Wietnam po wojnie - zobacz jak wojna w Wietnamie wpływa na dzisiejsze losy ludzi

Choć od zakończenia wojny w Wietnamie minęło 40 lat, to Wietnamczycy wciąż borykają się z jej skutkami zdrowotnymi. Winien jest temu między innymi czynnik pomarańczowy, który nadal wywołuje poronienia i choroby wśród żyjących Wietnamczyków.

 
Czterdzieści lat po zakończeniu wojny Wietnam to kraj, który powinien cieszyć się wzrostem gospodarczym i spokojem. Zamiast tego jest sparaliżowany przez skutki czynnika pomarańczowego,  substancji chemicznej rozpylanej w czasie walki, preparatu fitotoksycznego służącego usunięciu okrywy roślinnej mogącej  być schronieniem wroga.
Czynnik pomarańczowy okazał się być zanieczyszczony dioksynami - obecnie uważanymi za jedne z najbardziej toksycznych substancji chemicznych znanych człowiekowi. Dioksyny te pozostają   w ekosystemie Wietnamu, w glebie, wodzie rzek, a za ich pośrednictwem trafia do żywności, którą ludzie jedzą.

Prawie 4,8 mln Wietnamczyków było narażonych na kontakt z  czynnikiem pomarańczowym, wywołał on 400 000 zgonów.  Wciąż powoduje liczne choroby: nowotwory, wady wrodzone, choroby skóry, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia czynności wątroby, efekty psychospołeczne, wady neurologicznych i choroby przewodu pokarmowego.

Według Czerwonego Krzyża w Wietnamie około milion ludzi ma problemy zdrowotne z powodu czynnika pomarańczowego, z czego 100 tysięcy to dzieci!


 

 

Redakcja 24/07/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!