Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje?

Święta Wielkanocne to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu chrześcijańskim. Choć w większości domów najbardziej świętuje się głównie Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny, ważny jest cały Wielki Tydzień. Sprawdź, co symbolizuje ten okres.
Zdjęcie z artykułu: Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje?
Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje?źródło:Thinkstockphotos.com/RoterPanther

Wielki Tydzień to najgłębiej przeżywany przez chrześcijan czas. To okres przygotowania do najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia – Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to jednocześnie symbol poprzedzającej go męki oraz śmierci.

Wielki Tydzień – symbolika

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, która upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po poniedziałku, wtorku i środzie, które są dniami pojednania i wspólnej modlitwy, następuje Wielki Czwartek. Tego dnia wierni wspominają ostatnią wieczerzę Chrystusa, w kościołach dźwięk dzwonów zastępuje klekotanie specjalnych kołatek.

Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jego pierwszy dzień, Wielki Piątek, to czas refleksji nad męką i śmiercią Jezusa, który po ukrzyżowaniu zostanie złożony do grobu. Odwiedzanie grobu Chrystusa, modlitwa przy nim oraz święcenie pokarmów, symbolizujących doczesność – to treść Wielkiej Soboty.

Kończąca Triduum Paschalne Wielka Niedziela to czas radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Otwiera ją Wigilia Paschalna, msza, która może być odprawiona nawet w nocy z soboty na niedzielę. W jej trakcie ogłaszane jest zmartwychwstanie, z którego radość wyrażana jest w odbywającej się w niedzielę Procesji Rezurekcyjnej.

Redakcja 23/03/2016

Zobacz też

Droga do Santiago de Compostela: film dokumentalny o pielgrzymach z Camino Droga do Santiago de Compostela: film dokumentalny o pielgrzymach z Camino Dokument przedstawia historie sześciu osób wędrujących Drogą Świętego Jakuba (Camino de Santiago), prowadzącą do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Od 1200 lat ludzie wyruszają na pielgrzymkę, aby dotrzeć do grobu św. Jakuba Starszego – jednego z dwunastu Apostołów. Drogę tę dwukrotnie przebył również papież Jan Paweł II. Tropem białego renifera. Fascynujący film dokumentalny o koczownikach z Mongolii. WIDEO Tropem białego renifera. Fascynujący film dokumentalny o koczownikach z Mongolii. WIDEO Na ośnieżonych połaciach północnej Mongolii żyje jedno z ostatnich mongolskich plemion koczowniczych - Dukha. Jego członkowie zajmują się hodowlą reniferów, dzięki którym mogą przetrwać na nieprzyjaznych i odległych ziemiach. Fotograf i podróżnik Hamid Sardar towarzyszył z kamerą jednej z rodzin – tak powstał malowniczy i obfitujący w piękne zdjęcia dokument. Ponad Chinami - opis miniserialu Ponad Chinami - opis miniserialu Ponad Chinami to miniserial, w którym ekipa pokazuje nam Państwo Środka z lotu ptaka. Ta rzadka perspektywa pozwala ocenić ogrom kraju, a także jego wielki rozwój, z którym mamy do czynienia w ostatnich latach. Zdjęciom lotniczym towarzyszy komentarz samych Chińczyków. Nerwy ze stali, odc. 8  - Wyjątkowi policjanci. Opis odcinka Nerwy ze stali, odc. 8 - Wyjątkowi policjanci. Opis odcinka Sûreté du Quebec ma specjalną grupę policjantów do reagowania w niebezpiecznych sytuacjach. Emergency Response Team (bo tak się nazywa ta grupa) składa się z najlepszych policjantów w prowincji, wybranych ze względu na ich wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Te zalety przydają się, gdy funkcjonariusze SQ znajdują się w sytuacjach wysokiego ryzyka, które występują prawie 400 razy w roku!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!