Wersal odc. 3 - Zbliża się rewolucja. Co działo się w Wersalu za panowania Ludwika XVI?

Wersal to dokumentalny film pokazujący rządy trzech ostatnich władców Francji z dynastii Burbonów na tle ich legendarnego pałacu. W 3 odcinku serialu Wersal poznamy losy nieszczęsnego Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny.W przeciwieństwie do swoich poprzedników, dla których miłość, erotyka, seks i romanse stanowiły ulubioną rozrywkę, Ludwik XVI czekał siedem lat, aby skonsumować małżeństwo. I jego okres rządów Francją  nie jest oceniany wiele lepiej niż jego starania w królewskiej łożnicy.

Za panowania Ludwika XVI Francuzi głodują, ale król i  arystokracja są zbyt zajęci zabawami w pozłacanym pałacu wersalskim  i nie poświęcają problemom ludu większej uwagi. W pewnym momencie Ludwik próbuje coś zmienić, ale każda próba reformy jest blokowana przez jego chciwych krewnych. Rewolucja wisi na włosku, a Maria Antonina ponosi za to sporo winy, nawet jeśli nigdy nie wypowiedziała słynnych słów: "Nie mają chleba, niech jedzą ciastka". Jej ekscentryczne wydatki nie pozostają niezauważone.

Gdy sytuacja w Paryżu staję się napięta, król i jego królowa próbują powstrzymać rewolucję - w  tych chwilach, gdy nie dryfują w kierunku depresji i szaleństwa...  Jednak nie udaje im się to. 


 

Redakcja 26/08/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!