Wielkie konstrukcje III Rzeszy odc. 4 - Superczołg

Prezentowany w tym odcinku serialu Wielkie konstrukcje III Rzeszy superczołg, czyli Landkreuzer P-1000 Ratte (niem. Szczur) został wymyślony przez niemieckich inżynierów w odpowiedzi na  megalomańskie życzenie Hitlera, by stworzyli największy czołg na ziemi, ważący prawie milion kilogramów.Hitler marzył o stworzeniu skutecznego w walce potężnego czołgu, który będzie w stanie zmiażdżyć wszystko, co napotka na swej drodze. Inżynierowie stworzyli więc prototyp największego czołgu II wojny światowej, superciężkiego Landkreuzera P-1000 Ratte. Jego gabaryty można porównać do 4-piętrowego bloku – kolos miał aż 11 metrów wysokości i 14 szerokości, ważył 1000 ton i wymagał obsługi przez co najmniej 20-osobową załogę. Czołg nigdy nie trafił do seryjnej produkcji. Czy byłby w stanie zmienić losy wojny?

Historię superczołgu oglądaj w 4 odcinku serialu Wielkie konstrukcje III Rzeszy, na antenie FOKUS TV oraz na www.fokus.tv/player .
 

Redakcja 04/09/2015

Podobne

Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Kradzież Mony Lisy z Luwru była jednym z najbardziej sensacyjnych i zuchwałych przestępstw początku XX wieku. Han van Meegeren – genialny fałszerz obrazów Vermeera van Delft – do dzisiaj jest bohaterem zbiorowej świadomości. O mężczyźnie nazwiskiem Cornelius Gurlitt zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że w jego mieszkaniu znajduje się tysiąc arcydzieł malarstwa nowoczesnego... Zanurz się w niezwykły świat zaginionych arcydzieł! Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej tworzyli oddzielną grupę – oddział do zadań specjalnych. W walce mogli zginąć lub zmazać swoje winy. Do stracenia nie mieli nic, do zyskania – wiele. FOKUS TV zaprasza na serial dokumentalny „Karny batalion", poświęcony niezwykłej jednostce radzieckiej armii. Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Oświęcim - gigantyczna fabryka śmierci, w której potrzebni byli także pracownicy gazujący innych więźniów i zajmujący się zwłokami. Więzień Henryk Mandelbaum był jednym z nich. Przeżył wojnę i opowiedział o swoich przeżyciach. FOKUS TV zaprasza na poruszający film „Sonderkommando – W służbie śmierci". II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – jednym z jej przełomowych momentów było otwarcie drugiego frontu we Francji. Żołnierzy miały w jej trakcie wspierać bardzo dziwne rodzaje broni... Chcecie wiedzieć, jakie?

Zobacz też

ROZBIERANA sesja RADWAŃSKIEJ: co o zdjęciach Agnieszki mówi jej matka? ROZBIERANA sesja RADWAŃSKIEJ: co o zdjęciach Agnieszki mówi jej matka? NAGIE ZDJĘCIA RADWAŃSKIEJ - od kiedy w mediach pojawiły się zdjęcia rozebranej Agnieszki Radwańskiej, stale przybywa tych, którzy chcą ten krok tenisistki skrytykować, ale też tych, którzy stają w jej obronie. Wypowiedziała się również matka Agnieszki. Mówimy, co o zdjęciach Agnieszki myśli jej mama. ROZWÓD Nigelli LAWSON: czy znana specjalistka od gotowania ROZWIODŁA SIĘ? ROZWÓD Nigelli LAWSON: czy znana specjalistka od gotowania ROZWIODŁA SIĘ? Nigella Lawson ROZWIEDZIONA? Kilka tygodni po tym, jak w mediach pojawiły się zdjęcia Nigelli Lawson duszonej przez męża, media informują o rozwodzie pary. Jak doszło do tego rozstania? Dlaczego rozwód orzeczono tak szybko? Jak wyglądała rozprawa? Mówimy, jak wyglądał rozwód Nigelli Lawson. SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: kim jest muzyk, z którym spotyka się Alicja Bachleda-Curuś? SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: kim jest muzyk, z którym spotyka się Alicja Bachleda-Curuś? Nowy partner ALICJI BACHLEDY-CURUŚ. Po głośnym rozstaniu z Colinem Farrellem nie było słychać o nowej miłości Alicji Bachledy-Curuś. Ten związek również stara się ukrywać przed mediami, jednak te informują, że spotyka się z Sebastianem Karpielem-Bułecką. Mówimy, kim jest Sebastian Karpiel-Bułecka. Pojazdy wolnobieżne - jakie są, po jakich drogach mogą jeździć, czy trzeba na nie uważać? Pojazdy wolnobieżne - jakie są, po jakich drogach mogą jeździć, czy trzeba na nie uważać? Spotkanie na wąskiej, ruchliwej drodze maszyny budowlanej czy rolniczej przemieszczającej się z prędkością ślimaka jest zwykle irytujące. Czy prowadzenie pojazdu wolnobieżnego jest dopuszczalne na każdej drodze?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!