Wielkanoc w USA – jak się ją obchodzi?

Dla Amerykanów Święta Wielkanocne nie są tak ważne jak dla Polaków. Wielkanoc obchodzi się skromniej, z mniejszym patosem, a świąteczny czas trwa tak naprawdę tylko jeden dzień. Mówimy, jak wygląda Wielkanoc w USA.

Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem. Polacy podchodzą do Świąt Wielkanocnych bardzo poważnie. W USA Wielkanoc nie ma tak znaczącej rangi. Amerykanie o wiele bardziej cenią sobie Boże Narodzenie, Święto Dziękczynienia, a nawet Święto Niepodległości. Pod tym względem Wielkanoc znajduje się dopiero na czwartym miejscu. Co jeszcze odróżnia amerykańskie Święta Wielkanocne od polskich? Mówimy, jak w USA obchodzi się Wielkanoc. 

Jak wygląda Wielkanoc w USA?

W praktyce Święta Wielkanocne w USA trwają tylko jeden dzień – jest to Niedziela Wielkanocna. Zamiast wiosennych porządków w domu Amerykanki spędzają godziny w centrach handlowych i przed lustrem. Wszystko po to, by oczarować kreacją gapiów podczas niedzielnego nabożeństwa. Niedziela Wielkanocna to także jedyny dzień w roku, w którym obywatelki USA zakładają na głowę kapelusz (Easter Bonnet). Polska Wielkanoc to rodzinne biesiadowanie przy stole. Amerykanie nie przywiązują tak dużej wagi do tego święta, dlatego obchodzą je raczej w mniejszym gronie. Widok kilku amerykańskich pokoleń za świątecznym stołem zdarza się tylko w Boże Narodzenie. 

Jakie zwyczaje panują podczas amerykańskiej Wielkanocy?

Amerykańskie śniadanie wielkanocne również nie obfituje w szczególnie bogate menu. Zgodnie z tradycją na stole musi pojawić się jajko, pieczona w słodkim sosie szynka i ciasta. To jedyne świąteczne potrawy, których muszą skosztować Amerykanie. 

>>> Jakie są POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE? [kliknij!]

Z pewnością Amerykanom nie można odmówić smykałki do zabaw wielkanocnych. Najbardziej znany obyczaj polega na obdarowywaniu dzieci prezentami. W roli darczyńcy występują rodzice, którzy chowają po zakamarkach domu pisanki, wcześniej pomalowane przez ich pociechy. Jeśli dziecko szybko odnajdzie zgubę, otrzyma od wielkanocnego Zajączka (Easter Bunny) koszyczek pełen smakołyków, owoców i drobnych upominków. 

>>> Woda z jajek na pryszcze? Wielkanocne tradycje i zwyczaje, o których nie miałeś pojęcia [KLIKNIJ!]

Co roku grupa dzieci z niezamożnych rodzin uczestniczy w poszukiwaniu pochowanych pisanek w Białym Domu. W nagrodę prezydent USA (lub Zajączek Wielkanocny) wręcza dzieciom podarunki.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 21/03/2012

Zobacz też

Sposób na urlop? WŁOCHY! Poznaj raj dla narciarzy. Dowiedz się, ile kosztują najlepsze ośrodki narciarskie Sposób na urlop? WŁOCHY! Poznaj raj dla narciarzy. Dowiedz się, ile kosztują najlepsze ośrodki narciarskie Góry we Włoszech są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Nigdy nie brakuje tam śniegu, kuchnia jest pyszna, a infrastruktura znakomita. Do tego słońce świeci niemal cały rok. Takie właśnie są włoskie Dolomity! Sprawdź, gdzie zatrzymac się podczas urlopu w Dolomitach? Czy kask narciarski jest obowiązkowy? Za brak grozi KARA nawet 5 tys. zł Czy kask narciarski jest obowiązkowy? Za brak grozi KARA nawet 5 tys. zł Dowiedz się, co mówi polskie prawo w kwestii noszenia kasków narciarskich lub snowbordowych. Za jazdę bez kasku grozi kara nawet do 5 tysięcy złotych. Kaski dla narciarzy są obowiązkowe. Ratownicy GOPR od lat walczyli o obowiązek noszenia przez narciarzy kasków ochronnych.  Kierunek Tatrzańska Łomnica. Gdzie jechać na narty? Kierunek Tatrzańska Łomnica. Gdzie jechać na narty? Gdzie na Słowacji warto jechać na narty? Położony u stóp Tatr Wysokich narciarski kurort Tatrzańska Łomnica to RAJ DLA NARCIARZY - zaprasza na narty gości zza północnej granicy. Na tle polskich ośrodków jej oferta wygląda bardzo zachęcająco, zwłaszcza, że szusujemy po południowej, słonecznej stronie Tatr. Sprawdź dlaczego narciarze jeżdzą na Słowację? PARYŻ i jego największe atrakcje. Co warto zobaczyć w stolicy Francji? PARYŻ i jego największe atrakcje. Co warto zobaczyć w stolicy Francji? Paryż to nie tylko wieża Eiffla i Luwr. Stolica Francji oferuje także szereg innych interesujących zabytków. Bardzo znanych i niemal nieznanych. Ale to także parki i ogrody. Sekwana wraz z dwiema miejskimi wyspami. I czarujące wzgórze Montmartre. Sprawdź, co warto zwiedzić w Paryżu, gdy jedziesz do niego po raz pierwszy, a co gdy jest to twoja kolejna podróż do stolicy Francji.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!