Wielkie powstanie Inków – czy odnalezione szkielety przemówią i czy dowiemy się, jak na prawdę wyglądał podbój inkaskiego imperium?

Na przełomie XV i XVI wieku naszej ery na terenach zamieszkiwanych przez lud Inków pojawili się przybysze z Europy. Szybko zniewolili miejscowe plemiona i osiedlili się na nowo odkrytych ziemiach. Jak to się stało, że z taką łatwością podbili największą wówczas cywilizację Ameryki Południowej?W roku 1532 na terenach dzisiejszego Peru doszło do jednego z kluczowych wydarzeń w historii świata. Imperium Inków, jedna z najpotężniejszych cywilizacji obu Ameryk, zostało unicestwione przez niewielki, liczący mniej niż 200 ludzi, oddział hiszpańskich konkwistadorów pod dowództwem Francisco Pizarro. Przebieg wydarzeń znamy z relacji hiszpańskich konkwistadorów, których kroniki są jedynym źródłem informacji o inwazji. Inkowie nie pozostawili na ten temat żadnych przekazów. Czy jednak wydarzenia rzeczywiście przebiegały tak, jak opisali je najeźdźcy?

Film „Wielkie powstanie Inków" jest próbą ponownego zrekonstruowania wydarzeń sprzed pięciu wieków, a impulsem do jego nakręcenia stało się odkrycie dokonane przez zespół archeologów kierowany przez Guillermo Cocka. Na przedmieściach stolicy Peru Limy – miasta założonego przez Francisco Pizarro – naukowcy odkopali 70 szkieletów należących do podbitego ludu Inków. Ślady na ich ciałach wskazują na to, że zginęli gwałtowną śmiercią, a analiza szczątków może zrewolucjonizować postrzeganie hiszpańskiego podboju inkaskiej cywilizacji.

Czy przy pomocy nowoczesnych narzędzi kryminologicznych i technik medycyny sądowej specjalistom uda się ujawnić nieznane dotąd fakty o wydarzeniach sprzed pięciu wieków? Czy ich badania pomogą odpowiedzieć na pytania, które wciąż pozostają w zawieszeniu? Dlaczego wielka armia Inków nie zmobilizowała się w obliczu najeźdźców? Jak to się stało, że garstka hiszpańskich śmiałków zdołała rzucić na kolana największą cywilizację Ameryki Południowej? Czy rzeczywiście kluczową rolę odegrał w tamtych dniach fakt, że najeźdźcy posiadali skuteczniejszą i doskonalszą technicznie broń? A może o klęsce Inków zadecydowały choroby, przywleczone do Ameryki z Europy, na które tubylcy nie byli odporni? Czy znalezione szkielety przemówią i pozwolą nam zrekonstruować przebieg wydarzeń?

Redakcja 15/09/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!