Wojna na haju - amfetamina, kokaina, LSD i inne używki na frontach II WŚ

Żołnierz - najsłabsze ogniwo wojny? Męczy się, musi spać i jeść, jest narażony na ataki wirusów i bakterii. Nie zawsze dobrze widzi. Odczuwa strach, zmęczenie, przygnębienie. Miewa poczucie winy... Czy narkotyki na wojnie mogą rozwiązać tego rodzaju problemy?

Narkotyki to remedium na wojenne słabości? Cudowna pigułka, która sprawi, że żołnierz stanie się maszyną do zabijania. Nawet przez kilka dni z rzędu nie będzie musiał spać ani jeść. Wyzbędzie się poczucia winy. Zapomni o przygnębieniu i zmęczeniu. Heroina, amfetamina, barbiturany, morfina i inne opiaty doskonale sprawdzają się w roli takiego magicznego środka.

W latach II wojny światowej podawanie żołnierzom pigułek o podobnym działaniu było na porządku dziennym. Wielu z nich po zakończeniu konfliktu było narkomanami. A jak sprawdzano skuteczność tych preparatów przed użyciem na froncie? Prowadząc eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych.

Jedną z pierwszych substancji tego typu używanych podczas działań wojennych była kokaina, stosowana w armii pruskiej w czasie I wojny światowej. Żołnierz, który ją zażywał, mógł maszerować bez zatrzymywania się i obywał się bez snu. W ówczesnej Francji stosowanie środków odurzających w armii było zakazane. Za o wiele bardziej patriotyczne uznawano odurzanie walczących winem. W czasie wielkiej wojny aż 60 proc. produkowanego w tym kraju trunku trafiało do okopów.

W ciągu 20 lat po I wojnie światowej przemysł farmaceutyczny stworzył cały wachlarz odmian amfetaminy, które znalazły się w powszechnym użyciu we wszystkich armiach walczących w II wojnie światowej. W przeddzień ataku na Francję Wehrmacht zamówił w laboratorium Temmler35 milionów tabletek Pervitinu, jednej z odmian tego narkotyku.

Co z żołnierzami uzależnionymi od narkotyków stało się po wojnie? Co się stało z zapasami narkotyków niewykorzystanymi w trakcie walk? Jak zostali osądzeni lekarze, którzy w obozach koncentracyjnych prowadzili eksperymenty na ludziach? Jak po wojnie wykorzystano wiedzę zdobytą podczas działań wojennych i niehumanitarnych eksperymentów? Czy i dziś badacze poszukują kolejnych cudownych tabletek, zdolnych wspomóc żołnierzy w walce?
 

Redakcja 12/01/2015

Zobacz też

Pracujesz tymczasowo? Czy wiesz, że też masz prawo do urlopu? Pracujesz tymczasowo? Czy wiesz, że też masz prawo do urlopu? Prawo do urlopu mają także pracownicy tymczasowi. Przysługuje on tylko wówczas, gdy czas wykonywania pracy tymczasowej jest dłuższy niż miesiąc.  Gdy czas wykonywania pracy tymczasowej u jednego lub kilku pracodawców przekroczy miesiąc, wtedy zyskujemy prawo do 2 dni wolnego za każdy miesiąc Urlop na żądanie - kiedy go nie dostaniemy. Kiedy pracodawca może ODMÓWIĆ URLOPU NA ŻĄDANIE? Urlop na żądanie - kiedy go nie dostaniemy. Kiedy pracodawca może ODMÓWIĆ URLOPU NA ŻĄDANIE? W ubiegłym roku dwie trzecie pracowników w ogóle nie wystąpiło z wnioskiem o urlop na żądanie, a tylko 9 procent wykorzystało wszystkie 4 dni. Czy wiesz, że pracodawca nie ma obowiązku udzielić urlopu na żądanie? Może tak zrobić szczególnie wtedy, gdy chce z niego skorzystać w jednym czasie większość pracowników firmy. Kiedy pracodawca może nie zgodzić się na twój urlop?   Co to jest home staging? Dom i mieszkanie na sprzedaż – jak przygotować? Co to jest home staging? Dom i mieszkanie na sprzedaż – jak przygotować? Home staging to sztuka przygotowywania mieszkania na sprzedaż lub wynajem. Wiedza o tym, co zrobić – szybko, łatwo, małym kosztem – by wnętrze robiło jak najlepsze wrażenie. Poznaj zasady home staging i dowiedz się, skąd wywodzi się ta dziedzina. WYSPA SOKOTRA. Co jest wyjątkowego na wyspie Sokotra? WYSPA SOKOTRA. Co jest wyjątkowego na wyspie Sokotra? Sokotra to należący do Jemenu mały archipelag czterech wysp. Znajduje się na Oceanie Indyjskim, na południe od Półwyspu Arabskiego. Sokotra to także nazwa głównej wyspy tego archipelagu. Dlaczego warto zobaczyć Sokotrę? Co jest wyjątkowego na wyspie Sokotra?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!