Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 6. - Twierdza Berlin

Kwiecień 1945. Bezpieczny w silnie ufortyfikowanym Führerbunker w centrum Berlina, Hitler przygotowuje się do ostatecznego ataku aliantów. Ostatni odcinek programu Wielkie konstrukcje III Rzeszy pokazuje budowę pierścieni obronnych, stref i umocnień, które zmieniły wojenny Berlin w twierdzę z podziemnym Führerbunker Hitlera w centrum umocnień.Ostatni odcinek serialu dokumentalnego Wielkie konstrukcje III Rzeszy - Twierdza Berlin ukazuje nam Adolfa Hitlera, który postanowił walczyć do samego końca z pomocą swojego architekta Alberta Speera. Próbowali zmienić Berlin w twierdzę, w której nie tylko przetrwają natarcia aliantów, ale odmienią losy II Wojny Światowej. Berlin stanowił serce nazistowskich Niemiec, Hitler był świadomy, że utrata stolicy oznaczała przegraną całej wojny. Musiał więc chronić miasto - a wraz z nim samego siebie - za wszelką cenę. Twierdza Berlin powstała jako sieć podziemnych bunkrów i fortyfikacji. Centralnym i zarazem najważniejszym elementem był bunkier samego Hitlera. Jego kwatera była najbezpieczniejszym miejscem w kraju, zaopatrzona w grube na 4 metry ściany i nowoczesny system wentylacji, który zabezpieczał przed atakiem gazowym.

Pod sam koniec wojny Armia Czerwona robił znaczne postępy w Niemczech. Na wzgórzach Seelower, w pobliżu granicy z Polską, rowy irygacyjne zostały poszerzone, aby działać jak zbiorniki - pułapki, co spowalniało marsz armii radzieckiej na Berlin.

Pierścień obrony Berlina wzbogacała też naturalna przeszkoda, jaką stanowił Teltowkanal, a znaczny potencjał militarny zostały zgromadzony na berlińskim lotnisku Tempelhof (Tempelhof Airport).  Miasto dodatkowo chronione było przez trzy ogromne Flakturm, betonowe wieże, które pełniły funkcje schronu, ale także platform dla artylerii przeciwlotniczej i  wyposażone zostały w ciężką artylerię. Jedynie Flakturm w parku Humboldthain ocalał do dzisiejszych czasów.

W środku umocnień obronnych znajdował się  Führerbunker, miejsce ukrycia się oraz śmierci Hitlera.

Wielkie konstrukcje III Rzeszy  - Twierdza Berlin to fascynujący dokument ukazujący ostatecznie bezowocne plany obrony Hitlera.
 

Redakcja 11/09/2015

Zobacz też

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? Kobieta prowadząca działalność gospodarczą także ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Podstawą do jego otrzymania jest to, by w momencie porodu podlegała ona ubezpieczeniu chorobowemu. Aby tak się stało, wcześniej musi opłacać dobrowolne składki. Im wyższa składka, tym świadczenie będzie wyższe. PRAWA MATKI PRACUJĄCEJ. Jakie prawa ma pracująca mama? PRAWA MATKI PRACUJĄCEJ. Jakie prawa ma pracująca mama? Urlop macierzyński to nie jedyny przywilej jaki przysługuje ci po urodzeniu dziecka. Nawet kiedy już wrócisz do pracy, jesteś chroniona przez prawo. Twój pracodawca powinien zapewnić ci takie warunki pracy, byś mogła jak najlepiej sprawować opiekę nad swoim dzieckiem. Kto jest właścicielem grobu? Kiedy nie można pochować bliskiej osoby w rodzinnym grobie? Kto jest właścicielem grobu? Kiedy nie można pochować bliskiej osoby w rodzinnym grobie? Myli się ten, kto sądzi, że właścicielem grobu jest ten, kto go opłaca, opiekuje się nim i sprząta. Można się o tym boleśnie przekonać w chwili dla nas najtrudniejszej – na przykład po śmierci matki, którą chcemy pochować w rodzinnym grobie u boku ojca i nagle okazuje się, że jest to niemożliwe. SPRAWDŹ, jakie prawo obowiązuje przy wydawaniu zgody na pochówek. Jak wybrać łańcuchy śniegowe? Co warto wiedzieć Jak wybrać łańcuchy śniegowe? Co warto wiedzieć Łańcuchy śniegowe to jeden z podstawowych zakupów przed zimowym wyjazdem w góry. Co trzeba wiedzieć idąc do sklepu. Jak dobrać łańcuchy do naszego auta i kiedy absolutnie nie wolno ich stosować? Co warto wiedzieć na temat łańcuchów śniegowych?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!