WŁASNA FIRMA. Jak założyć firmę w Niemczech?

Jeśli masz pomysł na własny biznes, który możesz też rozwinąć w Niemczech, to warto spróbować. Ustawodawstwo w Niemczcech jest przyjazne przedsiębiorcom i ma znacznie bardziej przejrzyste zasady niż polskie.

Szacuje się, że już ponad 300 tys. Polaków zdecydowało się na założenie własnej firmy w krajach Unii. Najwięcej polskich przedsiębiorstw zarejestrowanych jest właśnie w Niemczech -  najczęściej prowadzą niewielką jednoosobową działalność gospodarczą. Specjalizują się one przede wszystkim w budowlance, usługach remontowych, hydraulice czy sprzątaniu biur oraz mieszkań. 

Za zachodnią granicę przyciągają Polaków przede wszystkim wysokie zarobki. I tak na przykład przedsiębiorca prowadzący firmę zajmującą się remontami jest w stanie na rękę zarobić dziennie nawet ok. 220 euro (ok. 880 zł). Dla porównania w Polsce dzienna stawka wynosi ok. 200 zł.

Dlaczego samozatrudnienie?

Wybierając tę formę zatrudnienia zarobisz więcej niż pracując na etacie, ponieważ cały zarobek wędruje do twojej kieszeni i to ty decydujesz, ile zapłacisz ewentualnym pracownikom. Ponadto sam sobie jesteś szefem, więc samodzielnie ustalasz grafik. 
Początki mogą być trudne, ponieważ nie od razu zleceniodawcy będę się ustawiać do ciebie w kolejce.

Dlatego zanim założysz własny biznes, warto jest wyrobić sobie kontakty. Możesz to zrobić w miejscu, w którym pracujesz obecnie. Jeśli twoi pierwsi klienci będą zadowoleni, to częściej będą korzystać z usług twojej firmy i później polecą cię znajomym. Potencjalnych zleceniodawców znajdziesz, jeśli zareklamujesz swoje usługi, np. w internecie czy w prasie.

Własna firma - jakie niezbędne formalności trzeba załatwić?

Zanim wystąpisz z wnioskiem o rejestrację firmy, musisz zdobyć pozwolenie na pobyt, a także znaleźć lokal (najlepiej komunalny) na jej prowadzenie i zameldować się w Niemczech. Pamiętaj o umowie najmu (Mietvertrag).

Formalności załatwisz w urzędzie gospodarczym Gewerbeamt, właściwym dla twojego miejsca zameldowania. Tu otrzymasz zaświadczenie o zarejestrowaniu przedsiębiorstwa. Wkrótce także dostaniesz korespondencję z innych urzędów, m.in. z  urzędu finansowego (Finanzamt), który nada ci odpowiednik NIP, urzędu statystycznego (Statistische Amt) czy odpowiedniego zrzeszenia zawodowego (Berufsgenossenschaft).

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) najprościej jest założyć ze wspólnikami z Niemiec. Wymagane jest zawarcie odpowiedniej umowy przed niemieckim notariuszem i zgłoszenie spółki do rejestru handlowego. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!