Wersal - odc. 1 - Sen Króla Słońce. Pałac wersalski w czasach Ludwika XIV

W połowie XVII wieku Wersal był niewielkim pałacykiem myśliwskim, położonym na otoczonym bagnami i smaganym wiatrem wzgórzu. Liczący wówczas około 10 lat przyszły Król Słońce przyjeżdżał tu na polowania ze swoim ojcem, Ludwikiem XIII. Pół wieku później ten niepozorny budynek stał się najbardziej okazałym pałacem współczesnej Europy. Zapraszamy na trzyodcinkowy miniserial, w którym przedstawiona zostanie historia Wersalu.


Otoczony cudownymi ogrodami, rozbudowany i udekorowany pałac miał stanowić ziemski przedsmak życia w niebie. Został stworzony przez króla wizjonera, który dysponował zarówno niezłomną wolą, jak i rzadko spotykanym wyczuciem piękna oraz stylu. Aby pałac jego marzeń mógł przyjąć odpowiedni kształt, zatrudnił najznakomitszych artystów swej epoki.

Przy przebudowie Wersalu pracował architekt Louis Le Vau. Dekoracją wnętrz zajął się malarz, architekt i dekorator Charles Le Brun, przez późniejsze pokolenia uznany za współtwórcę stylu Ludwika XIV. Ogrodami zajął się André Le Nôtre - architekt krajobrazu, od 1635 nadworny ogrodnik Ludwika XIV i twórca szkoły geometrycznego ogrodu francuskiego. Złotymi zgłoskami wśród współtwórców najsłynniejszego pałacu Europy zapisał się także Jules Hardouin-Mansart - architekt i twórca rozbudowy Wersalu.

Ale wokół Króla Słońce krążyło znacznie więcej planet. Trzy okresy w rozwoju pałacu wyznaczały trzy romanse władcy. Okres pierwszy - rozkoszy i przyjemności - wiąże się z Louise de La Vallière. Czas politycznych manewrów wyznacza związek monarchy z markizą de Montespan. Okres schyłku - ostatnia ze słynnych metres króla - markiza de Maintenon. Każda z nich odcisnęła piętno na historii pałacu wersalskiego.


 

Redakcja 28/10/2015

Zobacz też

Kim jest Aleksander G., podejrzany o zlecenie zabójstwa Jarosława Ziętary? Kim jest Aleksander G., podejrzany o zlecenie zabójstwa Jarosława Ziętary? Zabójstwo Jarosława Ziętary jest jedną z najgłośniejszych, wciąż czekających na rozwiązanie spraw kryminalnych. 24 - letni reporter Gazety Poznańskiej szedł z domu do redakcji, jednak nigdy do niej nie dotarł. Ślad o nim zaginął. Bliscy przez lata walczyli o znalezienie winnych i w końcu niedawno natrafiono na - niewykloczone, że przełomowy - trop, prowadzący do byłego senatora Aleksandra G. Ostatnie 24 godziny. Jak wyglądał ostatni dzień życia Johna F. Kennedy ego? Ostatnie 24 godziny. Jak wyglądał ostatni dzień życia Johna F. Kennedy ego? Co tuż przed śmiercią robił Sid Vicious? Jak ostatni dzień swojego życia spędził John Belushi znany z kultowej roli w filmie Blues Brothers? Jak przebiegł ostatni dzień życia Johna F. Kennedy'ego? Jak ostatnie 24 godziny spędzili przedwcześnie zmarli River Phoenix, Hunter S. Thompson, Marvin Gaye? Jak abp. Wacław Depo chce walczyć z promocją homoseksualizmu aktywnego? Jak abp. Wacław Depo chce walczyć z promocją homoseksualizmu aktywnego? Zdaniem abp. Wacława Depo emitowanie w telewizji publicznej spotu promującego homoseksualizm osłabia pozycję małżeństwa i rodziny, których ochronę gwarantuje Konstytucja RP. W liście do KRRiTV abp Depo zauważa, że treści zawarte w spocie Najbliżsi Obcy są naruszeniem ustawy o radiofonii i telewizji. Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w USA Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w USA Legalna marihuana? Na początku listopada 2014 roku mieszkańcy dwóch kolejnych stanów USA - Oregon i Alaska – opowiedzieli się w głosowaniu za zalegalizowaniem marihuany do celów rekreacyjnych. Przegłosowane uregulowania zezwalają osobom w wieku powyżej 21 lat na kupowanie w sklepach do jednej uncji (około 28 gramów) marihuany. Liczba stanów USA, w których używanie tego miękkiego narkotyku do celów rekreacyjnych jest dozwolone wzrosła w ten sposób do czterech. Film „Za kulisami: Medycyna i marihuana" to kolejny z coraz liczniejszych głosów w dyskusji w sprawie dopuszczenia do obrotu tego miękkiego narkotyku, pokazujący pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!