Wielkanoc w Rosji – jak się obchodzi Paschę?

Rosjanie zwykli świętować Wielkanoc hucznie, w rodzinnym gronie, przy suto zastawionym stole. Jeden ze zwyczajów nakazuje farbować jajka na czerwono. Co jeszcze wyróżnia rosyjską tradycję wielkanocną?
Zdjęcie z artykułu: Wielkanoc w Rosji – jak się obchodzi Paschę?
Wielkanoc w Rosjiźródło:pixabay.com/ Alexas_Fotos

Rosja to największe państwo świata. Jej geopolityczne położenie, wpłynęło na specyficzną kulturę narodu rosyjskiego. Jego odrębność przejawia się w połączeniu tradycji europejskiej z azjatycką. Dzięki takiej mieszance, Rosja wykształciła specyficzną i unikatową kulturę, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w tradycji religijnej. Prawosławie jako dominująca w kraju religia, kultywuje odrębne od katolicyzmu tradycje, m.in. wielkanocne.

Jak Rosjanie obchodzą Święta Wielkanocne?

Poprzedzający prawosławną Wielkanoc czterdziestodniowy post jest o wiele bardziej rygorystyczny niż u katolików. Rosjanie oprócz mięsa nie mogą spożywać także nabiału, ryb i białego pieczywa. Dawniej wszystkim wiernym na czas postu, zabraniano udziału we wszelakich rozrywkach (nawet przedstawieniach teatralnych). Dziś wyznawcy prawosławia nie przestrzegają już tak surowych zasad, a w czasie postu tak naprawdę rezygnują jedynie z tańca.

W Niedzielę Palmową w cerkwiach święci się wierzbowe gałązki, w Wielki Piątek czyta się fragmenty Biblii, mówiące o męce Jezusa, a w Wielką Sobotę, wierni święcą pokarmy - w wielkanocnym koszyczku musi znaleźć się pascha, baby i pisanki. W nocy z soboty na niedzielę odprawiane są kilkugodzinne nabożeństwa, po których wierni wybierają się na uroczyste procesje wokół cerkwi.

.. Wielkanoc w Szwecji - jak się ją obchodzi?

Niedziela wielkanocna to czas biesiadowania za stołem, odwiedzania bliskich i składania życzeń. Tradycja wielkanocna nakazuje Rosjanom pozdrawiać gości słowami „Chrystus zmartwychwstał”, trzykrotnie ucałować ich w policzek. Na takie pozdrowienia wierni opowiadają frazą „Zaprawdę zmartwychwstał”. W poniedziałek Rosjanie przygotowują krzyżmo, czyli olejek wykorzystywany do namaszczania przy udzielaniu sakramentów, np. podczas chrztu.

Jakie zwyczaje wielkanocne panują wśród Rosjan?

Rosyjską Wielkanoc obchodzi się przy suto zastawionym stole. Im bardziej obfity stół, tym lepiej. Jakich specjałów nie może zabraknąć podczas Świąt Wielkanocnych? Typowo wielkanocnym daniem w  Rosji jest pascha - deser z białego sera, masła, żółtek i bakalii. Ponadto na rosyjskim stole musi znaleźć się wielkanocna baba - symbol dostatku, przygotowywany kilka dni przed świętami, w którego skład wchodzi kulicz czyli rosyjskie ciasto paschalne, migdały, orzechy, owoce, rum. Nie może zabraknąć też potraw mięsnych i białego sera.

.. Wielkanoc w Afryce - zwyczaje i obrzędy

Jeden ze zwyczajów wielkanocnych nakazuje wyznawcom prawosławia farbować jajka na czerwono, ponieważ kolor ten jest symbolem przelanej krwi Jezusa Chrystusa. Po wielkanocnym śniadaniu, odwiedzając i pozdrawiając bliskich, Rosjanie wymieniają się drobnymi upominkami. Często są nimi wspomniane czerwone pisanki.

Redakcja 12/04/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!