Wielcy wojownicy. Ryszard Lwie Serce – angielski król wojownik

Mniej więcej tysiąc lat temu król angielski Ryszard Lwie Serce przybył do Ziemi Świętej jako jeden z przywódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Przysiągł Bogu, że nie spocznie, dopóki nie odzyska Jerozolimy z rąk Saracenów.
Czym się wsławił? W bitwie pod Arsuf jako pierwszy wódz zwyciężył z uważanym dotąd za niepokonanego przywódcą Saracenów Saladynem. Pokonał go zresztą później jeszcze kilkakrotnie, jednak po kilku miesiącach fortuna się od niego odwróciła. Jego armia nękana była chorobami, na Bliskim Wschodzie panowała fatalna pogoda, a jego przywództwu nad krucjatą zaczęli zagrażać wewnętrzni rywale.

Gdy zdał sobie sprawę z tragicznego faktu, że nigdy nie odzyska Jerozolimy i zgnębiony przygotowywał się do opuszczenia Ziemi Świętej, dowiedział się, że Saraceni oblegają chrześcijańskie miasto Jaffa. Natychmiast zorganizował brawurową wyprawę ratunkową. Przybył na miejsce z zaledwie kilku setkami rycerzy, którzy mieli się zetrzeć z przeważającymi siłami wroga. Udało mu się zaskoczyć Saracenów i odbić Jaffę uwalniając chrześcijan. Zmusił nieprzyjaciół do odwrotu, siejąc popłoch w ich szeregach już samym widokiem swojej potężnej sylwetki. Zwycięstwo pozwoliło mu ostatecznie na doprowadzenie do rozejmu, dzięki któremu chrześcijańskim pielgrzymom zezwolono na odwiedzanie Jerozolimy. Choć nie udało mu się doprowadzić do ostatecznego rozstrzygnięcia krucjat i konflikt na Bliskim Wschodzie nadal trwał, jego sława jako króla wojownika trwa do dziś.

Redakcja 25/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!