Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 2.: Bazy rakietowe V2

W 2. odcinku programu Wielkie konstrukcje III Rzeszy dowiemy się, jak niemiecki naukowiec Wernher von Braun tworzył prekursorskie rakiety balistyczne i kładł fundamenty technologiczne powojennego wyścigu kosmicznego.

W latach II wojny światowej Niemcy wierzyli, że broń masowej zagłady zapewni im wieczne panowanie nad światem. Na rozkaz Hitlera najzdolniejsi inżynierowie projektowali zatem wielkie machiny wojenne oraz potężne systemy umocnień, które do dziś stanowią ponure memento chorych ambicji nazistów.

Do najsłynniejszych niemieckich wynalazków tego okresu należą owiane legendą rakiety V2. Były to pierwsze w historii udane konstrukcyjnie pociski balistyczne, które nie tylko wdrożono do produkcji, lecz także stosowano w działaniach wojennych. Rakiety V2 ponadto – również po raz pierwszy w dziejach – przekroczyły linię Kármána (wysokość 100 kilometrów), wchodząc w przestrzeń kosmiczną.

Już po zakończeniu II wojny światowej rakiety V2 stały się x kolei podstawą dalszego rozwoju cywilnych rakiet nośnych oraz balistycznych pocisków rakietowych tak w Związku Radzieckim, jak i w Stanach Zjednoczonych. I w jednym, i w drugim kraju swoją pracę kontynuowali bowiem twórcy tych pocisków, pochwyceni przez aliantów w ośrodku badawczym w Pennemunde na wyspie Uznam i rozdzieleni między dwa mocarstwa.
 

Redakcja 13/08/2015

Podobne

Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Kradzież Mony Lisy z Luwru była jednym z najbardziej sensacyjnych i zuchwałych przestępstw początku XX wieku. Han van Meegeren – genialny fałszerz obrazów Vermeera van Delft – do dzisiaj jest bohaterem zbiorowej świadomości. O mężczyźnie nazwiskiem Cornelius Gurlitt zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że w jego mieszkaniu znajduje się tysiąc arcydzieł malarstwa nowoczesnego... Zanurz się w niezwykły świat zaginionych arcydzieł! Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej tworzyli oddzielną grupę – oddział do zadań specjalnych. W walce mogli zginąć lub zmazać swoje winy. Do stracenia nie mieli nic, do zyskania – wiele. FOKUS TV zaprasza na serial dokumentalny „Karny batalion", poświęcony niezwykłej jednostce radzieckiej armii. Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Oświęcim - gigantyczna fabryka śmierci, w której potrzebni byli także pracownicy gazujący innych więźniów i zajmujący się zwłokami. Więzień Henryk Mandelbaum był jednym z nich. Przeżył wojnę i opowiedział o swoich przeżyciach. FOKUS TV zaprasza na poruszający film „Sonderkommando – W służbie śmierci". II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – jednym z jej przełomowych momentów było otwarcie drugiego frontu we Francji. Żołnierzy miały w jej trakcie wspierać bardzo dziwne rodzaje broni... Chcecie wiedzieć, jakie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!