Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 6. - Twierdza Berlin

Kwiecień 1945. Bezpieczny w silnie ufortyfikowanym Führerbunker w centrum Berlina, Hitler przygotowuje się do ostatecznego ataku aliantów. Ostatni odcinek programu Wielkie konstrukcje III Rzeszy pokazuje budowę pierścieni obronnych, stref i umocnień, które zmieniły wojenny Berlin w twierdzę z podziemnym Führerbunker Hitlera w centrum umocnień.Ostatni odcinek serialu dokumentalnego Wielkie konstrukcje III Rzeszy - Twierdza Berlin ukazuje nam Adolfa Hitlera, który postanowił walczyć do samego końca z pomocą swojego architekta Alberta Speera. Próbowali zmienić Berlin w twierdzę, w której nie tylko przetrwają natarcia aliantów, ale odmienią losy II Wojny Światowej. Berlin stanowił serce nazistowskich Niemiec, Hitler był świadomy, że utrata stolicy oznaczała przegraną całej wojny. Musiał więc chronić miasto - a wraz z nim samego siebie - za wszelką cenę. Twierdza Berlin powstała jako sieć podziemnych bunkrów i fortyfikacji. Centralnym i zarazem najważniejszym elementem był bunkier samego Hitlera. Jego kwatera była najbezpieczniejszym miejscem w kraju, zaopatrzona w grube na 4 metry ściany i nowoczesny system wentylacji, który zabezpieczał przed atakiem gazowym.

Pod sam koniec wojny Armia Czerwona robił znaczne postępy w Niemczech. Na wzgórzach Seelower, w pobliżu granicy z Polską, rowy irygacyjne zostały poszerzone, aby działać jak zbiorniki - pułapki, co spowalniało marsz armii radzieckiej na Berlin.

Pierścień obrony Berlina wzbogacała też naturalna przeszkoda, jaką stanowił Teltowkanal, a znaczny potencjał militarny zostały zgromadzony na berlińskim lotnisku Tempelhof (Tempelhof Airport).  Miasto dodatkowo chronione było przez trzy ogromne Flakturm, betonowe wieże, które pełniły funkcje schronu, ale także platform dla artylerii przeciwlotniczej i  wyposażone zostały w ciężką artylerię. Jedynie Flakturm w parku Humboldthain ocalał do dzisiejszych czasów.

W środku umocnień obronnych znajdował się  Führerbunker, miejsce ukrycia się oraz śmierci Hitlera.

Wielkie konstrukcje III Rzeszy  - Twierdza Berlin to fascynujący dokument ukazujący ostatecznie bezowocne plany obrony Hitlera.
 

Redakcja 11/09/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!