Wiosna w lesie. Jak wygląda wiosenny las?

Wiosna w lesie? Choć nadejście wiosny kojarzy się wielu z nas z zieleniącymi się, a potem pokrywającymi kwieciem łąkami, najpiękniejsza z pór roku widowiskowo wita nas także w łęgach, grądach, dąbrowach i buczynach. Jak wygląda wiosna w lesie?
Zdjęcie z artykułu: Wiosna w lesie. Jak wygląda wiosenny las?
Wiosna w lesie. Jak wygląda wiosenny las?źródło:Kostolom/Thinkstockphotos.com

Wiosna w lesie to niezwykły okres. Z zimowego uśpienia budzą się stopniowo i rośliny, i zwierzęta. Nim na przełomie marca i kwietnia drzewa pokryją się listowiem, runo leśne – korzystając z krótkiego czasu, gdy dochodzą doń promienie słońca – wypuszcza liście i kwiaty. Urodą kwiecia naszą uwagę zwracają tu zwłaszcza: najwcześniejsze kwiaty, takie jak przebiśnieg czy śnieżyczka, po nich zaś zawilec gajowy, wawrzynek wilczełyko, przylaszczka i fiołek leśny. Pełna wiosna w lesie – kwiecień i maj  – to z kolei kwitnące konwalie oraz stopniowo rozwijające się pastorały paproci. 

Wiosna w lesie: drzewa

Gdy dni stają się dłuższe, a temperatura powietrza wzrasta, do życia zaczynają się budzić i drzewa. W lesie wiosną najwcześniej ożywają czeremchy, krótko po nich brzozy. Szczególne wrażenie robią drobne, bladozielone listki brzóz, kontrastujące z uśpionymi jeszcze pączkami na nagich, czarnych gałęziach drzew innych gatunków. Warto je sfotografować, skąpane w promieniach wiosennego słońca – takie zdjęcie to dowód, że wiosna już przyszła w nasze strony.

Wiosna w lesie: ptaki

Wiosną w lesie nie sposób nie usłyszeć najróżniejszych ptaków śpiewających. Te, które najbardziej przyciągają naszą uwagę swymi trelami, to m.in. drozd śpiewak, wilga, słowik szary, strzyżyk, zięba – samce tych gatunków w wyjątkowo efektowny sposób śpiewem przywołują samice, a innym samcom komunikują zajęcie terytorium. Leśne ptaki wiosną ruszają także do budowy gniazd. Raniuszki zbierają porosty, sikorki – mech oraz puch z ptasich piór. Kowaliki sięgają po korę sosny, a myszołowy po zielone gałązki krzewów. Pracowite dzięcioły intensywnie stukają w pnie drzew, wykuwając (co roku nową) dziuplę. 

Wiosna w lesie: inne zwierzęta

Wiosna w lesie to czas, gdy swą aktywność po zimowym uśpieniu zwiększają także ssaki. Jeleniowate – sarny, jelenie czy daniele – można zobaczyć, gdy skubią świeże, soczyste, bogate w składniki odżywcze trawy i krzewinki. W kwietniu młode borsuki pod wieczór wychodzą wraz z rodzicami przed nory i baraszkują. W maju nad ciekami wodnymi bobry pracują przy swych żeremiach.  

Las wiosną aż roi się też od odwadów, które – spędziwszy zimę wśród liści, pod ziemią albo w załamaniach kory drzew – intensywnie szukają pożywienia, m.in. siadając na wiosennych kwiatach. Oprócz trzmieli, os, chrząszczy i muchówek dostrzec możemy też pierwsze motyle, m.in. latolistka cytrynka i różne gatunki rusałek. Na owady, a także na pająki czy ślimaki, wiosną chętnie polują ropuchy i żaby. W promieniach wiosennego słońca na jasnych leśnych polanach wygrzewają się z kolei gady – m.in. jaszczurki.

Redakcja 21/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!