Wielcy wojownicy. Tokugawa Ieyasu – największy japoński samuraj

Był buntownikiem i uzurpatorem, ale udało mu się zjednoczyć kraj. Był niezwykle utalentowany jako generał i przywódca wojskowy Japonii, ale zarazem podstępny i szalony. Tokugawa Ieyasu to bez wątpienia największy japoński samuraj.
Żył w latach 1543 -1616. Stworzył dynastię, która rządziła Japonią przez ćwierć wieku. a jego filozofia bezwzględnego posłuszeństwa i konieczności poświęcenia kształtowała kraj aż po czasy współczesne.

Punktem zwrotnym w jego życiu okazała się śmierć Toshiie, regenta Japonii. Podjął wówczas próbę wyeliminowania swojego głównego wroga, Ishidy Mitsunariego, co czynił przy pomocy gier politycznych, intryg i zastraszania. Mitsunari nie pozostał dłużny, nasłał nawet na niego zabójców. Ta gra w kotka i myszkę przerodziła się w końcu w wojnę domową. 21 października 1600 roku na równinie Sekigahara Ieyasu stanął naprzeciw dwóch potężnych armii kierowanych przez Mitsunariego i młodego japońskiego szlachcica Kobayakawę Hideakiego. W tym pojedynku, który ostatecznie zadecydował o przyszłości Japonii na wiele kolejnych lat, Tokugawa zmuszony był podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu. Zdecydował się na zastosowanie zaskakującego militarnego posunięcia, które dowiodło tyleż jego geniuszu, co brawurowej odwagi w stosowaniu ryzykownych rozwiązań.

 

Redakcja 27/10/2014

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!