Wizja Muhammada Yunusa - dokument o nobliście i pomysłodawcy rewolucyjnego mikrokredytu

Muhammad Yunus to noblista, któremu azjatycka społeczność zawdzięcza bardzo prosty, niezbyt kosztowny, a mimo to niesamowicie istotny dla rozwoju pomysł. Jak azjatycki ekonom zdobył Pokojową Nagrodę Nobla?

 
Muhammad Yunus to wybitny naukowiec, szef katedry ekonomii na Uniwersytecie Chittagong w Bangladeszu. Kiedy wrócił do swojego kraju z prestiżowego stypendium Fullbrighta nie mógł znieść myśli, że epidemia głodu zabiła blisko 1,5 mln ludzi, którzy pracowali po 12 godzin dziennie. Jak to możliwe, żeby ciężko pracujący ludzie nie byli nawet w stanie wyżywić siebie i swojej rodziny? To pytanie było ważne, ale jeszcze ważniejsze było kolejne: jak temu zaradzić?

Wizja Muhammada Yunusa okazała się strzałem w dziesiątkę. Mikrokredyty, których nominalna wartość np. w Ameryce byłaby zupełnie zmarginalizowana, zaczęły zmieniać ludzkie życie. Ludzie biorący kilkadziesiąt dolarów kredytu zaczynali inwestować je w wełnę, warzywa, stragan albo krowę. Po spłacie mniejszego kredytu przysługiwał im większy. W ten sposób w krótkim czasie zmieniali swoje życie diametralnie, znajdowali dochodowe zajęcie, które z czasem przestało wymagać kredytu, a spłacalność utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 98%! Film przedstawia historię rodzin, które dzięki kredytom zaczęły nowe życie.

 

Redakcja 07/05/2014

Zobacz też

Ratownicy. Linda i Schuchardt w serialu o pracy Pogotowia Górskiego. ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Ratownicy. Linda i Schuchardt w serialu o pracy Pogotowia Górskiego. ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Serial „Ratownicy” opowiada o niezwykłej ekipie ratowników górskich pracujących w wysokich i niebezpiecznych Tatrach. Ekstremalnie trudne warunki, ogromne ryzyko i tragedie ludzkie to ich chleb powszedni. Muszą sobie bezgranicznie ufać i współpracować w każdej sytuacji. W górach wiele razem przeszli i tam mogą na sobie polegać. W zwykłym życiu te zasady nie są już tak oczywiste. Wymiana ekipy w Białym Domu. Jak przygotować rezydencję prezydenta USA dla nowego lokatora? WIDEO, ZDJĘCIA Wymiana ekipy w Białym Domu. Jak przygotować rezydencję prezydenta USA dla nowego lokatora? WIDEO, ZDJĘCIA W dniu zaprzysiężenia prezydenta USA – jak ostatnio w związku z objęciem stanowiska przez Donalda Trumpa – Biały Dom w ciągu 6 godzin ma być przygotowany do zamieszkania w nim nowej głowy państwa. Specjalnie wyselekcjonowana i wyszkolona grupa ludzi wkracza do 132 pomieszczeń, aby przystosować je do potrzeb nowego prezydenta i usunąć ślady bytności poprzedniej ekipy rządzącej. O szczegółach tej wyjątkowej i trudnej misji opowiedzą byli pracownicy Białego Domu. FOKUS TV uhonorowany tytułem „Telewizja Roku 2016” FOKUS TV uhonorowany tytułem „Telewizja Roku 2016” Miesięcznik „Media i Marketing Polska” uznał stację FOKUS TV za najlepszą telewizję bieżącego roku – pod względem oferty programowej oraz wyników oglądalności. To duże wyróżnienie w branży medialnej, zwłaszcza że FOKUS TV jest najmłodszą stacją spośród wszystkich kanałów konkurujących o ten tytuł. Hell on Wheels – Witaj w piekle: co w drugim sezonie? WIDEO Hell on Wheels – Witaj w piekle: co w drugim sezonie? WIDEO Westernowy serial „Hell on Wheels – Witaj w piekle” na VOD! Drugi sezon produkcji to kontynuacja historii Cullena Bohannona, który w poszukiwaniu zemsty na mordercy żony trafia na Dziki Zachód, do brygady budowniczych Pierwszej Kolei Transkontynentalnej. Co się wydarzy w nowych odcinkach?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!