Wiosna w lesie. Jak wygląda wiosenny las?

Wiosna w lesie? Choć nadejście wiosny kojarzy się wielu z nas z zieleniącymi się, a potem pokrywającymi kwieciem łąkami, najpiękniejsza z pór roku widowiskowo wita nas także w łęgach, grądach, dąbrowach i buczynach. Jak wygląda wiosna w lesie?

Mroźna planeta, odcinek 2: Wiosna

Mroźna planeta, odcinek 2: Wiosna
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:48:00
Zdjęcie z artykułu: Wiosna w lesie. Jak wygląda wiosenny las?
Wiosna w lesie. Jak wygląda wiosenny las?źródło:Kostolom/Thinkstockphotos.com

Wiosna w lesie to niezwykły okres. Z zimowego uśpienia budzą się stopniowo i rośliny, i zwierzęta. Nim na przełomie marca i kwietnia drzewa pokryją się listowiem, runo leśne – korzystając z krótkiego czasu, gdy dochodzą doń promienie słońca – wypuszcza liście i kwiaty. Urodą kwiecia naszą uwagę zwracają tu zwłaszcza: najwcześniejsze kwiaty, takie jak przebiśnieg czy śnieżyczka, po nich zaś zawilec gajowy, wawrzynek wilczełyko, przylaszczka i fiołek leśny. Pełna wiosna w lesie – kwiecień i maj  – to z kolei kwitnące konwalie oraz stopniowo rozwijające się pastorały paproci. 

Wiosna w lesie: drzewa

Gdy dni stają się dłuższe, a temperatura powietrza wzrasta, do życia zaczynają się budzić i drzewa. W lesie wiosną najwcześniej ożywają czeremchy, krótko po nich brzozy. Szczególne wrażenie robią drobne, bladozielone listki brzóz, kontrastujące z uśpionymi jeszcze pączkami na nagich, czarnych gałęziach drzew innych gatunków. Warto je sfotografować, skąpane w promieniach wiosennego słońca – takie zdjęcie to dowód, że wiosna już przyszła w nasze strony.

Wiosna w lesie: ptaki

Wiosną w lesie nie sposób nie usłyszeć najróżniejszych ptaków śpiewających. Te, które najbardziej przyciągają naszą uwagę swymi trelami, to m.in. drozd śpiewak, wilga, słowik szary, strzyżyk, zięba – samce tych gatunków w wyjątkowo efektowny sposób śpiewem przywołują samice, a innym samcom komunikują zajęcie terytorium. Leśne ptaki wiosną ruszają także do budowy gniazd. Raniuszki zbierają porosty, sikorki – mech oraz puch z ptasich piór. Kowaliki sięgają po korę sosny, a myszołowy po zielone gałązki krzewów. Pracowite dzięcioły intensywnie stukają w pnie drzew, wykuwając (co roku nową) dziuplę. 

Wiosna w lesie: inne zwierzęta

Wiosna w lesie to czas, gdy swą aktywność po zimowym uśpieniu zwiększają także ssaki. Jeleniowate – sarny, jelenie czy daniele – można zobaczyć, gdy skubią świeże, soczyste, bogate w składniki odżywcze trawy i krzewinki. W kwietniu młode borsuki pod wieczór wychodzą wraz z rodzicami przed nory i baraszkują. W maju nad ciekami wodnymi bobry pracują przy swych żeremiach.  

Las wiosną aż roi się też od odwadów, które – spędziwszy zimę wśród liści, pod ziemią albo w załamaniach kory drzew – intensywnie szukają pożywienia, m.in. siadając na wiosennych kwiatach. Oprócz trzmieli, os, chrząszczy i muchówek dostrzec możemy też pierwsze motyle, m.in. latolistka cytrynka i różne gatunki rusałek. Na owady, a także na pająki czy ślimaki, wiosną chętnie polują ropuchy i żaby. W promieniach wiosennego słońca na jasnych leśnych polanach wygrzewają się z kolei gady – m.in. jaszczurki.

Redakcja 21/03/2017

Zobacz też

Anomalie medyczne. Chorobliwa otyłość - czy kobieta ważąca 280 kg zdoła wrócić do normalnego życia? Anomalie medyczne. Chorobliwa otyłość - czy kobieta ważąca 280 kg zdoła wrócić do normalnego życia? Chorobliwa otyłość to coraz problem dotykający coraz większą liczbę ludzi na świecie. Mieszkanka Miami - Dominique waży aż 280 kilogramów i jest jedną z najcięższych kobiet świata. Obejrzyjcie kolejny program z serii Anomalie medyczne i sprawdźcie, czy kobiecie uda się wrócić do normalnej wagi i normalnego życia! Megalotnisko w Dubaju - jak funkcjonuje największy port lotniczy? Megalotnisko w Dubaju - jak funkcjonuje największy port lotniczy? Największe lotnisko świata! Domyślacie się, gdzie się znajduje? To lotnisko w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Co rok ten port lotniczy obsługuje kilkadziesiąt milionów pasażerów, a za ich komfort i bezpieczeństwo odpowiadają tysiące doskonale wyszkolonych pracowników. Zapraszamy na program „Megalotnisko w Dubaju"! Tuż przed tragedią: Bismarck tonie! Tuż przed tragedią: Bismarck tonie! Bismarck był jednym z największych i najgroźniejszych okrętów floty niemieckiej w II wojnie światowej. A unicestwienie go - jednym z jej najważniejszych momentów, które przechyliły szalę zwycięstwa na stronę aliantów. Zapraszamy na kolejny odcinek programu Tuż przed tragedią, poświęcony bitwie morskiej, w której zatopiony został słynny niemiecki okręt. Jak to działa. Animowany program edukacyjny dla dzieci na antenie FOKUS TV Jak to działa. Animowany program edukacyjny dla dzieci na antenie FOKUS TV „Jak to działa” to animowany edukacyjny program dla dzieci, w którym objaśniane są mechanizmy działania przeróżnych urządzeń, metody działania i zjawiska przyrodnicze. Program możecie już oglądać w serwisie FOKUS.tv! Za darmo, w całości i całkowicie legalnie!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!