Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 6. - Twierdza Berlin

Kwiecień 1945. Bezpieczny w silnie ufortyfikowanym Führerbunker w centrum Berlina, Hitler przygotowuje się do ostatecznego ataku aliantów. Ostatni odcinek programu Wielkie konstrukcje III Rzeszy pokazuje budowę pierścieni obronnych, stref i umocnień, które zmieniły wojenny Berlin w twierdzę z podziemnym Führerbunker Hitlera w centrum umocnień.Ostatni odcinek serialu dokumentalnego Wielkie konstrukcje III Rzeszy - Twierdza Berlin ukazuje nam Adolfa Hitlera, który postanowił walczyć do samego końca z pomocą swojego architekta Alberta Speera. Próbowali zmienić Berlin w twierdzę, w której nie tylko przetrwają natarcia aliantów, ale odmienią losy II Wojny Światowej. Berlin stanowił serce nazistowskich Niemiec, Hitler był świadomy, że utrata stolicy oznaczała przegraną całej wojny. Musiał więc chronić miasto - a wraz z nim samego siebie - za wszelką cenę. Twierdza Berlin powstała jako sieć podziemnych bunkrów i fortyfikacji. Centralnym i zarazem najważniejszym elementem był bunkier samego Hitlera. Jego kwatera była najbezpieczniejszym miejscem w kraju, zaopatrzona w grube na 4 metry ściany i nowoczesny system wentylacji, który zabezpieczał przed atakiem gazowym.

Pod sam koniec wojny Armia Czerwona robił znaczne postępy w Niemczech. Na wzgórzach Seelower, w pobliżu granicy z Polską, rowy irygacyjne zostały poszerzone, aby działać jak zbiorniki - pułapki, co spowalniało marsz armii radzieckiej na Berlin.

Pierścień obrony Berlina wzbogacała też naturalna przeszkoda, jaką stanowił Teltowkanal, a znaczny potencjał militarny zostały zgromadzony na berlińskim lotnisku Tempelhof (Tempelhof Airport).  Miasto dodatkowo chronione było przez trzy ogromne Flakturm, betonowe wieże, które pełniły funkcje schronu, ale także platform dla artylerii przeciwlotniczej i  wyposażone zostały w ciężką artylerię. Jedynie Flakturm w parku Humboldthain ocalał do dzisiejszych czasów.

W środku umocnień obronnych znajdował się  Führerbunker, miejsce ukrycia się oraz śmierci Hitlera.

Wielkie konstrukcje III Rzeszy  - Twierdza Berlin to fascynujący dokument ukazujący ostatecznie bezowocne plany obrony Hitlera.
 

Redakcja 11/09/2015

Zobacz też

Czy warto się myć? Wiele osób uważa, że nie. Zobacz, dlaczego się mylą. Czy warto się myć? Wiele osób uważa, że nie. Zobacz, dlaczego się mylą. O tym, że trzeba się regularnie myć wiedzą chyba wszyscy. Natomiast, że nie wszyscy stosują się do tego zalecenia, da się nie tylko... wyczuć i zbaczyć. Polacy śmierdzą, bo się nie myją. Rzadko też zmieniają ubrania i bieliznę! Mówimy, dlaczego ten brak nawyków jest nie tylko oznaką braku kultury, ale także grozi rozprzestrzenianiem się chorób! Czy będzie koniec świata 12 grudnia? Kto przepowiada go na dzień 12 XII 2012 roku? Czy będzie koniec świata 12 grudnia? Kto przepowiada go na dzień 12 XII 2012 roku? Liczni współcześni i dawni prorocy przewidywali, że koniec świata będzie miał miejsce 12 XII 2012 roku. Zobacz, dlaczego tak uważali i uważają? Co mówią o tej dacie proroctwo Oriona i kalendarz Majów? Jak znaleźć ukochaną osobę? Jak kogoś poznać? Jak znaleźć ukochaną osobę? Jak kogoś poznać? Znalezienie tego właściwego/tej właściwej to coraz większy problem. Świadczy o tym choćby coraz większa liczba rozwodów wśród młodych małżeństw. Czy jest więc jakaś idealna metoda na poznanie właściwej osoby? Speed dating – sposób na walentynki dla singla? Speed dating – sposób na walentynki dla singla? Nie chcesz sam lub sama spędzać kolejnych walentynek? Może szybka randka będzie sposobem na to, by kogoś poznać? Szybkie randki (speed dating), to od lat bardzo popularny sposób poznania partnera - praktykowany jednak przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. W 1998 rokuy wmyślił je rabin z Los Angeles. Ostatnio także stają się znane w Polsce. Kto i gdzie je organizuje, jaki jest przebieg szybkich randek?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!