Wielcy wodzowie. Attyla – barbarzyńca u bram Wiecznego Miasta

Bez obawy. To nie będzie kolejna nudna lekcja historii. W drugim odcinku zrealizowanej w konwencji hollywoodzkiego widowiska serii „Wielcy wodzowie", poświęconym krwawemu, genialnemu i szalonemu wodzowi Hunów – Attyli, nie zabraknie niesamowitych efektów specjalnych, zapierających dech w piersiach bitewnych krajobrazów i dynamicznie rozwijającej się akcji.
Kim był Attyla? Wodzem, który zjednoczył plemiona Hunów, stworzył gigantyczne imperium, ciągnące od Danii po Bałkany i od Renu do Morza Kaspijskiego i z wielotysięczną armią uderzył na chylące się ku upadkowi, nękane coraz częstszymi najazdami barbarzyńców, Cesarstwo Rzymskie. W 447 roku przypuścił atak na Cesarstwo Bizantyjskie, a kilka lat później zaatakował także Cesarstwo Zachodniorzymskie.

Attyla siał postrach w całej Europie. Jego imię stało się synonimem nienasyconej ambicji i okrucieństw na długie wieki. Był barbarzyńcą wbijającym swoich przeciwników na pal, równającym z ziemią atakowane miasta. Jego armia, składająca się głównie z wojów na koniach, pozwalała na szybkie ataki i przemieszczanie na wielkie odległości. Sprytnie obrócił taktyki wojskowe Rzymian przeciw nim, co pozwoliło mu na serię oszałamiających zwycięstw. Dokonał też jednego z najbardziej spektakularnych błyskawicznych najazdów, wdzierając się setki kilometrów w głąb ziem Franków. Ostatecznie w bitwie na Polach Katalaunijskich, starł się z wielkim rzymskim generałem Flawiuszem Aecjuszem i jego armią złożoną z Rzymian i Wizygotów. Mimo że sam stanął na czele własnych wojsk, wreszcie trafił na godnego przeciwnika i poniósł klęskę. Słynny Hun walczył nadal, jednak nigdy już nie odzyskał poczucia, że jest niepokonany. Trzy lata później, po serii kolejnych zwycięstw, zmarł w czasie nocy poślubnej

Film poświęcony Attyli przedstawia wydarzenia historyczne z okresu jego panowania, jest też próbą zarysowania portretu psychologicznego wodza Hunów. Jakim był człowiekiem? Co zadecydowało o tym, że odniósł tak wielki sukces i stworzył gigantyczne imperium? Geniusz militarny łączył się w jego osobie z okrucieństwem, bezwzględnością i nienasyconą żądzą niszczenia. Na terytorium Cesarstwa Zachodniorzymskiego zrównał z ziemią wiele miast, między innymi Metz i Akwileję. Czy kontynuując podbój zdecydował się zaatakować Wieczne Miasto?

 

Redakcja 29/09/2014

Zobacz też

Tajna broń Japonii: czy ogromny okręt podwodny mógł zmienić historię II Wojny Światowej? Tajna broń Japonii: czy ogromny okręt podwodny mógł zmienić historię II Wojny Światowej? Tajna broń Japonii to film dokumentalny, z którego dowiemy się, czy II Wojna Światowa mogła zakończyć się inaczej, gdyby Japończykom udało się zbudować ogromny podwodny lotniskowiec. W trakcie podmorskich badań pojazd "Pisces V" należący do Hawaii Undersea Research Laboratory natknął się na wrak japońskiego okrętu podwodnego z II wojny światowej. Były to szczątki I-400, pierwszej jednostki typu Sen Toku. Czemu służył ten okręt? Zasadzka talibów - historia francuskiego patrolu podczas wojny w Afganistanie Zasadzka talibów - historia francuskiego patrolu podczas wojny w Afganistanie Zasadzka talibów to francuski film dokumentalny opowiadający historię francuskich spadochroniarzy, którzy podczas patrolu wpadli w tytułową zasadzkę. Jak potoczyła się walka? Jak wyglądały dalsze losy członków feralnego patrolu? Zobacz na FOKUS TV! Zwierzęta doskonałe odc. 1 - Słonie, koty i ośmiornice Zwierzęta doskonałe odc. 1 - Słonie, koty i ośmiornice Koniecznie oglądaj Zwierzęta doskonałe, a dowiesz się na przykład tego że flaming może jeść tylko wtedy, gdy jego głowa jest odwrócona do góry nogami. Albo, że niektóre ślimaki potrafią spać przez 3 lata bez przerwy. A także tego, że większość dorosłych słoni waży mniej niż język płetwala błękitnego! Nie wiedziałeś tego? Długie weekendy 2016. Kiedy wziąć wolne, kiedy iść na urlop? Długie weekendy 2016. Kiedy wziąć wolne, kiedy iść na urlop? Kiedy wziąć wolne w 2016 roku, by zyskać naprawdę długi weekend lub miniurlop? Jak zaplanować prawdziwy urlop? Podpowiadamy, kiedy wykorzystać po kilka dni urlopu, aby w maju cieszyć się ponad tygodniem wypoczynku, a w listopadzie ponad dwoma tygodniami wolnego.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!