Wojna na haju - amfetamina, kokaina, LSD i inne używki na frontach II WŚ

Żołnierz - najsłabsze ogniwo wojny? Męczy się, musi spać i jeść, jest narażony na ataki wirusów i bakterii. Nie zawsze dobrze widzi. Odczuwa strach, zmęczenie, przygnębienie. Miewa poczucie winy... Czy narkotyki na wojnie mogą rozwiązać tego rodzaju problemy?

Narkotyki to remedium na wojenne słabości? Cudowna pigułka, która sprawi, że żołnierz stanie się maszyną do zabijania. Nawet przez kilka dni z rzędu nie będzie musiał spać ani jeść. Wyzbędzie się poczucia winy. Zapomni o przygnębieniu i zmęczeniu. Heroina, amfetamina, barbiturany, morfina i inne opiaty doskonale sprawdzają się w roli takiego magicznego środka.

W latach II wojny światowej podawanie żołnierzom pigułek o podobnym działaniu było na porządku dziennym. Wielu z nich po zakończeniu konfliktu było narkomanami. A jak sprawdzano skuteczność tych preparatów przed użyciem na froncie? Prowadząc eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych.

Jedną z pierwszych substancji tego typu używanych podczas działań wojennych była kokaina, stosowana w armii pruskiej w czasie I wojny światowej. Żołnierz, który ją zażywał, mógł maszerować bez zatrzymywania się i obywał się bez snu. W ówczesnej Francji stosowanie środków odurzających w armii było zakazane. Za o wiele bardziej patriotyczne uznawano odurzanie walczących winem. W czasie wielkiej wojny aż 60 proc. produkowanego w tym kraju trunku trafiało do okopów.

W ciągu 20 lat po I wojnie światowej przemysł farmaceutyczny stworzył cały wachlarz odmian amfetaminy, które znalazły się w powszechnym użyciu we wszystkich armiach walczących w II wojnie światowej. W przeddzień ataku na Francję Wehrmacht zamówił w laboratorium Temmler35 milionów tabletek Pervitinu, jednej z odmian tego narkotyku.

Co z żołnierzami uzależnionymi od narkotyków stało się po wojnie? Co się stało z zapasami narkotyków niewykorzystanymi w trakcie walk? Jak zostali osądzeni lekarze, którzy w obozach koncentracyjnych prowadzili eksperymenty na ludziach? Jak po wojnie wykorzystano wiedzę zdobytą podczas działań wojennych i niehumanitarnych eksperymentów? Czy i dziś badacze poszukują kolejnych cudownych tabletek, zdolnych wspomóc żołnierzy w walce?
 

Redakcja 14/07/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!