Wielcy wojownicy – Hernan Cortes. Zbuntowany konkwistador

W lutym 1519 roku zbuntowany konkwistador Hernan Cortes przybił do wybrzeży dzisiejszego Meksyku i brawurowym aktem zatopienia własnego statku odciął sobie i swoim ludziom możliwość odwrotu. Co było dalej?
Ogromna ambicja pchnęła Hernana Cortesa do niezwykłego czynu - próby podbicia imperium Azteków siłami zaledwie trzystu ludzi w imię króla, ojczyzny i kościoła katolickiego. Wszedłszy głęboko w tropikalną dżunglę, Cortes odkrył jedno z najpiękniejszych wówczas miast świata - tajemniczą stolicę imperium Azteków Tenochtitlan. Wkroczywszy bez walki do miasta, pojmał cesarza Montezumę II. Po śmierci przywódcy Aztekowie wyparli Hiszpanów ze swojej stolicy ale Cortes nie ustąpił. O odzyskanie miasta walczył przez cały rok. W walkach straciło życie trzy czwarte jego kompanów, ale uparty konkwistador wreszcie osiągnął swój cel.

Tło tej niezwykłej historii tworzy zderzenie dwóch kultur: Azteków, najpotężniejszej cywilizacji Nowego Świata, oraz hiszpańskich konkwistadorów - żołnierzy, których na nieznane tereny przywiodły chciwość i religijna obsesja. Wynikiem tego zderzenia była krwawa wojna, zakończona upadkiem kwitnącej cywilizacji.

Przywódcze sukcesy Cortesa opierały się przede wszystkim na umiejętności planowania, wyobraźni i rzadko spotykanej brawurze. Miał też podobno inne cechy: skłonność do zdrady, hipokryzję i umiejętność dzielenia miłości do Boga z miłością do złota. Jego imię stało się symbolem tego, jak jedna cywilizacja może unicestwić drugą.

Redakcja 13/10/2014

Zobacz też

Kim jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski? Kim jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski? Wzbudzający wiele kontrowersji, popularny zwolennik lustracji i znany tropiciel teorii spiskowych oraz działacz dobroczynny na rzecz niepełnosprawnych. Były współpracownik Radia Maryja. Walczący o prawa Ormian. Kim jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski? Jak pozbierać się po ROZSTANIU? Jak zrobiła to Joanna KORONIEWSKA? Jak pozbierać się po ROZSTANIU? Jak zrobiła to Joanna KORONIEWSKA? Joanna Koroniewska początkowo nie mogła pogodzić się z odejściem Macieja Dowbora. Para była ze sobą 9 lat, a niedawno na świat przyszła ich córka Janinka. Z upływem miesięcy aktorka grająca Małgosię Mostowiak w „M jak miłość" zaczęła nabierać dystansu do swego życia, a na rozstanie z Maćkiem patrzy już dziś inaczej. Jak? Co zrobić, by pozbierać się po rozstaniu? Mówimy, jak Joanna Koroniewska radzi sobie po rozstaniu. Elektrownia wiatrowa - co to jest i na czym polega jej działanie? Elektrownia wiatrowa - co to jest i na czym polega jej działanie? Elektrownie wiatrowe należą do rozwiązań technologicznych, które pozwalają na zagospodarowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Jednym z takich źródeł jest wiatr, którego energia wykorzystywana jest przez elektrownie wiatrowe do produkcji czystej energii elektrycznej. Jak zbudować taką elektrownię i kto może z niej korzystać? Co to jest FILMASTER? Czy to najlepszy polski startup? Mówimy, jak korzystać z Filmaster Co to jest FILMASTER? Czy to najlepszy polski startup? Mówimy, jak korzystać z Filmaster Jeśli nie potrafisz się zdecydować na to jaki film wybrać w wolnej chwili wystarczy zarejestrować się do Filmaster.tv, ocenić 15 filmów, a system wybierze nam odpowiednie filmy pasujące do naszego gustu, ale nie tylko. Filmaster wybierze też filmy pasujące do naszego nastroju i może to zrobić polegając na tym co polecają Twoi przyjaciele. 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!