Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 3. Baza U-Bootów - jak powstała?

W tym odcinku serialu Wielkie konstrukcje III Rzeszy możesz się dowiedzieć jak naziści zbudowany ogromne, nieprzeniknione schrony dla swoich łodzi podwodnych, które przetrwały do ​​dziś. Jak przebiegało tworzenie bezpiecznego schronienia w porcie dla śmiercionośnych U-Bootów?Submarine pen (U-Boot-Bunker w języku niemieckim) to bunkry przeznaczone do ochrony okrętów podwodnych Kriegsmarine przed atakiem z powietrza. Termin ten jest powszechnie stosowany do określania baz okrętów podwodnych zbudowanych w czasie II Wojny Światowej, szczególnie w Niemczech i krajach okupowanych.

Wśród pierwszych form ochrony okrętów podwodnych były schrony jednostronnie otwarte na częściowo drewnianych fundamentach, które zostały zbudowane w czasie I Wojny Światowej. Powstały w czasie, gdy bomby były na tyle lekkie, aby zostać umieszczone lub usunięte ręcznie na łodzi podwodnej. W czasie II Wojny Światowej znacznie zmieniły się zarówno łodzie podwodne, jak i zdolne je zniszczyć lotnictwo - dlatego konieczne były inne trwalsze rozwiązania, np. schrony na niemieckie łodzie podwodne.

Naloty RAF na stolicę Niemiec w 1940 roku oraz okupacja Francji i odmowa poddania się ze strony Wielkiej Brytanii, sprawiły, że powstał ogromny program budowy podwodno-lądowych schronów dla U-Bootów.

Do jesieni 1940 roku trwały prace przy budowie "Elbe II" - bunkra w Hamburgu i "Nordsee III" na wyspie Helgoland. W ramach programu powstały też schrony w Lorient we Francji.


 

Redakcja 28/10/2015

Podobne

Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Kradzież Mony Lisy z Luwru była jednym z najbardziej sensacyjnych i zuchwałych przestępstw początku XX wieku. Han van Meegeren – genialny fałszerz obrazów Vermeera van Delft – do dzisiaj jest bohaterem zbiorowej świadomości. O mężczyźnie nazwiskiem Cornelius Gurlitt zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że w jego mieszkaniu znajduje się tysiąc arcydzieł malarstwa nowoczesnego... Zanurz się w niezwykły świat zaginionych arcydzieł! Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej tworzyli oddzielną grupę – oddział do zadań specjalnych. W walce mogli zginąć lub zmazać swoje winy. Do stracenia nie mieli nic, do zyskania – wiele. FOKUS TV zaprasza na serial dokumentalny „Karny batalion", poświęcony niezwykłej jednostce radzieckiej armii. Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Oświęcim - gigantyczna fabryka śmierci, w której potrzebni byli także pracownicy gazujący innych więźniów i zajmujący się zwłokami. Więzień Henryk Mandelbaum był jednym z nich. Przeżył wojnę i opowiedział o swoich przeżyciach. FOKUS TV zaprasza na poruszający film „Sonderkommando – W służbie śmierci". II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – jednym z jej przełomowych momentów było otwarcie drugiego frontu we Francji. Żołnierzy miały w jej trakcie wspierać bardzo dziwne rodzaje broni... Chcecie wiedzieć, jakie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!