Wielkie zbrodnie i procesy, odcinek 4: Marc Dutroux i morderstwa, które wstrząsnęły Belgią. WIDEO

W marcu 2004 roku zaczyna się europejski proces stulecia. Przed belgijskim sądem staje Marc Dutroux, oskarżony o zbrodnie przeciwko młodym dziewczętom, tak niesłychane, że wstrząsnęły belgijską opinią publiczną. Proces Dutroux stał się okazją do postawienia organom ścigania zarzutów niekompetencji i tuszowania sprawy...

W sierpniu 1996 roku Marc Dutroux został zatrzymany, a w piwnicy jego domu zostały odnalezione dwie młode dziewczyny zamknięte w klatce. W łamiącej serca scenie uchwyconej w nagraniach telewizyjnych, dwie jego ofiary, Sabine Dardene i Laetitia Delhiz, wyłaniają się z piwnicy na światło dzienne, ocalone z przerażających doświadczeń gwałtu i pozbawienia wolności.

Dutroux przesłuchiwany przez policję, mówi, gdzie pochowane są ciała czterech dziewcząt porwanych wcześniej przez niego. Dutroux aresztowany wraz z byłą żoną i dwoma domniemanymi wspólnikami jest oskarżony o porwania, gwałty i morderstwa.

Podczas śledztwa w ramach obrony Dutroux wyciąga argument, że jest on częścią sieci pedofilskiej. Gdy popularny sędzia Jean-Marc Connerotte zostaje zwolniony z nadzorowania dochodzenia, tysiące Belgów wychodzi na ulice, by zaprotestować przeciwko temu.

Zdumiewające jest  to, że zanim dochodzi do procesu. W jednym z jego najbardziej poruszających momentów, jeden z ocalałych ofiar Dutroux,  Sabine Dardene opisuje całą grozę tego, co przeżyła w niewoli u Dutroux. Podczas wizji lokalnej w domu Dutroux sąd oraz ofiary ponownie oglądają klatkę w brudnej piwnicy, gdzie młode kobiety trzymane były w  niewoli.

W czerwcu 2004 roku Dutroux zostaje uznanym winnym porwania, gwałtów i morderstwa i skazany na karę dożywocia.


 

Redakcja 03/02/2017

Zobacz też

Jakie AUTA FIRMOWE są najlepsze? Poznaj 16 najlepszych samochodów flotowych Jakie AUTA FIRMOWE są najlepsze? Poznaj 16 najlepszych samochodów flotowych Wybór samochodu firmowego często jest o wiele trudniejszy niż zakup auta do prywatnego użytku. W takiej decyzji może pomóc ranking na najlepsze auto flotowe roku. Okręt muzeum - Vasa. Jak skończył symbol bogactwa i morskiej potęgi naszych sąsiadów - okręt Vasa? Okręt muzeum - Vasa. Jak skończył symbol bogactwa i morskiej potęgi naszych sąsiadów - okręt Vasa? Okręt Vasa to niezwykłe muzeum, które znajduje się w Sztokholmie. Okręt Vasa, który miał pokazać wielkość i bogactwo Szwecji, zatonął zaraz po wyjściu z portu. Dzisiaj nadal zachwyca swoim pięknem i szkutniczą sztuką. Można go zwiedzać bez obaw i podziwiać piękno jego wyposażenia oraz poznać życie ówczesnej Szwecji - nie tylko bałtyckiej potęgi. Dlaczego warto zwiedzić okręt Vasa? Okręty muzea - SS Great Britain - Bristol. Co to za okręt? Dlaczego był wart zostania muzeum? Okręty muzea - SS Great Britain - Bristol. Co to za okręt? Dlaczego był wart zostania muzeum? Pod koniec pierwszej połowy XIX w. stan wiedzy technicznej był na tyle duży, że przodująca w wyścigu technologicznym Wielka Brytania mogła pokusić się o wybudowanie liniowca transatlantyckiego mogącego przepłynąć bez użycia żagli z Anglii do USA. Gdzie można zwiedzić HMS Warrior - pierwszy pancerny żaglowiec? Poznaj okręty-muzea! Gdzie można zwiedzić HMS Warrior - pierwszy pancerny żaglowiec? Poznaj okręty-muzea! Po wojnie krymskiej teoretycy i praktycy wojen na morzu stwierdzili, że konieczne jest opancerzenie burt i pokładów okrętów bojowych. Pierwszy krok zrobili Francuzi opancerzajac drewnianą korwetę „Gloire” (1860). Rok później w Wielkiej Brytanii zbudowano żelazny okręt wojenny HMS Warrior. Gdzie dziś można podziwiać ten pierwszy na świecie pancerny żaglowiec?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!