Wielkanoc w w Szwecji – jak się ją obchodzi?

Co kraj to obyczaj – to stare polskie przysłowie można odnieść nie tylko do codziennych ludzkich zwyczajów, ale również do tradycji świątecznych. Dlatego sprawdzamy, jak Wielkanoc obchodzą Szwedzi. Czy również święcą jajka? Czy Zmartwychwstanie Chrystusa celebrują w specjalny sposób?

Święta Wielkanocne mają swoje symbole, które nierozerwalnie kojarzą nam się z dniami, kiedy chrześcijanie cieszą się ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Polsce są to między innymi święconka, pisanki czy palmy. Czy inne kraje również używają tych symboli? Jak Wielkanoc świętują Szwedzi? Czy mają na tę okazję jakieś specjalne potrawy?

Wielkanoc w Szwecji – skromne posiłki

Wielkanoc dla Szwedów jest czymś wyjątkowym, choć nie przeżywają tego w tak specyficzny sposób jak Polacy. Ich potrawy nie są specjalnie postne, gdyż mieszkańcy Szwecji słyną z tego, że na co dzień jadają skromnie. Dlatego na wielkanocny stół trafiają takie dania jak śledzie z otrębami, solone łososiowe grzbiety, suszone ryby, potrawy z jaj czy bułeczki pszenne z kminkiem lub cynamonem, który zalewane są już na talerzu gorącym mlekiem, albo nawet bitą śmietaną, a które nazywane są semlorami.

Wielkanoc w Szwecji – wesołych świąt?

W Polsce często można spotkać się z radosnym "wesołych świąt" przekazywanym ustnie pomiędzy mijającymi się znajomymi. Zazwyczaj jednak życzeniami wesołych świąt wymieniamy się z najbliższymi. Dla Szwedów jest całkiem normalne, że takie życzenia dotyczą wszystkich  spotkanych osób. Szwecja słynie bowiem z tego, że właśnie z okazji Wielkanocy jej mieszkańcy życzą sobie "Wesołych Świąt" – co w języku szwedzkim brzmi "Glad pask".

Szwedzkie zwyczaje na Wielkanoc

Szwecja, tak jak i inne kraje na świecie, ma swoje własne, wykształcone przez wiele setek lat tradycje, obrzędy i symbole wielkanocne. Jednym z takich zwyczajów jest "Paskkaerringar", bardzo podobne do amerykańskiego Halloween. Polega to na przebieraniu się przez dziewczęta za wiedźmy, symbolizujące baby wielkanocne. W takich strojach wyruszają one zbierać słodycze i... drobne pieniądze. Oprócz tego Szwedzi namiętnie kupują gałązki brzozy przyozdobione kolorowymi piórkami, które w ich barwnym języku nazywają się "paskris". Służą one jednak nieco inaczej niż nasze palmy, gdyż zdarza się, że Szwedzi się nimi okładają po to, by przypomnieć o bolesnym biczowaniu Chrystusa w Wielki Piątek.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 21/03/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!