Wielkie powstanie Inków – czy odnalezione szkielety przemówią i czy dowiemy się, jak na prawdę wyglądał podbój inkaskiego imperium?

Na przełomie XV i XVI wieku naszej ery na terenach zamieszkiwanych przez lud Inków pojawili się przybysze z Europy. Szybko zniewolili miejscowe plemiona i osiedlili się na nowo odkrytych ziemiach. Jak to się stało, że z taką łatwością podbili największą wówczas cywilizację Ameryki Południowej?W roku 1532 na terenach dzisiejszego Peru doszło do jednego z kluczowych wydarzeń w historii świata. Imperium Inków, jedna z najpotężniejszych cywilizacji obu Ameryk, zostało unicestwione przez niewielki, liczący mniej niż 200 ludzi, oddział hiszpańskich konkwistadorów pod dowództwem Francisco Pizarro. Przebieg wydarzeń znamy z relacji hiszpańskich konkwistadorów, których kroniki są jedynym źródłem informacji o inwazji. Inkowie nie pozostawili na ten temat żadnych przekazów. Czy jednak wydarzenia rzeczywiście przebiegały tak, jak opisali je najeźdźcy?

Film „Wielkie powstanie Inków" jest próbą ponownego zrekonstruowania wydarzeń sprzed pięciu wieków, a impulsem do jego nakręcenia stało się odkrycie dokonane przez zespół archeologów kierowany przez Guillermo Cocka. Na przedmieściach stolicy Peru Limy – miasta założonego przez Francisco Pizarro – naukowcy odkopali 70 szkieletów należących do podbitego ludu Inków. Ślady na ich ciałach wskazują na to, że zginęli gwałtowną śmiercią, a analiza szczątków może zrewolucjonizować postrzeganie hiszpańskiego podboju inkaskiej cywilizacji.

Czy przy pomocy nowoczesnych narzędzi kryminologicznych i technik medycyny sądowej specjalistom uda się ujawnić nieznane dotąd fakty o wydarzeniach sprzed pięciu wieków? Czy ich badania pomogą odpowiedzieć na pytania, które wciąż pozostają w zawieszeniu? Dlaczego wielka armia Inków nie zmobilizowała się w obliczu najeźdźców? Jak to się stało, że garstka hiszpańskich śmiałków zdołała rzucić na kolana największą cywilizację Ameryki Południowej? Czy rzeczywiście kluczową rolę odegrał w tamtych dniach fakt, że najeźdźcy posiadali skuteczniejszą i doskonalszą technicznie broń? A może o klęsce Inków zadecydowały choroby, przywleczone do Ameryki z Europy, na które tubylcy nie byli odporni? Czy znalezione szkielety przemówią i pozwolą nam zrekonstruować przebieg wydarzeń?

Redakcja 15/09/2014

Zobacz też

Co zrobić, jeśli jesteś dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej? Kto może ci pomóc? Co zrobić, jeśli jesteś dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej? Kto może ci pomóc? Jeżeli spotyka cię dyskryminacja w tego powodu, że jesteś gejem/lesbijką/transseksualistą w pracy, szkole lub gdziekolwiek – wcale nie jesteś bezbronny. Polskie prawo zabrania dyskryminacji osób z powodu ich orientacji seksualnej. Pamiętaj, nie bagatelizuj sprawy, pomagając sobie pomagasz też innym! Mówimy, co zrobić jeśli jesteś dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej? Kto może Ci pomóc? W jakich krajach geje/lesbijki mogą adoptować dzieci? Dlaczego Polacy się tego boją? W jakich krajach geje/lesbijki mogą adoptować dzieci? Dlaczego Polacy się tego boją? Kilkanaście krajów na świecie wprowadziło już prawo umożliwiające parom jednej płci adopcję dzieci. W Polsce geje i lesbijki wciąż nie mogą adoptować i wychowywać dzieci. Badania opinii publicznej pokazują, że polskie społeczeństwo jest wciąż niechętne tego typu adopcji. Jak założyć PROFIL NA PORTALU RANDKOWYM? Czego się wystrzegać? Jak założyć PROFIL NA PORTALU RANDKOWYM? Czego się wystrzegać? Profil na portalu randkowym to twoje narzędzie marketingowe – masz się przez niego jak najlepiej zaprezentować światu. Nie oznacza to, że masz wkładać nieprawdziwe zdjęcia lub opisy. Prezentujemy porady jak stworzyć idealny profil, który będzie przyciągał osoby, na których Ci najbardziej zależy! Owady w kuchni. Jak się pozbyć karaluchów i prusaków? Owady w kuchni. Jak się pozbyć karaluchów i prusaków? Karaluchy, prusaki czy inne insekty to zmora wielu gospodarstw domowych. Co robić, gdy do twojego domu wprowadzą się szkodniki? Czy trzeba zamówić dezynsekcję, czy karaluchów można się pozbyć w inny sposób?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!