Własna, domowa elektrociepłownia, czy to możliwe? TECHNOLOGIE PRZYSZŁOŚCI. Jak tanio utrzymać dom?

Jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych - ogniwo paliwowe może działać w każdym domu, podobnie jak elektrociepłownia wytwarzając nie tylko energię elektryczną, ale i ciepło. Przeczytaj wszystko o domowej elektrociepłowni.

Własna domowa elektrociepłownia, niezależna od dostawców energii jest już w zasięgu ręki. Firmy prześcigają się w opracowaniu urządzenia, które będzie można stosować w mieszkalnictwie. Wzór jest znany z rozwiązań kosmicznych – to ogniwo paliwowe zapewniające jednocześnie energię elektryczną i cieplną.

Co to jest ogniwo paliwowe i jak działa?

Jest to urządzenie wykorzystujące do produkcji energii elektrycznej reakcję chemiczną zachodzącą między tlenem a wodorem. Produktem ubocznym tego procesu jest ciepło, które może być wykorzystywane do ogrzewania domu i dostarczania ciepłej wody użytkowej. Taki sposób pozyskiwania jednocześnie energii elektrycznej i cieplnej nazywany jest kogeneracją.

Wykorzystanie ogniw paliwowych w budownictwie

Jedną z firm, która testuje takie urządzenia jest Panasonic. Pierwsze domowe elektrociepłownie wprowadzono w 2009 roku w Japonii (do stycznia 2011 sprzedano ich około 5000). Obecnie adaptowane są one na potrzeby europejskie w nowej fabryce budowanej przez Panasonic na terenie Niemiec. Urządzenie o nazwie ENE FARM (od angielskich słów Energy i Farm) ma być dostępne w Europie już w przyszłym roku. W ENE FARM elektryczność jest wytwarzana poprzez reakcję chemiczną zachodzącą między tlenem zawartym w atmosferze oraz wodorem wyodrębnianym z gazu miejskiego.

Ogniwem paliwowym interesuje się także firma BASF, producent miedzy innymi innowacyjnych materiałów ociepleniowych. W należącym do firmy BASF osiedlu mieszkaniowym Brunck w niemieckim mieście Ludwigshafen ogniwo paliwowe zaopatrujące budynek w ciepło i prąd jest wspomagane przez kocioł grzewczy na olej. Urządzenie jest tak wydajne, że zużycie oleju wynosi tylko 3 litry na metr kwadratowy rocznie, co zostało potwierdzone empirycznie (ogniwo pracuje już od 2004 r.). Co ciekawe budynek nie jest nowy, pochodzi z 1952 r., ale przeszedł gruntowną modernizację. Zastosowano w nim innowacyjne ocieplenie ścian i dachu materiałami firmy BASF.  

Korzyści z badań nad prototypowymi urządzeniami z ogniwami paliwowymi

Obliczono, że w porównaniu ze standardowym zużyciem prądu z elektrowni i gazu miejskiego do ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, system ogniw paliwowych ENE FARM pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o około 35 procent, a emisji CO2 o około 48 procent. Co więcej, te innowacyjne urzadzenia charakteryzują się bardzo wysoką energooszczędnością, najwyższą na świecie sprawnością środowiskową oraz niewielką przestrzenią instalacyjną (ok. 2 m2), co jest ważne zwłaszcza dla właścicieli niewielkich domów jednorodzinnych.

Możliwość samodzielnego generowania energii i ciepła we własnym domu jest nie tylko oszczędna, ale i niezwykle przyjazna dla środowiska. Prąd jest wytwarzany i zużywany w jednym miejscu, nie ma więc strat przesyłowych. Nie trzeba też budować rozległych sieci energetycznych, co bywa niezwykle kosztowne przy rozproszonej zabudowie. Ciepło powstające podczas generowania elektryczności wykorzystuje się od razu, nie ma więc również strat ciepła.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!