Wielkie zbrodnie i procesy, odcinek 4: Marc Dutroux i morderstwa, które wstrząsnęły Belgią. WIDEO

W marcu 2004 roku zaczyna się europejski proces stulecia. Przed belgijskim sądem staje Marc Dutroux, oskarżony o zbrodnie przeciwko młodym dziewczętom, tak niesłychane, że wstrząsnęły belgijską opinią publiczną. Proces Dutroux stał się okazją do postawienia organom ścigania zarzutów niekompetencji i tuszowania sprawy...

W sierpniu 1996 roku Marc Dutroux został zatrzymany, a w piwnicy jego domu zostały odnalezione dwie młode dziewczyny zamknięte w klatce. W łamiącej serca scenie uchwyconej w nagraniach telewizyjnych, dwie jego ofiary, Sabine Dardene i Laetitia Delhiz, wyłaniają się z piwnicy na światło dzienne, ocalone z przerażających doświadczeń gwałtu i pozbawienia wolności.

Dutroux przesłuchiwany przez policję, mówi, gdzie pochowane są ciała czterech dziewcząt porwanych wcześniej przez niego. Dutroux aresztowany wraz z byłą żoną i dwoma domniemanymi wspólnikami jest oskarżony o porwania, gwałty i morderstwa.

Podczas śledztwa w ramach obrony Dutroux wyciąga argument, że jest on częścią sieci pedofilskiej. Gdy popularny sędzia Jean-Marc Connerotte zostaje zwolniony z nadzorowania dochodzenia, tysiące Belgów wychodzi na ulice, by zaprotestować przeciwko temu.

Zdumiewające jest  to, że zanim dochodzi do procesu. W jednym z jego najbardziej poruszających momentów, jeden z ocalałych ofiar Dutroux,  Sabine Dardene opisuje całą grozę tego, co przeżyła w niewoli u Dutroux. Podczas wizji lokalnej w domu Dutroux sąd oraz ofiary ponownie oglądają klatkę w brudnej piwnicy, gdzie młode kobiety trzymane były w  niewoli.

W czerwcu 2004 roku Dutroux zostaje uznanym winnym porwania, gwałtów i morderstwa i skazany na karę dożywocia.


 

Redakcja 01/07/2015

Zobacz też

Jak się zachować, gdy jest się ŚWIADKIEM WYPADKU SAMOCHODOWEGO? Jak się zachować, gdy jest się ŚWIADKIEM WYPADKU SAMOCHODOWEGO? Jeśli jesteś świadkiem wypadku samochodowego nie możesz udać, że nic nie widzisz i pojechać dalej. Polskie prawo nakłada na nas obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku. Ale nie musisz się martwić, że jeśli zrobisz komuś krzywdę w trakcie udzielania pomocy, zostaniesz ukarany. Pamiętaj, że nawet mało fachowo udzielona pomoc jest lepsza od jej zaniechania. Dorzucanie TAK na końcu zdania. Skąd się wzięła ta denerwująca maniera językowa? Dorzucanie TAK na końcu zdania. Skąd się wzięła ta denerwująca maniera językowa? Nieznośna maniera dorzucania „tak” na końcu zdania oznajmującego panoszy się coraz bardziej. Niby drobiazg, ale irytujący, a przede wszystkim narusza normy stylistyczne języka polskiego. Nie jest to tak rażący błąd jak "półtorej roku" czy "ubrałam sukienkę", ale jednak należy walczyć z "takowaniem". Upcykling. Mówimy, czym jest upcykling i kto to wymyślił? Upcykling. Mówimy, czym jest upcykling i kto to wymyślił? Na warsztaty upcyklingu lub design-recyklingu zapraszają w ogłoszeniach Krakowski Bunkier Sztuki, Warszawska Fabryka Trzciny albo rozmaite Fundacje. Recykling to przetwarzanie odpadów, design-recykling to nic innego więc jak twórcze przetwarzanie odpadów. Kto wymyślił ten trend? Na czym dokładnie on polega? Linia OLT Express linie zawiesiły wszystkie połączenia. Koniec rejsów OLT EXPRESS dlaczego? Linia OLT Express linie zawiesiły wszystkie połączenia. Koniec rejsów OLT EXPRESS dlaczego? Linia OLT Express poinformowała na swojej stronie www.oltexpress.com, że "od 27 lipca 2012 wszystkie rejsy regularne zostają zawieszone do odwołania, tym samym wstrzymana zostaje sprzedaż biletów lotniczych". Koniec supertanich lotów. OLT Express od piątku zawiesza wszystkie swoje rejsy.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!