Wigilia. Czy wolno jeść mięso 24 grudnia?

W wigilię zazwyczaj jadamy postnie. Ale czy to nakaz religijny czy tylo tradycja. Wiele osób, które nie lubią wigilijnego menu zastanawia się, czy na świątecznym stole mogą znaleźć się wędliny, biała kiełbasa lub bigos z mięsem? A może tylko ryba jest dozwolona? Sprawdź, jak jeść w Wigilię, żeby nie zgrzeszyć.
Zdjęcie z artykułu: Wigilia. Czy wolno jeść mięso 24 grudnia?
W wigilię nie trzeba pościć, ale biskupi zachęcają do tego. Jednak zjedzenie mięsa tego dnia nie jest grzechemźródło:thinkstockphotos.com

Wigilia - post to tradycja, a nie nakaz religijny

Do niedawna tradycje świąteczne obowiązujące w Polsce były jasne - w wigilię jemy tylko ryby, takie jak karp czy śledź, a na wędliny przychodzi czas dopiero w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jednak po 2003 roku zrobiło się w tej kwestii małe zamieszanie. Jedni przy świątecznym stole przekonują, że można jeść mięso nie będące rybą, inni, że lepiej tego nie robić, by nie zgrzeszyć w tak ważny dla katolika dzień. O co chodzi i jak jest naprawdę? Czy jedzenie mięsa w wigilię to grzech?

Otóż w 2003 roku polscy biskupi wystosowali do wiernych specjalny list pasterski, który odczytano w kościołach. Głosi on między innymi: "Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia".

Jest to jednak, jak podkreślają biskupi, jedynie zachęta, a nie nakaz. Jeżeli ktoś zatem zje plasterek szybki w wigilię, nie będzie musiał się z tego spowiadać. Bo dni, w które należy powstrzymywać się obowiązkowo od jedzenia mięsa, są w Kościele jasno określone, a 24 grudnia do nich akurat nie należy: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - głosi list pasterski w kwestii wigilijnego postu.

A więc potrawy wigilijne podawane tego dnia to już teraz wyraz przywiązania do tradycji, a nie lęku przed popełnieniem grzechu. Jednak może warto tego dnia nie jeść mięsa? Na pewno będzie to z pożytkiem dla naszego zdrowia, bo postne wigilijne dania to przykłady zdrowej kuchni. Drugie często zadawane pytanie dotyczy tego, czy w wigilię można pić alkohol. Tu także wiele zależy od naszych tradycji.

Zofia Dąbrowska 04/12/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!