Wersal - odc. 1 - Sen Króla Słońce. Pałac wersalski w czasach Ludwika XIV

W połowie XVII wieku Wersal był niewielkim pałacykiem myśliwskim, położonym na otoczonym bagnami i smaganym wiatrem wzgórzu. Liczący wówczas około 10 lat przyszły Król Słońce przyjeżdżał tu na polowania ze swoim ojcem, Ludwikiem XIII. Pół wieku później ten niepozorny budynek stał się najbardziej okazałym pałacem współczesnej Europy. Zapraszamy na trzyodcinkowy miniserial, w którym przedstawiona zostanie historia Wersalu.


Otoczony cudownymi ogrodami, rozbudowany i udekorowany pałac miał stanowić ziemski przedsmak życia w niebie. Został stworzony przez króla wizjonera, który dysponował zarówno niezłomną wolą, jak i rzadko spotykanym wyczuciem piękna oraz stylu. Aby pałac jego marzeń mógł przyjąć odpowiedni kształt, zatrudnił najznakomitszych artystów swej epoki.

Przy przebudowie Wersalu pracował architekt Louis Le Vau. Dekoracją wnętrz zajął się malarz, architekt i dekorator Charles Le Brun, przez późniejsze pokolenia uznany za współtwórcę stylu Ludwika XIV. Ogrodami zajął się André Le Nôtre - architekt krajobrazu, od 1635 nadworny ogrodnik Ludwika XIV i twórca szkoły geometrycznego ogrodu francuskiego. Złotymi zgłoskami wśród współtwórców najsłynniejszego pałacu Europy zapisał się także Jules Hardouin-Mansart - architekt i twórca rozbudowy Wersalu.

Ale wokół Króla Słońce krążyło znacznie więcej planet. Trzy okresy w rozwoju pałacu wyznaczały trzy romanse władcy. Okres pierwszy - rozkoszy i przyjemności - wiąże się z Louise de La Vallière. Czas politycznych manewrów wyznacza związek monarchy z markizą de Montespan. Okres schyłku - ostatnia ze słynnych metres króla - markiza de Maintenon. Każda z nich odcisnęła piętno na historii pałacu wersalskiego.


 

Redakcja 23/01/2015

Zobacz też

Jaki kredyt samochodowy jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Jaki kredyt samochodowy jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Początek roku to najlepszy okres na wyłowienie atrakcyjnej oferty z dostępnych wyprzedaży samochodów. O ile znalezienie wymarzonego pojazdu w korzystnej cenie nie jest kłopotliwe, o tyle poszukiwania dobrego kredytu mogą zająć więcej czasu. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród dostępnych na rynku? Który kredyt wybrać, aby zrealizować nasze marzenia o nowym aucie? Przeanalizujmy najlepsze propozycje banków w tym zakresie. W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? RANKING - styczeń 2012 W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? RANKING - styczeń 2012 Dla osób zainteresowanych kredytem hipotecznym rok 2012 nie zaczął się dobrze. Banki podniosły marże, w życie weszła znowelizowana Rekomendacja S KNF, coraz trudniej też otrzymać kredyt walutowy – wiele banków wycofało się z ich udzielania, a te, które nadal mają je w swojej ofercie, znacznie podniosły wymagania stawiane wnioskodawcom. Niemniej jednak udało się nam – jak co miesiąc – przygotować ranking kredytów hipotecznych. Zapraszamy do lektury! Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Usługi detektywistyczne stają się u nas w kraju coraz bardziej popularne. Szczególnie dzięki TVN-owskiemu serialowi pod tytułem "Detektywi" i działaniom najpopularniejszego polskiego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, który włączył się w poszukiwania rzekomo porwanej półrocznej Madzi z Sosnowca oraz rozszyfrował kłamstwo matki dziecka. Jak zostać detektywem? Jakie trzeba spełnić kryteria? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Ryzyko pożaru jest większe w zimie kiedy często dogrzewamy się piecykami elektrycznymi, ale to nie jedyna częsta przyczyna pożaru. Aby uniknąć tragedii warto stosować kilka uniwersalnych zasad bezpieczeństwa. Mówimy, jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć przed pożarem.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!