Wielkanoc w Meksyku – jak się ją obchodzi?

Inaczej niż w sąsiednim USA, w Meksyku Wielkanoc uchodzi za największe i najbardziej oczekiwane święto. Tamtejsze wielkanocne obyczaje potrafią zadziwić niejednego turystę, bowiem świąteczne obchody trwają aż 14 dni! Czym jeszcze zachwyca wielkanocny Meksyk?

Meksyk ma renomę kraju radosnego, kolorowego, otwartego na turystów i zabawę. Słynne na całym świecie meksykańskie zabawy karnawałowe sprawiły, że tamtejsi mieszkańcy postrzegani są jako żywiołowy, radosny naród. Nic więc dziwnego, że Święta Wielkanocne w Meksyku obchodzi się z wielką pompą. Jakie tradycje i zwyczaje wielkanocne panują w Meksyku? Co odróżnia meksykańską Wielkanoc od polskiej? Mówimy, jak w Meksyku obchodzi się Wielkanoc.

Co wyróżnia meksykańską Wielkanoc?

Meksyk, jak przystało na kraj ludzi bardzo religijnych, uznaje Wielkanoc za najważniejsze święto. Zwyczaje wielkanocne do tego rejonu Ameryki przenieśli Hiszpanie jeszcze za czasów konkwisty. Dlatego też znaczna część dzisiejszej tradycji wielkanocnej swoją formą przypomina obyczaje rodem z  XV-wiecznej Europy! Na bazie tych dwóch „dwóch światów" powstało święto trwające 14 dni, podczas którego Meksykanie nie tylko uczestniczą w nabożeństwach, ale i bawią się na ulicach miast. Warto odnotować też fakt, że podczas tego dwutygodniowego świętowania Meksykanie mają wolne od szkoły i pracy!

Jak wygląda Wielkanoc w Meksyku?

Pierwszy tydzień Wielkanocy w Meksyku określany jest mianem Świętego Tygodnia (Semana Santa), drugi zaś Paschalnego (Semana Pascua). Pierwszy rozpoczyna się w Niedzielę Palmową od procesji z palmami ulicami miast. W Wielki Piątek amatorzy przebrani w kostiumy odgrywają najważniejsze sceny z życia Jezusa. W Wielką Sobotę oprócz święcenia pokarmów ma miejsce palenie figurek Judasza. Najbardziej hucznie obchodzona jest Niedziela Wielkanocna – tu Meksykanie świętują, jak mało który naród. Zabawy, tańce, pokaz fajerwerków trwają do białego rana. 

>>> Jakie są POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE? [kliknij!]

Oprócz roztańczonych ulic miast, prawdziwe zatłoczenie przeżywają miejscowości położone nad morzem. Meksykanie całymi rodzinami ciągną nad morski wypoczynek, gdzie łączą świąteczny czas z wakacjami.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 21/03/2012

Zobacz też

Monika Pyrek poślubiła Norberta Rokitę. Koniec kariery, ślub, ciąża - co będzie robić tyczkarka? Monika Pyrek poślubiła Norberta Rokitę. Koniec kariery, ślub, ciąża - co będzie robić tyczkarka? Monika Pyrek poślubiła Norberta Rokitę. Ślub odbył się 12 stycznia 2013 roku w Szczecinie. Panna młoda miała na sobie sukienkę projketu Sylwii Majdan. Jedna z najlepszych tyczkarek na świecie zakończyła karierę, wyszła za mąż i jest w ciąży. Monika Pyrek na brak zajęć po zakończeniu kariery sportowej nie będzie narzekać. Monika Pyrek skończyła z tyczką i zaczęła przygodę z mikrofonem w Radiu Szczecin. W ten sposób rozpoczyna karierę dziennikarską.  Kim był ANDRZEJ B., sprawca strzelaniny w Sanoku, który popełnił samobójstwo? Kim był ANDRZEJ B., sprawca strzelaniny w Sanoku, który popełnił samobójstwo? 32-letni Andrzej B. z Sanoka był podejrzany o kilka przestępstw. 10 stycznia policjanci chcieli go aresztować, jednak B. zabarykadował się w mieszkaniu na sanockim osiedlu razem z 17-letnią dziewczyną. Gdy po kilkunastu godzinach do mieszkania weszli anyterroryści, zobaczyli ciała Andrzeja B. i dziewczyny ze śladami postrzałowymi głowy. Prawdopodobnie para popełniła samobójstwo albo B. zastrzelił dziewczynę, a potem sam odebrał sobie życie. Jakie przestępstwa popełnił Andrzej B.? Dlaczego tak zaciekle bronił się przed policjantami? Kim jest Anna Szarek, aktorka i modelka, ukochana prezesa Giełdy? Kim jest Anna Szarek, aktorka i modelka, ukochana prezesa Giełdy? Aktorskie kreacje Anny Szarek są mniej życzliwie komentowane od tego, co wkłada na bankiet. Kim jest piękna Anna Szarek, była modelka i bohaterka skandalu dotyczącego samego prezesa giełdy? Mówimy, co osiągnęła i czym zajmuje się Ania Szarek, ukochana prezesa Giełdy. Kim jest Cyber Marian? Autor hitów internetu: Ukryty polski MEGAMIX i amerykańskiego trailera Czterech Pancernych i Psa? Kim jest Cyber Marian? Autor hitów internetu: Ukryty polski MEGAMIX i amerykańskiego trailera Czterech Pancernych i Psa? Co by było, gdyby Amerykanie wyprodukowali trailer do naszej rodzimej produkcji "Czterej Pancerni i Pies"? To właśnie nie bez sukcesu pokazuje na swoim kanale na Youtube Cyber Marian. Zobacz, kim jest Cyber Marian, i co jeszcze warto zobaczyć!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!