Wielkie konstrukcje III Rzeszy. Jak Hitler chciał wygrać II wojnę światową

Broń masowej zagłady miała zapewnić hitlerowcom dominację nad światem. Na rozkaz Führera niemieccy inżynierowie projektowali więc wielkie machiny wojenne oraz potężne systemy umocnień, które do dziś stanowią ponure memento wybujałych ambicji nazistów.
Zdjęcie z artykułu: Wielkie konstrukcje III Rzeszy. Jak Hitler chciał wygrać II wojnę światową
Wielkie konstrukcje III Rzeszy. Jak Hitler chciał wygrać II wojnę światowąźródło:NGC Network International, LLC

Serial dokumentalny pt. „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” opowiada o sekretach wielkich konstrukcji wojskowych wybudowanych przez III Rzeszę. Widzowie poznają tajniki budowy m.in. superciężkiego czołgu,  pierwszego odrzutowca bojowego, czy największego systemu umocnień obronnych. Druga seria programu Wielkie konstrukcje III Rzeszy” opowiada historie inżynierów zaangażowanych w budowanie niemieckiej potęgi. Potęgi opartej na nowoczesnych technologiach i tworzeniu nowych sposobów na podbicie Europy. Ogromna machina badawcza i przemysłowa była podporządkowana stworzeniu rakiety V1, tysiąctonowego pancernika Bismarck czy Wilczego Szańca. Te działania zapoczątkowały nową erę w przemyśle zbrojeniowym i zmieniły na zawsze działania wojenne.

Sezon 1., odcinek 1.: Wał Atlantycki

Hitler chciał uczynić z Europy niezdobytą twierdzą, dlatego w marcu 1942 roku wydał dyrektywę o budowie tzw. Wału Atlantyckiego. Naziści stworzyli system umocnień o długości niemal 4 000 km, ciągnących się wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy, od granic Hiszpanii do północnych krańców Norwegii. Do budowy Wału Atlantyckiego zmuszono tysiące robotników, ale projekt nigdy nie został ukończony.

Sezon 1., odcinek 2.: Bazy rakietowe V2

Rakiety V2 to pierwsze w dziejach udane konstrukcyjnie rakietowe pociski balistyczne. W czasie II wojny światowej skonstruował je zespół niemieckich inżynierów pod kierunkiem Wernhera von Brauna. Jakie

Sezon 1., odcinek 3.: U-Booty

Niemieckie okręty podwodne w czasie II wojny światowej zatopiły aż 2775 statków handlowych należących do aliantów. A jaką rolę odegrały w zmaganiach z okrętami wojskowymi?

Sezon 1., odcinek 4.: Superczołg Landkreuzer P-1000 Ratte

Hitler marzył o stworzeniu skutecznego w walce potężnego czołgu, który będzie w stanie zmiażdżyć wszystko, co napotka na swej drodze. Inżynierowie stworzyli więc prototyp największego czołgu II wojny światowej, superciężkiego Landkreuzera P-1000 Ratte. Jego gabaryty można porównać do 4-piętrowego bloku – kolos miał aż 11 metrów wysokości i 14 szerokości, ważył 1000 ton i wymagał obsługi przez co najmniej 20-osobową załogę. Czołg nigdy nie trafił do seryjnej produkcji.

Sezon 1., odcinek 5.: Samolot Messerschmitt Me 262

Samolot Messerschmitt Me 262 był pierwszym, użytym w walce myśliwcem o napędzie odrzutowym. Jego budowa objęta była tajemnicą, dlatego pozostawał w podziemnej jaskini. Wszedł do służby w 1944 roku jako samolot bombowy i rozpoznawczy, a także jako myśliwiec przechwytujący i nocny.

Sezon 1., odcinek 6.: Twierdza Berlin

Naziści stworzyli jedną z najbardziej śmiercionośnych technologii w historii. Byli autorami maszyn, sprzętu wojskowego i broni masowej zagłady, które miały siać terror i destrukcję. Gotowi byli ponieść każdą cenę, aby wygrać wojnę i zapewnić sobie dominację nad całym nowoczesnym światem. Dlatego też stolicę państwa postanowili zamienić w potężną twierdzę.

 

Sezon 2., odcinek 1.: V1 pocisk odwetowy Hitlera

W odwecie za alianckie naloty bombowe Hitler wydał rozkaz skonstruowania śmiercionośnej broni, jakiej świat jeszcze nie widział. Poznamy kulisy powstania pierwszego pocisku samosterującego V1. Pocisk, zwany też "latającą bombą", nie zdołał zapewnić Niemcom zwycięstwa, ale na zawsze zmienił oblicze działań wojennych.

Sezon 2., odcinek 2.: Linia Zygfryda

Linia Zygfryda była jedną z największych fortyfikacji w historii działań wojennych. System niemieckich umocnień wzdłuż granicy z Francją liczył ponad 600 km. Alianci stoczyli morderczą kampanię  przerwania Linii. Walki trwały 6 miesięcy i zginęło w nich 140 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Sezon 2., odcinek 3.: Wilczy Szaniec

Podboje kolejnych europejskich krajów przekonały Hitlera o jego własnym geniuszu. Wydał rozkaz zbudowania kwatery, z której będzie mógł dowodzić inwazją na Rosję. Na terenie Polski stworzono ogromny kompleks bunkrów i zabudowań pod nazwą Wilczy Szaniec. Kwatera miała powierzchnię 250 ha, otoczona była zasiekami i polem minowym. Dowiemy się w jaki sposób betonowe centrum dowodzenia światem stało się miejscem zamachu na nazistowskiego przywódcę.

Sezon 2., odcinek 4.: SS Himmlera

SS, zbrodnicza nazistowska organizacja paramilitarna, pod dowództwem Heinricha Himmlera miała się zajmować „służbą policyjną wewnątrz partii”. Jej dziełem była m.in. noc długich noży, z jej szeregów wywodziły się też załogi obozów koncentracyjnych...

Sezon 2., odcinek 5.: Okręty Hitlera

Naziści stworzyli jedną z najbardziej śmiercionośnych technologii w historii. Byli autorami maszyn, sprzętu wojskowego i broni masowej zagłady, które miały siać terror i destrukcję. Gotowi byli ponieść każdą cenę, aby wygrać wojnę i zapewnić sobie dominację nad całym nowoczesnym światem. Niezbędne do tego było m.in. panowanie na morzach i oceanach.

Sezon 2., odcinek 6.: Kamikadze

Nie tylko Japonia korzystała z poświęcenia pilotów straceńców, w każdej chwili gotowych na śmierć dla ojczyzny. Podobną kartę w historii II wojny światowej zapisali także piloci niemieccy...

Redakcja 25/04/2016

Podobne

Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Kradzież Mony Lisy z Luwru była jednym z najbardziej sensacyjnych i zuchwałych przestępstw początku XX wieku. Han van Meegeren – genialny fałszerz obrazów Vermeera van Delft – do dzisiaj jest bohaterem zbiorowej świadomości. O mężczyźnie nazwiskiem Cornelius Gurlitt zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że w jego mieszkaniu znajduje się tysiąc arcydzieł malarstwa nowoczesnego... Zanurz się w niezwykły świat zaginionych arcydzieł! Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej tworzyli oddzielną grupę – oddział do zadań specjalnych. W walce mogli zginąć lub zmazać swoje winy. Do stracenia nie mieli nic, do zyskania – wiele. FOKUS TV zaprasza na serial dokumentalny „Karny batalion", poświęcony niezwykłej jednostce radzieckiej armii. Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Oświęcim - gigantyczna fabryka śmierci, w której potrzebni byli także pracownicy gazujący innych więźniów i zajmujący się zwłokami. Więzień Henryk Mandelbaum był jednym z nich. Przeżył wojnę i opowiedział o swoich przeżyciach. FOKUS TV zaprasza na poruszający film „Sonderkommando – W służbie śmierci". II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – jednym z jej przełomowych momentów było otwarcie drugiego frontu we Francji. Żołnierzy miały w jej trakcie wspierać bardzo dziwne rodzaje broni... Chcecie wiedzieć, jakie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!