lekarze, którzy w obozach koncentracyjnych prowadzili eksperymenty na ludziach? Jak po wojnie wykorzystano wiedzę zdobytą podczas działań wojennych i niehumanitarnych eksperymentów? Czy i dziś badacze poszukują kolejnych cudownych tabletek, zdolnych wspomóc żołnierzy w walce?
 

Redakcja 14/07/2016

Zobacz też

ZASADY udzielania kredytów RODZINA NA SWOIM. Dla kogo są dopłaty do kredytu "Rodzina na swoim"? ZASADY udzielania kredytów RODZINA NA SWOIM. Dla kogo są dopłaty do kredytu "Rodzina na swoim"? Od 31 sierpnia 2011 r. zmieniono zasady udzielania kredytów z dopłatą w ramach programu „Rodzina na swoim”. O kredyt z dopłatą mogą się ubiegać nie tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, ale także single. Wprowadzono też limit wieku. Czy dotyczy on wszystkich kredytobiorców? Jakie inne warunki muszą spełnić, żeby skorzystać z programu "Rodzina na swoim"? Jakie AFRODYZJAKI działają na kobiety, a jakie na mężczyzn? Jakie AFRODYZJAKI działają na kobiety, a jakie na mężczyzn? Afrodyzjaki mają wywoływać pożądanie, wzmagać podniecenie, zapewniać bardziej intensywną rozkosz. I w wielu przypadkach faktycznie tak jest. Jednak większość seksuologów jest zdania, że afrodyzjaki działają na zasadzie placebo. Zwolennicy afrodyzjaków twierdzą, że inne produkty i przyprawy zwiększają ochotę na seks u mężczyzn, a inne u kobiet. Jak wzmocnić erekcję, jak sprawić by jego penis stanął na wysokości zadania? Jak wzmocnić erekcję, jak sprawić by jego penis stanął na wysokości zadania? To może się zdarzyć nawet najlepszym kochankom. Wszystko idzie jak najlepiej, a tu naraz - klops! On więdnie i nie może dokończyć. Jeśli taka sytuacja przytrafia się coraz częściej, na pewno należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli jednak ma miejsce sporadycznie, można temu łatwo zaradzić. Radzimy, jak się uporać z tym problemem. Czym jest i jak działa agencja ratingowa? Na czym polega działalność agencji ratingowych? Czym jest i jak działa agencja ratingowa? Na czym polega działalność agencji ratingowych? W ostatnim czasie często dowiadywaliśmy się, że pewna agencja ratingowa obniżyła rating, czyli wiarygodność kredytową danego państwa. Wielu z nas zaczęło zastanawiać się, czym są owe agencje i na czym właściwie polega ich działalność?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!