Wielki trawers gór Mackenzie! GALERIA

Marcin Gienieczko 25. lipca 2017 roku wyruszy na podwojony trawers gór Mackenzie. Czy uda mu się pokonać 1026 kilometrów w 45 dni? Wyprawie patronuje Telewizja FOKUS TV.

W trakcie planowania i negocjacji z innymi, w przygotowaniach do kluczowego etapu, Marek Gienieczko stał przy swoich zamierzeniach. Postanowił realizować zadania według własnego scenariusza, jedynie informując, że w taki czy inny sposób zostaną wykonane i wykazując rzeczywistość, a  nie jedynie deklarowaną inicjatywę  i innowacyjność. Podróżnik zmierzy się, z największym jak dotychczas, sportowym wyzwaniem życia. Dlatego na przekór losowi ruszy, aby przejść w stylu sportowym najdziksze miejsce  w północnej Kanadzie - góry Mackenzie. Kosz takiego przedsięwzięcia wynosi 25 tysięcy złotych

Jak przejść dziki region i go pokazać?

We współczesnej eksploracji liczy się monitoring projektu, zwłaszcza jeśli ma charakter sportowy. Przejście Gór Mackenzie będzie monitorowane przez dwa nadajniki satelitarne GPS oraz dodatkowo przez jeden nadajnik In Reach. Wszystko po to, aby przedstawiać każdy krok zrobiony w trakcie tej wyprawy w postaci live, czyli co 10 minut z zapisem przejścia i pozycji na szlaku.

Czym jest nadajnik i czemu podróżnicy się na niego decydują?

Jednym z powodów, dla których za cel podróży wybrał bezludne i dzikie rejony świata, jest ich niedostępność i izolacja od współczesnej cywilizacji. Paradoksem tych wyborów jest potrzeba pozostania w kontakcie ze światem, od którego uciekamy i możliwość wezwania pomocy w sytuacji kryzysowej. Nadajniki Spot umożliwiają wysłanie kilku predefiniowanych wiadomości, wraz z pozycją geograficzną do wcześniej zdefiniowanych odbiorców. Najpopularniejszymi systemami, opierającymi się na technologii satelitarnej jest  SPOT. Oferuje możliwość wezwania pomocy, wysłania informacji typu OK oraz wysyłania tzw. trackingu w trybie live. Każda wiadomość zawiera jednocześnie pozycję GPS, która umożliwia łatwe zlokalizowanie nadawcy, zarówno przez służby ratownicze, jak i prywatnego odbiorcę. We współczesnej eksploracji obok dokumentacji fotograficznej czy filmowej, nadajnik Spot spełnia rolę dokumentacji projektu dzień po dniu. Każdy Kibic projektu czy osoba potencjalnie zainteresowana przebiegiem wyprawy może online i live śledzić jego postępy. Podane są pozycje, aktualne miejsce przebywania oraz ile km przepłynął z punktu A do punktu B. Jest to bardzo ważna dokumentacja w eksploracji wyczynowej.

.. Więcej informacji o wyprawie

Dieta wysokowęglowodanowa a wysokotłuszczowa

Oprócz  przygotowań technicznych, bardzo ważna jest też strategia dietetyczna. Marcin Gienieczko jest zwolennikiem diety wysokowęglowodanowej. Badania pokazują, że w sportach i wszelkich aktywnościach wytrzymałościowych, dieta z wysoką zawartością węglowodanów (8,5g/kg masy ciała) zdecydowanie przyspiesza regenerację organizmu. Krótko mówiąc - dzięki temu ma więcej energii i wystarcza mu jej na dłużej. Dieta wysokotłuszczowa byłaby dla niego w tym wypadku trudniejsza ze względu na teren gór i dostępność żywności. Oczywiście na wyprawach głównie skupia się na żywności liofilizowanej, ze względu na ich niską wagę, ale też szybkość przygotowania posiłków. Nie ma czasu ani możliwości na zabawę z długotrwałym przyrządzaniem potraw, ale też musi jeść z głową, żeby dostarczyć sobie właściwych składników. W tym roku postanowił dokonać drobnej zmiany jeśli chodzi o śniadania. Zwykle wybierał torebkę liofilizowanej owsianki, którą zalewał wodą. Po tym posiłku był dalej głodny, więc musiał zjeść jeszcze dwa lub trzy batony, żeby poczuć sytość.

Dietetyk, z którym współpracuje, przygotowała domowe, bogate owsianki oraz granolę. Dla niego to nowość, bo dotąd niespecjalnie przywiązywał wagę do tego, co je. Granola tym się różni od zwykłej owsianki, że jest opiekana z dodatkiem oleju i miodu, dlatego ma chrupiącą i słodką strukturę. Jest bardziej kaloryczna od zwykłej owsianki, co ma istotne znaczenie. Skład śniadaniowej granoli wyprawowej, to: płatki owsiane, żytnie, otręby, wiórki kokosowe, sezam, chia, miód, cynamon, imbir, olej kokosowy, daktyle, żurawina, orzechy, pestki słonecznika, dyni, śliwki suszone, rodzynki i mleko.

.. Śledź wyprawę gór Mackenzie!

„Człowiek  młody  musi być silniejszy od warunków jakie zastał. Musi przez te  warunki się przebić. Siła przebicia  nie jako talent kombinowania  ale jako siła  tkwiąca w człowieku. Wynikającą z jego wartości  wobec której wszyscy musza zamilknąć”- Jan Paweł II.  

Redakcja 18/07/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!