Wielcy wodzowie. Attyla – barbarzyńca u bram Wiecznego Miasta

Bez obawy. To nie będzie kolejna nudna lekcja historii. W drugim odcinku zrealizowanej w konwencji hollywoodzkiego widowiska serii „Wielcy wodzowie", poświęconym krwawemu, genialnemu i szalonemu wodzowi Hunów – Attyli, nie zabraknie niesamowitych efektów specjalnych, zapierających dech w piersiach bitewnych krajobrazów i dynamicznie rozwijającej się akcji.
Kim był Attyla? Wodzem, który zjednoczył plemiona Hunów, stworzył gigantyczne imperium, ciągnące od Danii po Bałkany i od Renu do Morza Kaspijskiego i z wielotysięczną armią uderzył na chylące się ku upadkowi, nękane coraz częstszymi najazdami barbarzyńców, Cesarstwo Rzymskie. W 447 roku przypuścił atak na Cesarstwo Bizantyjskie, a kilka lat później zaatakował także Cesarstwo Zachodniorzymskie.

Attyla siał postrach w całej Europie. Jego imię stało się synonimem nienasyconej ambicji i okrucieństw na długie wieki. Był barbarzyńcą wbijającym swoich przeciwników na pal, równającym z ziemią atakowane miasta. Jego armia, składająca się głównie z wojów na koniach, pozwalała na szybkie ataki i przemieszczanie na wielkie odległości. Sprytnie obrócił taktyki wojskowe Rzymian przeciw nim, co pozwoliło mu na serię oszałamiających zwycięstw. Dokonał też jednego z najbardziej spektakularnych błyskawicznych najazdów, wdzierając się setki kilometrów w głąb ziem Franków. Ostatecznie w bitwie na Polach Katalaunijskich, starł się z wielkim rzymskim generałem Flawiuszem Aecjuszem i jego armią złożoną z Rzymian i Wizygotów. Mimo że sam stanął na czele własnych wojsk, wreszcie trafił na godnego przeciwnika i poniósł klęskę. Słynny Hun walczył nadal, jednak nigdy już nie odzyskał poczucia, że jest niepokonany. Trzy lata później, po serii kolejnych zwycięstw, zmarł w czasie nocy poślubnej

Film poświęcony Attyli przedstawia wydarzenia historyczne z okresu jego panowania, jest też próbą zarysowania portretu psychologicznego wodza Hunów. Jakim był człowiekiem? Co zadecydowało o tym, że odniósł tak wielki sukces i stworzył gigantyczne imperium? Geniusz militarny łączył się w jego osobie z okrucieństwem, bezwzględnością i nienasyconą żądzą niszczenia. Na terytorium Cesarstwa Zachodniorzymskiego zrównał z ziemią wiele miast, między innymi Metz i Akwileję. Czy kontynuując podbój zdecydował się zaatakować Wieczne Miasto?

 

Redakcja 29/09/2014

Zobacz też

Joanna Kos-Krauze - kim jest? Joanna Kos-Krauze - kim jest? Joanna Kos-Krauze przez kilka lat bardzo blisko współpracowała ze swoim mężem, Krzysztofem Krauze. Razem z nim stworzyła jeden z najznakomitszych duetów w polskim kinie. Wspólnie nakręcili takie filmy jak "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela" czy "Papusza". Krzysztof Krauze: kim był reżyser filmu Dług? Krzysztof Krauze: kim był reżyser filmu Dług? Krzysztof Krauze miał niezwykłą wrażliwość, która pozwalała mu podejmować trudne tematy i robić z nich bardzo dobre, głębokie filmy. Jego dzieła to m.in. „Dług”, „Mój Nikifor” czy „Plac Zbawiciela”, „Papusza”. Tym razem FOKUS TV zaprasza na słynny Dług! Dług - wstrząsający film Krzysztofa Krauze. Dlaczego warto zobaczyć Dług? Dług - wstrząsający film Krzysztofa Krauze. Dlaczego warto zobaczyć Dług? W świecie, w którym rządzi pieniądz, nie ma miejsca na sentymenty. Coraz częściej słyszymy o bezwzględnych porachunkach, o wyrokach, szantażach, zabójstwach - ktoś np. stracił życie dlatego, że nie spłacił na czas zaciągniętego długu. Myślimy jednak: To przydarza się innym - gangsterom, skorumpowanym policjantom, podejrzanym biznesmenom. A co by się stało, gdyby podobna historia przytrafiła się właśnie nam? Film Krzysztofa Krauze to odpowiedź dla tych, którzy uważają, że polskie kino ma dług wobec rzeczywistości. Tę historię naprawdę napisało życie. Sala operacyjna sezon 2, odcinek 9. Operacja guza piersi. Aldona wróci do zdrowia? WIDEO Sala operacyjna sezon 2, odcinek 9. Operacja guza piersi. Aldona wróci do zdrowia? WIDEO Guzy piersi zabijają rocznie 5 tysięcy Polek, codziennie umiera z tego powodu 13 kobiet. Jednak statystyki nie muszą być tak dramatyczne, jeśli rak piersi jest wcześnie wykryty. Tak było w przypadku Aldony, bohaterki 9 odcinka Sali operacyjnej. Zobacz, jak zwiększyły się szanse Aldony, dzięki wczesnemu wykryciu guza!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!