Wojciech Kilar nie żyje. Kim był Wojciech Kilar?

Wojciech Kilar nie żyje. Znany kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 roku w wieku 81 lat. Jego kompozycje znamy wszyscy, choć nie każdy z nas sobie to uświadamia. Wojciech Kilar komponował bowiem nie tylko muzykę symfoniczną. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim ze swoich kompozycji filmowych. Co warto wiedzieć o Wojciechu Kilarze?

Wojciech Kilar rodził się 17 lipca 1932 we Lwowie, jego ojciec był lekarzem, matka – aktorką teatralną. Jako dziecko nięchetnie uczył się gry na fortepianie u pani Reissówny. W latach 1946-1947 kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie u K. Mirskiego.

Zadebiutował w 1947 na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne Dwie miniatury dziecięce (II nagroda). W latach 1947–1948 uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie w klasie M. Bilińskiej-Riegerowej (fortepian) oraz A. Malawskiego (harmonia – prywatnie), zaś w latach 1948–1950 do Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach u W. Markiewiczówny (fortepian).

Równocześnie pobierał prywatne lekcje kompozycja u B. Woytowicza. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studiował u Władysławy Markiewiczówny (fortepian), Artura Malawskiego (teoria muzyki) i Bolesława Woytowicza (fortepian i kompozycja). Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem uzyskał w 1955 roku. W tym samym roku otrzymał II nagrodę za Małą uwerturę na Konkursie Utworów Symfonicznych na V Festiwalu Młodzieży w Warszawie.

Jako kompozytor Kilar zadebiutował w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Początkowo jego twórczość pozostawała pod wpływem polskiego i europejskiego neoklasycyzmu. 

Od początku lat sześćdziesiątych współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim nową, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce zwany sonoryzmem, nawiązywał do serializmu i dodekafonii. 

W połowie lat siedemdziesiątych Kilar uprościł swój język muzyczny, zaczął coraz wyraźniej nawiązywać do tradycji, w jego muzyce pojawiły się inspiracje ludowe i religijne. Punktem zwrotnym był Krzesany (1974). 

Jedank Wojciech Kilar najpowszechniej znany jest jako kompozytor muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Pracę nad kompozyjami filmowymi rozpoczął już w 1958, muzyką do filmu NarciarzeN. Brzozowskiej. Współpracował z:

 • Bohdanem Porębą (Hubal,Lunatycy), 

 • Andrzejem Wajdą, 

 • Kazimierzem Kutzem,

 • Krzysztofem Zanussim (począwszy od Struktury kryształu stworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera), 

 • Krzysztofem Kieślowskim, 

 • Stanisławem Różewiczem, 

 • Wojciechem Hasem,

 • Tadeuszem Konwickim, 

 • Markiem Piwowskim, 

 • Romanem Polańskim, 

 • Francisem Fordem Coppolą, 

 • Jane Campion.

Muzyka filmowa stworzona przez Wojciecha Kilara cieszy się międzynarodowym uznaniem i popularnością, a wyjątkowy sukces odniósł kompozytor Drakulą.

W 1999 otrzymał propozycję od reżysera Petera Jacksona na napisanie muzyki do filmu Władca Pierścieni. Kompozytor początkowo się zgodził, ale ostatecznie do współpracy nie doszło.

(źródło WIKIPEDIA)

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!