Wielkanocne wróżby, pisankowe przesądy – co warto wiedzieć?

Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez malowanych jajek. To właśnie z nimi wiąże się wiele przesądów i wróżb. Mówimy, jak wróżyć sobie za pomocą jajek wielkanocnych. Przywołujemy też dawne przesądy związane z pisankami.

Poznaj przesądy związane z jajkami wielkanocnymi 

Od najdawniejszych czasów jajko przynosiło szczęście i chroniło przed złymi duchami. Zapewniało urodzaj i powodzenie w miłości.

Pisanka zakopana pod progiem domu broniła dostępu siłom nieczystym.

Skorupki pisanek rzucone na podwórko lub do ogrodu miały odstraszać szkodniki i zapewnić dobre zbiory.

>>> Woda z jajek na pryszcze? Wielkanocne tradycje i zwyczaje, o których nie miałeś pojęcia [KLIKNIJ!]

Wodę, w której gotowały się jajka na pisanki, traktowano jak eliksir młodości. Umycie się w niej zapewniało urodę dziewczętom, a chorym przywracało zdrowie.

Gdy dziewczyna chciała zdobyć ukochanego, brała jajko pomalowane na czerwono i pocierała nim części ciała, którymi chciała go uwieść. Następnie skorupki ucierała na proszek i dodawała do potrawy wybranka. Była to gwarancja, ze ukochany nie pozostanie obojętny na jej wdzięki.

Należało też kręcić pisankami na stole. Jeżeli się do siebie zbliżyły, wróżyło to szczęśliwą miłość.

>>> Symbolika Wielkanocy. Co oznaczają kolory na jajkach wielkanocnych? [KLIKNIJ!]

Również kolor pisanek miał niegdyś znaczenie. Kolor zielony wróżył pieniądze. Skorupki z barwionych na zielono jajek trzymano w portfelu – podobno pomagało to w ich pomnożeniu.

Fiolet to wytrwałość w dążeniu do celu. Jeśli planujesz jakieś przedsięwzięcie, trzymaj skorupki o takim kolorze.

Kolor niebieski wróżył zdrowie, różowy sukces, a czerwony miłość.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/03/2012

Zobacz też

Zasiłek, pomoc socjalna – kto może się ubiegać o wsparcie? Zasiłek, pomoc socjalna – kto może się ubiegać o wsparcie? Jeśli nie jesteś w stanie sam sobie poradzić z przezwyciężaniem trudnych sytuacji życiowych, możesz starać się o pomoc ze strony państwa. Może to być wsparcie zarówno w formie świadczeń pieniężnych jak i pomoc rzeczowa. Jądra - kiedy zmiana ich wyglądu może niepokoić? Jądra - kiedy zmiana ich wyglądu może niepokoić? Zazwyczaj mężczyźni większą wagę przykładają do wyglądu swego penisa niż jąder. Przejmują się, kiedy on nie chce spełnić ich oczekiwań i nie staje na baczność w każdej dogodnej sytuacji. Już nie mówiąc o tym, że popadają w kompleksy, gdy porównują rozmiary swojego penisa z lepiej wyposażonymi przez naturę kolegami. Za to zapominają, że jądra też są ważne. Kiedy zmiany wyglądu jąder są naturalne, a kiedy niepokojące? Orgazm wielokrotny: dlaczego kolejny orgazm u niego jest gorszy niż kolejny u niej? Orgazm wielokrotny: dlaczego kolejny orgazm u niego jest gorszy niż kolejny u niej? Orgazm wielokrotny to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Oczywiście tylko od nich zalezy, czy takie będą im dane. O ile jednak dla kobiet wielokrotne orgazmy są niesamowitym doznaniem, to z mężczyznami już jest inaczej. Owszem, pragną ich, ale potem się dziwią, dlaczego już nie jest tak super. Jerzy Pawłowski – szermierz, szpieg, mąż aktorki Teresy Szmigiel. Co warto o nim wiedzieć? Jerzy Pawłowski – szermierz, szpieg, mąż aktorki Teresy Szmigiel. Co warto o nim wiedzieć? Jerzy Pawłowski to szablista wszech czasów, mąż znanej aktorki Teresy Szmigielówny i... słynny szpieg. Jedni go krytykują, że działał na dwa fronty, inni uważają za wielkiego bohatera.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!