Wizja Muhammada Yunusa - dokument o nobliście i pomysłodawcy rewolucyjnego mikrokredytu

Muhammad Yunus to noblista, któremu azjatycka społeczność zawdzięcza bardzo prosty, niezbyt kosztowny, a mimo to niesamowicie istotny dla rozwoju pomysł. Jak azjatycki ekonom zdobył Pokojową Nagrodę Nobla?

 
Muhammad Yunus to wybitny naukowiec, szef katedry ekonomii na Uniwersytecie Chittagong w Bangladeszu. Kiedy wrócił do swojego kraju z prestiżowego stypendium Fullbrighta nie mógł znieść myśli, że epidemia głodu zabiła blisko 1,5 mln ludzi, którzy pracowali po 12 godzin dziennie. Jak to możliwe, żeby ciężko pracujący ludzie nie byli nawet w stanie wyżywić siebie i swojej rodziny? To pytanie było ważne, ale jeszcze ważniejsze było kolejne: jak temu zaradzić?

Wizja Muhammada Yunusa okazała się strzałem w dziesiątkę. Mikrokredyty, których nominalna wartość np. w Ameryce byłaby zupełnie zmarginalizowana, zaczęły zmieniać ludzkie życie. Ludzie biorący kilkadziesiąt dolarów kredytu zaczynali inwestować je w wełnę, warzywa, stragan albo krowę. Po spłacie mniejszego kredytu przysługiwał im większy. W ten sposób w krótkim czasie zmieniali swoje życie diametralnie, znajdowali dochodowe zajęcie, które z czasem przestało wymagać kredytu, a spłacalność utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 98%! Film przedstawia historię rodzin, które dzięki kredytom zaczęły nowe życie.

 

Redakcja 07/05/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!