Wielcy wojownicy. Ryszard Lwie Serce – angielski król wojownik

Mniej więcej tysiąc lat temu król angielski Ryszard Lwie Serce przybył do Ziemi Świętej jako jeden z przywódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Przysiągł Bogu, że nie spocznie, dopóki nie odzyska Jerozolimy z rąk Saracenów.
Czym się wsławił? W bitwie pod Arsuf jako pierwszy wódz zwyciężył z uważanym dotąd za niepokonanego przywódcą Saracenów Saladynem. Pokonał go zresztą później jeszcze kilkakrotnie, jednak po kilku miesiącach fortuna się od niego odwróciła. Jego armia nękana była chorobami, na Bliskim Wschodzie panowała fatalna pogoda, a jego przywództwu nad krucjatą zaczęli zagrażać wewnętrzni rywale.

Gdy zdał sobie sprawę z tragicznego faktu, że nigdy nie odzyska Jerozolimy i zgnębiony przygotowywał się do opuszczenia Ziemi Świętej, dowiedział się, że Saraceni oblegają chrześcijańskie miasto Jaffa. Natychmiast zorganizował brawurową wyprawę ratunkową. Przybył na miejsce z zaledwie kilku setkami rycerzy, którzy mieli się zetrzeć z przeważającymi siłami wroga. Udało mu się zaskoczyć Saracenów i odbić Jaffę uwalniając chrześcijan. Zmusił nieprzyjaciół do odwrotu, siejąc popłoch w ich szeregach już samym widokiem swojej potężnej sylwetki. Zwycięstwo pozwoliło mu ostatecznie na doprowadzenie do rozejmu, dzięki któremu chrześcijańskim pielgrzymom zezwolono na odwiedzanie Jerozolimy. Choć nie udało mu się doprowadzić do ostatecznego rozstrzygnięcia krucjat i konflikt na Bliskim Wschodzie nadal trwał, jego sława jako króla wojownika trwa do dziś.

Redakcja 25/10/2014

Zobacz też

Zespolenie człowieka z maszyną. Jak technika wspomaga procesy życiowe? Zespolenie człowieka z maszyną. Jak technika wspomaga procesy życiowe? Terminator raczej nie miał nic przeciwko słowu „cyborg”, ale inny fikcyjny człowiek wspomagany elektronicznie, RoboCop, reagował agresywnie na sugestie dotyczące roli złomu w jego sukcesach. Lord Darth Vader z„Gwiezdnych wojen”, którego biologii dobrze służyła kosmiczna technologia, za „cyborga” mógłby odpłacić machnięciem świetlnego miecza. Czym jest smog i jak powstaje? W których miastach jest najgorzej? WIDEO Czym jest smog i jak powstaje? W których miastach jest najgorzej? WIDEO Smog to jedno z największych zagrożeń współczesności. Powoduje nowotwory, uszkadza układ hormonalny, oddechowy, krążenia i nerwowy. Zabija. Taka jest cena wygody jazdy samochodem, a nie komunikacją miejską, a także palenia w domowych piecach centralnego ogrzewania nie drewnem czy węglem, a śmieciami. Renault megane. Dla kogo? Czy warto? Dane techniczne, testy i opinie. WIDEO: NA PEŁNYM BAKU Renault megane. Dla kogo? Czy warto? Dane techniczne, testy i opinie. WIDEO: NA PEŁNYM BAKU To już czwarta generacja samochodu osobowego klasy kompaktowej Renault megane. Samochód produkowany jest przez francuski koncern motoryzacyjny od 1995 roku. Dowiedz się o nim więcej. Jak kiedyś wyglądała Wielkanoc? Jak kiedyś wyglądała Wielkanoc? Większość wielkanocnych symboli ma rodowód znacznie starszy od chrześcijaństwa. Gałązki wierzbowe w palmach są pogańskim symbolem drzewa życia, pojawiającego się niezależnie w różnych starożytnych kulturach. Początkowe uderzanie się na szczęście wierzbowymi baziami, czyli gaikami, z pogańskiego święta powitania wiosny przekształciło się w lanie wodą.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!