Wigilia Paschalna – jak wygląda nabożeństwo w Wielką Sobotę? Co zabrać do kościoła?

Wigilia Paschalna rozpoczyna się wieczorem w Wielką Sobotę, ale należy już do radosnych obchodów Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to długa i bardzo uroczysta msza – mówimy, z jakich części się składa, jak powinni zachować się na niej wierni i co należy ze sobą zabrać.

Wigilia Paschalna rozpoczyna się po zmroku w sobotę przed Wielką Niedzielą i jest najważniejszą uroczystością w katolickim kalendarzu liturgicznym. Składa się z czterech części i może być zakończona procesją rezurekcyjną (w większości parafii procesja odbywa się przed mszą rezurekcyjną w niedzielę wielkanocną). 

Jak wygląda nabożeństwo Wigilii Paschalnej?

Nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Światła. Przed kościołem rozpalone jest ognisko, gdyż od żywego ognia rozpalony ma być Paschał – woskowa świeca symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa. Na Paschale widnieją symboliczne oznaczenia – czerwony krzyż, greckie litery alfa i omega oraz aktualny rok. Paschał jako jedyne źródło światła wnoszony jest do ciemnego kościoła, a od niego odpalane są inne światła. Ksiądz (lub diakon) trzykrotnie wypowiada słowa „Światło Chrystusa”, na co wierni odpowiadają „Bogu niech będą dzięki”. Tradycyjnie, wierni również przynoszą świece, a ogień z Paschału przekazywany jest każdemu.

>>> Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć? [KLIKNIJ!]

Po uroczystym odśpiewaniu przez diakona Orędzia Paschalnego, wyrażającego radość ze zmartwychwstania Chrystusa i odkupienia świata z grzechów, następuje Liturgia Słowa, złożona z pięciu do dziewięciu czytań przeplatanych psalmami oraz Ewangelii.

Trzecią częścią nabożeństwa paschalnego jest Liturgia Chrzcielna, w czasie której następuje pobłogosławienie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a na końcu wierni przyjmują Eucharystię (Liturgia Eucharystyczna).

W niektórych parafiach od razu po Mszy Wigilii Paschalnej odbywa się procesja rezurekcyjna wokół kościoła, w innych zaczyna się czuwanie przy pustym Grobie Pańskim aż do mszy rezurekcyjnej o świcie w niedzielę.

Co zabrać na Wigilię Paschalną? Jak długo trwa msza?

Wigilia Paschalna to najbardziej uroczyste i najdłuższe nabożeństwo w liturgii Kościoła katolickiego. W zależności od liczby czytań i tego, kiedy odbywa się procesja rezurekcyjna, trwa od 2 do nawet 3 godzin. Na nabożeństwo należy zabrać świecę, najlepiej świecę chrzcielną, która połączy symbolikę święcenia światła i odnowienia chrztu.

Redakcja 27/03/2013

Zobacz też

Ospa nowsza niż sądzono? XVII-wieczna litewska mumia dziecka rzuca nowe światło Ospa nowsza niż sądzono? XVII-wieczna litewska mumia dziecka rzuca nowe światło Ospa to choroba znacznie młodsza niż sądzono. Wcale nie wywodzi się ze starożytności! Wyniki badań DNA zmumifikowanych zwłok litewskiego dziecka zarysowały nową oś czasu obrazującą dzieje rozwoju i rozprzestrzeniania się śmiertelnej choroby. Hell on Wheels – Witaj w piekle: co w trzecim sezonie? TRAILER, ZDJĘCIA Hell on Wheels – Witaj w piekle: co w trzecim sezonie? TRAILER, ZDJĘCIA Poznajmy dalsze losy ludzi zaangażowanych w budowę Pierwszej Kolei Transkontynentalnej w Ameryce Północnej. Akcja trzeciego sezonu rozpoczyna się w 1867 roku. Cullen Bohannon (Anson Mount) rezygnuje z zemsty i poszukiwań zabójców swoich najbliższych. Decyduje się nadzorować budowę linii kolejowej. Musi przy tym walczyć o władzę z Thomasem Durantem (Colm Meaney). Pierwsza nowoczesna wojna. Jak I wojna światowa odmieniła strategię i uzbrojenie? TRAILER, ZDJĘCIA ARCHIWALNE Pierwsza nowoczesna wojna. Jak I wojna światowa odmieniła strategię i uzbrojenie? TRAILER, ZDJĘCIA ARCHIWALNE Twórcy dokumentalnej miniserii ukazują historię pierwszej wojny światowej, koncentrując się na uzbrojeniu, które weszło do użycia podczas tego konfliktu. Nowoczesne rodzaje broni, takie jak czołgi i łodzie podwodne czy broń chemiczna, odmieniły również strategię i taktykę wojenną. Poznamy twórców tych śmiercionośnych wynalazków, a także zastosowanie nowej broni na polu bitwy. W programie wypowiadają się eksperci, prezentowane są archiwalne dokumenty oraz rekonstrukcje. Robert Redford, jakiego nie znasz. Malarz, twórca ośrodka narciarskiego, promotor kina niezależnego Robert Redford, jakiego nie znasz. Malarz, twórca ośrodka narciarskiego, promotor kina niezależnego Nim Robert Redford rozpoczął studia aktorskie w nowojorskiej American Academy of Dramatic Arts, w The Pratt Institute of Art szlifował swój talent... malarski! Co jeszcze warto wiedzieć o tym słynnym amerykańskim aktorze, reżyserze i producencie filmowym?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!