Wielkanoc w Czechach – jak się ją obchodzi?

80 procent Czechów deklaruje ateizm. W tym mało religijnym kraju mieszkają jednak także praktykujący katolicy, którzy w odróżnieniu od Polaków nie obchodzą Wielkanocy przy suto zastawionym stole. Jak wygląda czeska tradycja wielkanocna? Czym różni się od polskiej?

Czechy to kraj, w którym aż 80% społeczeństwa deklaruje ateizm. Nie oznacza to jednak, że w państwie tym nie kultywuje się żadnych tradycji religijnych. Dominującą religią jest katolicyzm, który jednak w porównaniu z innymi europejskimi państwami wytworzył specyficzną obyczajowość. Widać to zwłaszcza przy obchodzeniu Świąt Wielkanocy. Czym różni się czeska Wielkanoc od polskiej? Mówimy, jak Czesi obchodzą Wielkanoc.

Jakie zwyczaje wielkanocne panują w Czechach?

Czeska tradycja wielkanocna obfituje w wiele specyficznych zwyczajów spotykanych tylko w tym kraju. Z pewnością zalicza się do nich tradycja „zielonego czwartku", która polega na spożywaniu w Wielki Czwartek pokrzywy przyrządzonej podobnie jak szpinak. W Wielki Piątek utarł sięzwyczaj malowania pisanek, pieczenia ciast i baranków oraz kupowania słodyczy, które trafią na świąteczny stół. Wielka Sobota oraz Niedziela tak naprawdę niczym nie różni się od zwykłego weekendu. W niedzielę wierni uczestniczą we Mszy św. i na tym elemencie kończy się duchowe oczekiwanie na Wielkanoc.

>>> Jakie są POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE? [kliknij!]

Tak na dobre Czesi zaczynają świętować dopiero w poniedziałek. Święta rozpoczyna znany i kultywowany także w Polsce śmigus-dyngus, który Czesi określają mianem szmirgusa. Nasi południowi sąsiedzi zmodyfikowali jednak nieco tę tradycję. Młodzi chłopcy objeżdzają domostwa dziewcząt, do których żywią gorące uczucia. Mają ze sobą pomlazki, czyli warkocze splecione z wierzbowych gałązek. Dziewczyny oblewają absztyfikantów wodą, ci zaś biegają za nimi, aby wysmagać je pomlazkami.

>>> Woda z jajek na pryszcze? Wielkanocne tradycje i zwyczaje, o których nie miałeś pojęcia [KLIKNIJ!]

Dopiero po szmirgusie Czesi zasiadają do wspólnego posiłku. Świąteczny stół nie jest jednak tak suto zastawiony jak w Polsce. Znajdują się na nim słodycze, pieczone baranki oraz alkohol (śliwowica lub wódka). Domownicy kosztują wszystkich smakołyków, popijają je alkoholem, ale nie biesiadują za stołem cały dzień, jak to bywa chociażby w naszym kraju. Czesi pochodzą do Wielkanocy mniej patetycznie i rodzinnie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 23/03/2012

Zobacz też

PSEUDOKIBICE kim są, jak odróżnić pseudokibiców od kibiców? Problem chuligaństwa w Polsce PSEUDOKIBICE kim są, jak odróżnić pseudokibiców od kibiców? Problem chuligaństwa w Polsce Kto to jest pseudokibic? Większość pseudokibiców powie natychmiast, że tylko oni są prawdziwymi kibicami. To jak się połapać? Dla kibica najważniejszy jest doping. Dla pseudokibica bardziej niż mecz ważniejsza jest walka z innymi chuliganami. Kim są  kibice, pseudokibice, chuligani stadionowi i pozastadionowi? Kto jest określany mianem KIBOLA? Jak odróżnić kibica od kibola? Kto jest określany mianem KIBOLA? Jak odróżnić kibica od kibola? Podczas Euro 2012 w Polsce nie udało się uniknąć zamieszek z udziałem pseudokibiców. Do najostrzejszych bójek z udziałem stadionowych chuliganów, czyli kiboli doszło 12.06.2012 przed meczem Polska - Rosja w Warszawie. O kim można powiedzieć kibol? Kim jest CRAIG THOMSON, sędzia który poprowadzi mecz POLSKA - CZECHY we Wrocławiu? Kim jest CRAIG THOMSON, sędzia który poprowadzi mecz POLSKA - CZECHY we Wrocławiu? 16 czerwca mecz z Czechami we Wrocławiu, który zdecyduje o dalszym udziale Polaków w EURO 2012. Biało-czerwoni muszą wygrać, żeby przejść do ćwierćfinału, Czechom wystarczy remis (mają na koncie przegraną z Rosją 4:1 i wygraną z Grecją 2:1). W sobotę drużyna Kuby Błaszczykowskiego będzie musiała więc dać z siebie wszystko. Czy w wyjściu z grupy pomoże nam szkocki arbiter Craig Thomson, który poprowdzi to spotkanie? Czego można się po nim spodziewać?  Skąd w Warszawie najbliżej do gwiazd? PLANETARIUM  w CENTRUM NAUKI KOPERNIK Skąd w Warszawie najbliżej do gwiazd? PLANETARIUM w CENTRUM NAUKI KOPERNIK Obserwacja gwiazd w mieście jest bardzo trudna ze względu na łunę świetlną powstającą nad miastem w wyniku milionów źródeł światła. Dlatego też chcąc oglądać gwiazdy lepiej robić to w Planetarium w Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!