Wersal odc. 3 - Zbliża się rewolucja. Co działo się w Wersalu za panowania Ludwika XVI?

Wersal to dokumentalny film pokazujący rządy trzech ostatnich władców Francji z dynastii Burbonów na tle ich legendarnego pałacu. W 3 odcinku serialu Wersal poznamy losy nieszczęsnego Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny.W przeciwieństwie do swoich poprzedników, dla których miłość, erotyka, seks i romanse stanowiły ulubioną rozrywkę, Ludwik XVI czekał siedem lat, aby skonsumować małżeństwo. I jego okres rządów Francją  nie jest oceniany wiele lepiej niż jego starania w królewskiej łożnicy.

Za panowania Ludwika XVI Francuzi głodują, ale król i  arystokracja są zbyt zajęci zabawami w pozłacanym pałacu wersalskim  i nie poświęcają problemom ludu większej uwagi. W pewnym momencie Ludwik próbuje coś zmienić, ale każda próba reformy jest blokowana przez jego chciwych krewnych. Rewolucja wisi na włosku, a Maria Antonina ponosi za to sporo winy, nawet jeśli nigdy nie wypowiedziała słynnych słów: "Nie mają chleba, niech jedzą ciastka". Jej ekscentryczne wydatki nie pozostają niezauważone.

Gdy sytuacja w Paryżu staję się napięta, król i jego królowa próbują powstrzymać rewolucję - w  tych chwilach, gdy nie dryfują w kierunku depresji i szaleństwa...  Jednak nie udaje im się to. 


 

Redakcja 26/08/2015

Zobacz też

Gdzie w Warszawie OGRODY NA DACHU? Zobacz miasto z innej perspektywy! Gdzie w Warszawie OGRODY NA DACHU? Zobacz miasto z innej perspektywy! Ogrody na dachu to niezwykle atrakcyjna przestrzeń publiczna w mieście. W Polsce wciąż są rzadkością, choć niewątpliwie podnoszą komfort życia w mieście oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń z oglądania miasta z innej niż zwykle perspektywy. Jak zmieniał się publiczny wizerunek piłkarzy? Od symbolu złego gustu do ikony mody Jak zmieniał się publiczny wizerunek piłkarzy? Od symbolu złego gustu do ikony mody Podczas Euro 2012 mamy okazję podziwiać piłkarzy nie tylko na boisku. Przed każdym meczem oglądamy ich w reklamach, a pomiędzy meczami w wywiadach i reportażach - nie tylko w sportowej odzieży, spoconych po walce na murawie, ale także ubranych "prywatnie" oraz wystylizowanych na potrzeby medialnych kampanii, w których biorą udział. I co widzimy? W sumie niezłe "ciacha"! Ale nie zawsze tak było, kiedyś wygląd piłkarzy był daleki od gustownego... Co sprawiło, że piłkarze zmienili swój stosunek do mody? Lipiec i sierpień – jaka pogoda będzie w Polsce w wakacje? Lipiec i sierpień – jaka pogoda będzie w Polsce w wakacje? Osoby, które w lecie wypoczywają w kraju od lat mają ten sam problem, w którym miesiącu wziąć urlop, aby móc cieszyć się dobrą pogodą. Jakie będzie tegoroczne lato? Jaką pogodą będziemy cieszyli się w lipcu i sierpniu? Jakie były komentarze zagranicznych mediów po meczu Polska- Rosja? Jakie były komentarze zagranicznych mediów po meczu Polska- Rosja? Polska reprezentacja odpadła w rywalizacji o wejście do ćwierćfinału. Choć większość kibiców jest zawiedziona to reagują emocjonalnie, wieszajac psy na piłkarzach. Warto więc sięgnąć do bardziej obiektywnych źródeł. Jak zagraniczne media oceniły grę polskiej reprezentacji?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!