Wielcy wojownicy – Napoleon Bonaparte. Był oficerem artylerii, został cesarzem Francuzów

Co zadecydowało o sukcesie Napoleona? Jak to się stało, że zwykły oficer artylerii został cesarzem Francuzów? Film poświęcony temu wielkiemu francuskiemu wodzowi skupia się na kluczowym momencie w jego karierze – trwającym trzy miesiące 1793 roku oblężeniu Tulonu, które stało się pierwszym szczeblem w dalszej karierze przyszłego władcy.Oblężenie Tulonu – miejscowości portowej położonej nad Morzem Śródziemnym - było jednym z kluczowych momentów w starciach między republikanami a rojalistami w czasie Rewolucji Francuskiej. Trwało przez trzy miesiące 1793 roku. Broniący miasta i Rewolucji republikanie musieli w trakcie tej potyczki stawić czoła nie tylko rojalistom, a przede wszystkim wspierającej ich flocie angielskiej, która przybyła pod Tulon wraz z okrętami hiszpańskimi, neapolitańskimi i piemonckimi.

Stawka była wysoka. Porażka wojsk republikańskich oznaczałaby dla republikanów pożegnanie się z ambicjami panowania na morzach, a także przejęcie przez rojalistów dużego i ważnego miasta, co mogło zapoczątkować kolejne zwycięstwa przeciwników Rewolucji i przejęcie władzy w kraju.

24-letniego wówczas Napoleona mianowano dowódcą artylerii, gdy ranny został dowodzący jednostkami artyleryjskimi Elzear Auguste Donmartin. Młody oficer powierzoną mu operację przygotował z niezwykłą starannością, a jego zdolności militarne w znacznym stopniu przysłużyły się zwycięstwu republikanów. Triumf pod Tulonem stał się jednym z kluczowych momentów Rewolucji Francuskiej, a młody oficer artylerii zyskał dzięki niemu reputację skutecznego dowódcy.

W ciągu kolejnych 11 lat, krocząc od jednego zwycięstwa do drugiego, i nie cofając się przed niczym Napoleon stworzył wielkie imperium. W 1804 roku podczas ceremonii w katedrze Notre Dame w Paryżu koronował się na cesarza Francuzów

Historia Napoleona to pierwszy odcinek serii „Wielcy wojownicy". Opowiada ona historie wodzów, którzy, oprócz zdobyczy terytorialnych i sławy za życia, swoimi czynami wywalczyli sobie nieśmiertelność. Ich militarny geniusz splatał się z takimi cechami charakteru jak niezłomna wola zwycięstwa, odwaga, a także brawura i nieopanowana żądza władzy. Ich imiona na zawsze zapisały się na kartach historii. W kolejnych odcinkach programu pojawią się Spartakus, Montezuma, Hernan Cortés, Attyla, Tokugawa Ieyasu i Ryszard Lwie Serce.

Redakcja 26/09/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!