Wielcy wojownicy – Hernan Cortes. Zbuntowany konkwistador

W lutym 1519 roku zbuntowany konkwistador Hernan Cortes przybił do wybrzeży dzisiejszego Meksyku i brawurowym aktem zatopienia własnego statku odciął sobie i swoim ludziom możliwość odwrotu. Co było dalej?
Ogromna ambicja pchnęła Hernana Cortesa do niezwykłego czynu - próby podbicia imperium Azteków siłami zaledwie trzystu ludzi w imię króla, ojczyzny i kościoła katolickiego. Wszedłszy głęboko w tropikalną dżunglę, Cortes odkrył jedno z najpiękniejszych wówczas miast świata - tajemniczą stolicę imperium Azteków Tenochtitlan. Wkroczywszy bez walki do miasta, pojmał cesarza Montezumę II. Po śmierci przywódcy Aztekowie wyparli Hiszpanów ze swojej stolicy ale Cortes nie ustąpił. O odzyskanie miasta walczył przez cały rok. W walkach straciło życie trzy czwarte jego kompanów, ale uparty konkwistador wreszcie osiągnął swój cel.

Tło tej niezwykłej historii tworzy zderzenie dwóch kultur: Azteków, najpotężniejszej cywilizacji Nowego Świata, oraz hiszpańskich konkwistadorów - żołnierzy, których na nieznane tereny przywiodły chciwość i religijna obsesja. Wynikiem tego zderzenia była krwawa wojna, zakończona upadkiem kwitnącej cywilizacji.

Przywódcze sukcesy Cortesa opierały się przede wszystkim na umiejętności planowania, wyobraźni i rzadko spotykanej brawurze. Miał też podobno inne cechy: skłonność do zdrady, hipokryzję i umiejętność dzielenia miłości do Boga z miłością do złota. Jego imię stało się symbolem tego, jak jedna cywilizacja może unicestwić drugą.

Redakcja 13/10/2014

Zobacz też

Adam Boguta - polski model na okładce magazynu Holiday [KARIERA, RODZINA] Adam Boguta - polski model na okładce magazynu Holiday [KARIERA, RODZINA] Kariera Adama Boguty nabiera rozpędu. Model który odpadł z programu Top Model zaczyna odnosić coraz większe sukcesy. Ostatnio pojawił się na okładce amerykańskiego magazynu Holiday. Co o nim wiemy? Mussolini - Hitler: opera zabójców. Program poświęcony relacjom między dyktatorami w okresie II wojny światowej Mussolini - Hitler: opera zabójców. Program poświęcony relacjom między dyktatorami w okresie II wojny światowej Zanim rozpoczęła się II wojna światowa Hitler i Mussolini w imię wspólnoty celów ściśle ze sobą współpracowali. Gdy jednak konflikt się rozwinął, okazało się, że dwa narody o zróżnicowanej kulturze, mimo, że przysięgały sobie wierność, na dłuższą metę nie mogą ze sobą zgodnie współżyć. Zapraszamy na program poświęcony relacjom między Hitlerem a Mussolinim w okresie II wojny światowej. Wersal - odc. 1 - Sen Króla Słońce. Pałac wersalski w czasach Ludwika XIV Wersal - odc. 1 - Sen Króla Słońce. Pałac wersalski w czasach Ludwika XIV W połowie XVII wieku Wersal był niewielkim pałacykiem myśliwskim, położonym na otoczonym bagnami i smaganym wiatrem wzgórzu. Liczący wówczas około 10 lat przyszły Król Słońce przyjeżdżał tu na polowania ze swoim ojcem, Ludwikiem XIII. Pół wieku później ten niepozorny budynek stał się najbardziej okazałym pałacem współczesnej Europy. Zapraszamy na trzyodcinkowy miniserial, w którym przedstawiona zostanie historia Wersalu. Ferie w Warszawie - co przygotowały warszawskie muzea dla dzieci Ferie w Warszawie - co przygotowały warszawskie muzea dla dzieci Jeśli twoje dziecko spędza ferie w Warszawie, a brakuje ci pomysłu jak zorganizować mu czas, zapisz je na lekcje muzealne. Prawie wszystkie warszawskie placówki przygotowały dla najmłodszych specjalne zajęcia i warsztaty. My wybraliśmy dla ciebie te najciekawsze.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!