Wielki Piątek – co upamiętnia? Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień?

Wielki Piątek to dzień Męki Pańskiej. Tego dnia Chrystus poniósł śmierć na krzyżu. W Kościele katolickim to dzień smutku i żałoby - i to przypominają sprawowane tego dnia obrzędy. Jak katolicy obchodzą Wielki Piątek?
Zdjęcie z artykułu: Wielki Piątek – co upamiętnia? Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień?
Wielki Piątekźródło:pixabay.com/ reverendole0

Co upamiętnia Wielki Piątek? Jak się go obchodzi?

To dzień adoracji Krzyża, na którym zawisło ciało Jezusa. Tego dnia w kościele nie odprawia się Mszy Świętej. Wierni cały dzień poszczą i wstrzymują się od jedzenia pokarmów mięsnych. To jeden z dwóch dni postu ścisłego obowiązującego w wiernych w roku liturgicznym. Oznacza to, że w Wielki Piątek wierni powinni spożyć nie więcej niż 3 posiłki, z czego tylko w trakcie jednego z nich wolno się najeść do syta.

Tego dnia w Kościele nie udziela się żadnych sakramentów poza Namaszczeniem Chorych oraz Spowiedzią. Liturgia Męki Pańskiej nie zaczyna się wcześniej niż o godzinie 15 i nie później niż o 21. Podczas niej odbywa się Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Obrzęd Komunii Świętej oraz Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego (do tzw. ciemnicy).

.. ŚCISŁY POST - na czym polega?

Procesja rozpoczęcia liturgii odbywa się w ciszy, kapłan oddaje cześć Jezusowi leżąc krzyżem, potem odczytywany jest opis Męki Pańskiej z Ewangelii Świętego Jana. Następnie uroczyście odsłania się Krzyż, śpiewając trzy razy “oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, na ten śpiew kapłana wierni odpowiadają “Pójdźmy z pokłonem”. Po tej modlitwie wierni podchodzą i całują odsłonięty Krzyż.

Po adoracji Krzyża w Wielki Piątek udzielana jest Komunia Święta. Pod koniec nabożeństwa Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej przezroczystym welonem, przenoszony jest do Grobu Pańskiego. To symbol ciała Chrystusa okrytego całunem. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się do późnych godzin wieczornych.

Redakcja 14/04/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!