Wigilia Paschalna – jak wygląda nabożeństwo w Wielką Sobotę? Co zabrać do kościoła?

Wigilia Paschalna rozpoczyna się wieczorem w Wielką Sobotę, ale należy już do radosnych obchodów Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to długa i bardzo uroczysta msza – mówimy, z jakich części się składa, jak powinni zachować się na niej wierni i co należy ze sobą zabrać.

Wigilia Paschalna rozpoczyna się po zmroku w sobotę przed Wielką Niedzielą i jest najważniejszą uroczystością w katolickim kalendarzu liturgicznym. Składa się z czterech części i może być zakończona procesją rezurekcyjną (w większości parafii procesja odbywa się przed mszą rezurekcyjną w niedzielę wielkanocną). 

Jak wygląda nabożeństwo Wigilii Paschalnej?

Nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Światła. Przed kościołem rozpalone jest ognisko, gdyż od żywego ognia rozpalony ma być Paschał – woskowa świeca symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa. Na Paschale widnieją symboliczne oznaczenia – czerwony krzyż, greckie litery alfa i omega oraz aktualny rok. Paschał jako jedyne źródło światła wnoszony jest do ciemnego kościoła, a od niego odpalane są inne światła. Ksiądz (lub diakon) trzykrotnie wypowiada słowa „Światło Chrystusa”, na co wierni odpowiadają „Bogu niech będą dzięki”. Tradycyjnie, wierni również przynoszą świece, a ogień z Paschału przekazywany jest każdemu.

>>> Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć? [KLIKNIJ!]

Po uroczystym odśpiewaniu przez diakona Orędzia Paschalnego, wyrażającego radość ze zmartwychwstania Chrystusa i odkupienia świata z grzechów, następuje Liturgia Słowa, złożona z pięciu do dziewięciu czytań przeplatanych psalmami oraz Ewangelii.

Trzecią częścią nabożeństwa paschalnego jest Liturgia Chrzcielna, w czasie której następuje pobłogosławienie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a na końcu wierni przyjmują Eucharystię (Liturgia Eucharystyczna).

W niektórych parafiach od razu po Mszy Wigilii Paschalnej odbywa się procesja rezurekcyjna wokół kościoła, w innych zaczyna się czuwanie przy pustym Grobie Pańskim aż do mszy rezurekcyjnej o świcie w niedzielę.

Co zabrać na Wigilię Paschalną? Jak długo trwa msza?

Wigilia Paschalna to najbardziej uroczyste i najdłuższe nabożeństwo w liturgii Kościoła katolickiego. W zależności od liczby czytań i tego, kiedy odbywa się procesja rezurekcyjna, trwa od 2 do nawet 3 godzin. Na nabożeństwo należy zabrać świecę, najlepiej świecę chrzcielną, która połączy symbolikę święcenia światła i odnowienia chrztu.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!