Wierzyć czy nie wierzyć? Odc. 6 - jak powstał Całun Turyński? Czy faktycznie owinięty był nim Jezus, czy też jest to falsyfikat?

Jak powstał Całun Turyński? Mimo wielu badań, któremu poddano tajemniczą materię, naukowcom wciąż nie udaje się udzielić ostatecznych odpowiedzi na pytania, które narosły wokół tego jedynego w swoim rodzaju artefaktu.
W programie „Wierzyć czy nie wierzyć?" przyglądamy się najbardziej zdumiewającym tajemnicom znanym ludzkości, oddzielając prawdę od mitów. Są tacy, którzy wierzą w prawdziwość zjawisk paranormalnych oraz tacy, którzy wierzą tylko w rzeczy udowodnione naukowo. Program „Wierzyć czy nie wierzyć?" jest skierowany zarówno dla entuzjastów tajemnic, jak i tych, którzy nastawieni są sceptycznie wobec zjawisk niewyjaśnionych. Odsłania fakty i mity o mordercach, stygmatykach, wampirach. Bierze pod lupę statki widma, Trójkąt Bermudzki, Kubę Rozpruwacza, a także cudowne uzdrowienia.

W szóstym odcinku serii przyjrzymy się Całunowi Turyńskiemu. Jak powstał wizerunek człowieka, który jest widoczny na materiale? Niektórzy uważają, że w tkaninę Całunu faktycznie owinięty został Jezus Chrystus. Są jednak i tacy, którzy przekonują, że to falsyfikat. Niestety, mimo wielu badań, któremu poddano tajemniczą materię, naukowcom wciąż nie udaje się udzielić ostatecznych odpowiedzi na pytania, które narosły wokół tego jedynego w swoim rodzaju artefaktu.

 

Redakcja 07/10/2014

Zobacz też

Polska myśl kosmiczna. Jaki wkład mają Polacy w badania nad Kosmosem? WIDEO Polska myśl kosmiczna. Jaki wkład mają Polacy w badania nad Kosmosem? WIDEO Jedyny jak dotąd polski astronauta, Mirosław Hermaszewski, poleciał w kosmos 27 czerwca 1978 roku na 6 dni. Spędził je w rosyjskiej stacji orbitalnej Salut-6, gdzie uczestniczył w licznych eksperymentach, m.in. dotyczących uzyskiwania stopów metali trudnych do zmieszania na Ziemi i odczuwania smaku. W 1998 r. członkiem załogi promu Columbia był James Pawelczyk – Amerykanin pochodzenia polskiego. Chociaż mieliśmy dotąd poza Ziemią tylko jednego „naszego człowieka”, mamy za to bardzo wysoką średnią (prawie 80 sztuk) sprzętu na głowę astronauty. Alarm na lotnisku. Jak w porcie lotniczym w Bogocie walczą z przemytem kokainy? ZDJĘCIA Alarm na lotnisku. Jak w porcie lotniczym w Bogocie walczą z przemytem kokainy? ZDJĘCIA Międzynarodowe lotnisko El Dorado w Bogocie jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Ameryce Łacińskiej. Co roku obsługuje 23 miliony pasażerów i ponad pół miliona ładunków. Stolica Kolumbii to również ważny punkt tranzytowy dla handlarzy narkotyków. Ochrona lotniska musi być zawsze w pełnej gotowości. Kąpiel w balii, wizyta w sławojce. Jak dbano o higienę w XIX i XX wieku? ZDJĘCIA Kąpiel w balii, wizyta w sławojce. Jak dbano o higienę w XIX i XX wieku? ZDJĘCIA Z przekazów w literaturze wiemy, że wiedza o higienie do początków XX wieku była na bardzo niskim poziomie i wynikała z braku świadomości, złych warunków materialnych, nieznajomości kanalizacji oraz wielu innych czynników. Efektem tego był dramatyczny wręcz obraz większości siedlisk ludzkich w XIX w. i jeszcze sporadycznie w początkach kolejnego stulecia. Przepowiednie o końcu świata. Kiedy nastąpi apokalipsa? Przepowiednie o końcu świata. Kiedy nastąpi apokalipsa? Wielka wojna atomowa, asteroida, a może inwazja kosmitów lub Sąd Ostateczny? Odkąd ludzkość istnieje, boi się końca świata, jednak jak go nie było, tak nie ma. Ale kto wie, może to właśnie nasze pokolenie doczeka się przerażających dni ostatnich?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!