Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje?

Święta Wielkanocne to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu chrześcijańskim. Choć w większości domów najbardziej świętuje się głównie Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny, ważny jest cały Wielki Tydzień. Sprawdź, co symbolizuje ten okres.
Zdjęcie z artykułu: Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje?
Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje?źródło:Thinkstockphotos.com/RoterPanther

Wielki Tydzień to najgłębiej przeżywany przez chrześcijan czas. To okres przygotowania do najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia – Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to jednocześnie symbol poprzedzającej go męki oraz śmierci.

Wielki Tydzień – symbolika

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, która upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po poniedziałku, wtorku i środzie, które są dniami pojednania i wspólnej modlitwy, następuje Wielki Czwartek. Tego dnia wierni wspominają ostatnią wieczerzę Chrystusa, w kościołach dźwięk dzwonów zastępuje klekotanie specjalnych kołatek.

Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jego pierwszy dzień, Wielki Piątek, to czas refleksji nad męką i śmiercią Jezusa, który po ukrzyżowaniu zostanie złożony do grobu. Odwiedzanie grobu Chrystusa, modlitwa przy nim oraz święcenie pokarmów, symbolizujących doczesność – to treść Wielkiej Soboty.

Kończąca Triduum Paschalne Wielka Niedziela to czas radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Otwiera ją Wigilia Paschalna, msza, która może być odprawiona nawet w nocy z soboty na niedzielę. W jej trakcie ogłaszane jest zmartwychwstanie, z którego radość wyrażana jest w odbywającej się w niedzielę Procesji Rezurekcyjnej.

Redakcja 23/03/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!