Wersal - odc. 1 - Sen Króla Słońce. Pałac wersalski w czasach Ludwika XIV

W połowie XVII wieku Wersal był niewielkim pałacykiem myśliwskim, położonym na otoczonym bagnami i smaganym wiatrem wzgórzu. Liczący wówczas około 10 lat przyszły Król Słońce przyjeżdżał tu na polowania ze swoim ojcem, Ludwikiem XIII. Pół wieku później ten niepozorny budynek stał się najbardziej okazałym pałacem współczesnej Europy. Zapraszamy na trzyodcinkowy miniserial, w którym przedstawiona zostanie historia Wersalu.


Otoczony cudownymi ogrodami, rozbudowany i udekorowany pałac miał stanowić ziemski przedsmak życia w niebie. Został stworzony przez króla wizjonera, który dysponował zarówno niezłomną wolą, jak i rzadko spotykanym wyczuciem piękna oraz stylu. Aby pałac jego marzeń mógł przyjąć odpowiedni kształt, zatrudnił najznakomitszych artystów swej epoki.

Przy przebudowie Wersalu pracował architekt Louis Le Vau. Dekoracją wnętrz zajął się malarz, architekt i dekorator Charles Le Brun, przez późniejsze pokolenia uznany za współtwórcę stylu Ludwika XIV. Ogrodami zajął się André Le Nôtre - architekt krajobrazu, od 1635 nadworny ogrodnik Ludwika XIV i twórca szkoły geometrycznego ogrodu francuskiego. Złotymi zgłoskami wśród współtwórców najsłynniejszego pałacu Europy zapisał się także Jules Hardouin-Mansart - architekt i twórca rozbudowy Wersalu.

Ale wokół Króla Słońce krążyło znacznie więcej planet. Trzy okresy w rozwoju pałacu wyznaczały trzy romanse władcy. Okres pierwszy - rozkoszy i przyjemności - wiąże się z Louise de La Vallière. Czas politycznych manewrów wyznacza związek monarchy z markizą de Montespan. Okres schyłku - ostatnia ze słynnych metres króla - markiza de Maintenon. Każda z nich odcisnęła piętno na historii pałacu wersalskiego.


 

Redakcja 23/01/2015

Zobacz też

Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu? Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu? Niektórzy z nas są szczęśliwymi posiadaczami kominka. Nadaje on mieszkaniu przytulny charakter, a także niezbędne (szczególnie w chłodne, jesienne i zimowe wieczory) ciepło. Amator palenia w kominku znajdzie się praktycznie zawsze, ale problemem pozostaje kwestia popiołu. Czy możemy go jakoś wykorzystać? Czy wiesz, że jest on bardzo przydatny? Czy popiołem z kominka możemy odstraszyć ślimaki z ogrodu? ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? Kobieta prowadząca działalność gospodarczą także ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Podstawą do jego otrzymania jest to, by w momencie porodu podlegała ona ubezpieczeniu chorobowemu. Aby tak się stało, wcześniej musi opłacać dobrowolne składki. Im wyższa składka, tym świadczenie będzie wyższe. PRAWA MATKI PRACUJĄCEJ. Jakie prawa ma pracująca mama? PRAWA MATKI PRACUJĄCEJ. Jakie prawa ma pracująca mama? Urlop macierzyński to nie jedyny przywilej jaki przysługuje ci po urodzeniu dziecka. Nawet kiedy już wrócisz do pracy, jesteś chroniona przez prawo. Twój pracodawca powinien zapewnić ci takie warunki pracy, byś mogła jak najlepiej sprawować opiekę nad swoim dzieckiem. Kto jest właścicielem grobu? Kiedy nie można pochować bliskiej osoby w rodzinnym grobie? Kto jest właścicielem grobu? Kiedy nie można pochować bliskiej osoby w rodzinnym grobie? Myli się ten, kto sądzi, że właścicielem grobu jest ten, kto go opłaca, opiekuje się nim i sprząta. Można się o tym boleśnie przekonać w chwili dla nas najtrudniejszej – na przykład po śmierci matki, którą chcemy pochować w rodzinnym grobie u boku ojca i nagle okazuje się, że jest to niemożliwe. SPRAWDŹ, jakie prawo obowiązuje przy wydawaniu zgody na pochówek.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!