Wielcy wojownicy – Napoleon Bonaparte. Był oficerem artylerii, został cesarzem Francuzów

Co zadecydowało o sukcesie Napoleona? Jak to się stało, że zwykły oficer artylerii został cesarzem Francuzów? Film poświęcony temu wielkiemu francuskiemu wodzowi skupia się na kluczowym momencie w jego karierze – trwającym trzy miesiące 1793 roku oblężeniu Tulonu, które stało się pierwszym szczeblem w dalszej karierze przyszłego władcy.Oblężenie Tulonu – miejscowości portowej położonej nad Morzem Śródziemnym - było jednym z kluczowych momentów w starciach między republikanami a rojalistami w czasie Rewolucji Francuskiej. Trwało przez trzy miesiące 1793 roku. Broniący miasta i Rewolucji republikanie musieli w trakcie tej potyczki stawić czoła nie tylko rojalistom, a przede wszystkim wspierającej ich flocie angielskiej, która przybyła pod Tulon wraz z okrętami hiszpańskimi, neapolitańskimi i piemonckimi.

Stawka była wysoka. Porażka wojsk republikańskich oznaczałaby dla republikanów pożegnanie się z ambicjami panowania na morzach, a także przejęcie przez rojalistów dużego i ważnego miasta, co mogło zapoczątkować kolejne zwycięstwa przeciwników Rewolucji i przejęcie władzy w kraju.

24-letniego wówczas Napoleona mianowano dowódcą artylerii, gdy ranny został dowodzący jednostkami artyleryjskimi Elzear Auguste Donmartin. Młody oficer powierzoną mu operację przygotował z niezwykłą starannością, a jego zdolności militarne w znacznym stopniu przysłużyły się zwycięstwu republikanów. Triumf pod Tulonem stał się jednym z kluczowych momentów Rewolucji Francuskiej, a młody oficer artylerii zyskał dzięki niemu reputację skutecznego dowódcy.

W ciągu kolejnych 11 lat, krocząc od jednego zwycięstwa do drugiego, i nie cofając się przed niczym Napoleon stworzył wielkie imperium. W 1804 roku podczas ceremonii w katedrze Notre Dame w Paryżu koronował się na cesarza Francuzów

Historia Napoleona to pierwszy odcinek serii „Wielcy wojownicy". Opowiada ona historie wodzów, którzy, oprócz zdobyczy terytorialnych i sławy za życia, swoimi czynami wywalczyli sobie nieśmiertelność. Ich militarny geniusz splatał się z takimi cechami charakteru jak niezłomna wola zwycięstwa, odwaga, a także brawura i nieopanowana żądza władzy. Ich imiona na zawsze zapisały się na kartach historii. W kolejnych odcinkach programu pojawią się Spartakus, Montezuma, Hernan Cortés, Attyla, Tokugawa Ieyasu i Ryszard Lwie Serce.

Redakcja 26/09/2014

Podobne

Wielcy wojownicy – Napoleon Bonaparte. Był oficerem artylerii, został cesarzem Francuzów Wielcy wojownicy – Napoleon Bonaparte. Był oficerem artylerii, został cesarzem Francuzów Co zadecydowało o sukcesie Napoleona? Jak to się stało, że zwykły oficer artylerii został cesarzem Francuzów? Film poświęcony temu wielkiemu francuskiemu wodzowi skupia się na kluczowym momencie w jego karierze – trwającym trzy miesiące 1793 roku oblężeniu Tulonu, które stało się pierwszym szczeblem w dalszej karierze przyszłego władcy. Stadiony Euro 2016: Stade Velodrome – Marsylia Stadiony Euro 2016: Stade Velodrome – Marsylia Podczas Euro 2016 na Stade Velodrome w Marsylii rozegranych zostanie sześć meczów, w tym przynajmniej jeden Polski. Biało-czerwoni zagrają tu z Ukrainą. Stadion Był areną meczów piłkarskich MŚ 1938 i 1998 oraz ME 1960 i 1984, a także Pucharu Świata w rugby 2007, ale także MŚ 1972 w kolarstwie torowym. Stadiony Euro 2016: Stade Matmut Atlantique (Bordeaux) Stadiony Euro 2016: Stade Matmut Atlantique (Bordeaux) Podczas Euro 2016 na Stade Matmut Atlantique w Bordeaux zostanie rozegranych sześć meczów. Utrudnieniem w budowie był podmokły grunt pod obiektem. By możliwe było osadzenie lekkiej konstrukcji na takim terenie, konieczne było wbicie 950 pali, a do budowy użyto wyłącznie stali zamiast żelbetu, co jest niespotykane w tego typu obiektach. Dokąd na narty we Francji? Dokąd na narty we Francji? Francja oferuje idealne warunki dla narciarzy. Olbrzymie, połączone ze sobą regiony narciarskie i setki perfekcyjnie przygotowanych tras, a do tego bogate apres-ski – oto dlaczego wartko jechać na narty do Francji. Oto kilka najlepszych ośrodków narciarskich we Francji.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!