Wielcy wojownicy. Spartakus – gladiator, który rzucił na kolana Imperium Rzymskie

W roku 73 p.n.e. Spartakus zdezerterował z armii Rzymu i został sprzedany na targu niewolników. Kilka miesięcy później, łaknąc wolności, poprowadził swoich zniewolonych towarzyszy gladiatorów do największej rebelii, z jaka kiedykolwiek musiało zmagać się Imperium Rzymskie.
Historia Spartakusa jest jedną z najpiękniejszych epickich opowieści świata antycznego. Sfilmował ją między innymi Stanley Kubrick. Jednak prawdziwe życie Spartakusa okazuje się jeszcze bardziej niezwykłe niż mit gladiatora przedstawiany przez scenarzystów. Jego historia to opowieść o bohaterze mimo woli, człowieku tak charyzmatycznym, że jego towarzysze buntownicy bez wahania wybrali go na swojego przywódcę.

Był człowiekiem, pod którego dowództwem armia nie przygotowanych do walki niewolników zwyciężała w kolejnych bitwach z uważanymi dotąd za niepokonane legionami rzymskimi. Był żołnierzem, którego tragiczny los zawiódł wreszcie na spotkanie z jego Nemezis w postaci Marka Krassusa. Jednak, co najważniejsze, Spartakus był wojownikiem, który zagroził Rzymowi rewolucją i zdobył nieśmiertelną sławę stając się symbolem dla ludzi doświadczających ucisku na całym świecie. Sekret legendy Spartakusa jako wojownika leży w tym, że jako poniżany niewolnik potrafił przeciwstawić się niesprawiedliwemu ładowi społecznemu i wywalczyć sobie wolność. Jego losy to historia człowieka, który uwierzył w to, co niewyobrażalne - że banda zbuntowanych niewolników mogłaby zwyciężyć z potężnym Rzymem. 

Redakcja 06/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!