Weekend w Sztokholmie - co warto zobaczyć w stolicy Szwecji?

Sztokholm potocznie określany jest „Wenecją Północy”. Brzmi może ładnie, ale nie dajmy się zwieść. To tylko pozory. Na szczęście. ZOBACZ co warto zwiedzic w okolicach Sztokholmu? Co warto zobaczyć w Szwecji - miasta, muzea, miejsca?

Morskie powietrze, wszechobecna woda i poczucie ogromnej przestrzeni to pierwsze wrażenie jakie robi na turystach Sztokholm. Stojąc na dowolnie wybranym wybrzeżu można godzinami obserwować przepływające statki, żaglówki czy frachtowce. Potem przechadzać się po placach, parkach, uliczkach, skwerkach. Cieszyć się brakiem pośpiechu i towarzystwem mew. Tutaj nie odczujemy gwaru europejskich stolic, a w zamian dostaniemy sielankowy spokój. Co warto w nim zobaczyć w pierwszej kolejności?

Sztokholm - Wenecja Północy - stolica Szwecji

Sztokholm jest często określany jako wizytówka całej Skandynawii. Głównie za sprawą stworzonego przez przez folklorystę Arthura Hazeliusa muzeum Nordiska. Działające pod tą nazwą od 1880 roku miało stanowić ochronę zanikającej kultury ludowej. Meble, stroje ludowe, zabawki, zastawy kupował sam założyciel lub otrzymywał od darczyńców. Co ważne zgromadzone rzeczy nie pochodzą tylko ze Szwecji, ale także z Danii i Norwegii. Na początku skompletowano kolekcję kultury chłopskiej, następnie burżuazyjnej, a na końcu miejskiej. Dzisiaj w muzeum odkryjemy całą historię kultury skandynawskiej, uporządkowaną według tematów. W pigułce poznamy historię mody, dizajnu, dowiemy się o życiu codziennym w poszczególnych regionach oraz tradycji. Warto mieć na uwadze wystawy czasowe, o których informacje znajdziemy na stronie: www.nordiskamuseet.se

Z wizytą w dzielnicach Sztokholmu

Gdy dowiemy się na czym polega skandynawska kultura, warto zobaczyć jak wygląda społeczny kontrast. W Sztokholmie  znajdziemy je już w obrębie centrum. Norrmalm i Östermalm to dzielnice, które choć są blisko siebie, różni praktycznie wszystko. Norrmalm to kwintesencja współczesnego miasta - nowoczesne biurowce, bary szybkiej obsługi, pośpiech i gwar. Wpływa na to także umiejscowiony główny punkt komunikacyjny w postaci dworca T-Centralen. W związku z tym, jest to dogodne miejsce spotkań dla mieszkańców. Umawiają się w parku Kungstraedgarden, a także na Sergels Torg, czyli betonowym placu z lat 60. Dla nas atrakcją na pewno będzie Kulturhuset (Domu Kultury), w którym zawsze coś się dzieje. Możemy liczyć na wystawy, koncerty, pokazy filmów (także w języku angielskim), czy przedstawienia. To popularne miejsce wśród młodych ludzi, którzy z kubkami kawy godzinami siedzą na okolicznych murkach.

Obok nich szybko dostrzeżemy także uchodźców, którzy od lat 90. stanowią głównych mieszkańców dzielnicy. Schodząc w dół, kierując się w stronę morza dojdziemy do Östermalm. Gdybyśmy mieli sfotografować skandynawski przepych, byłoby to miejsce idealne na plener. Dzielnica, określana „snobistyczną” zabudowana jest kamienicami z początku poprzedniego wieku. W nich znajdziemy eleganckie butiki, hotele, najdroższe apartamenty w Europie. W tej okolicy jest także ukochana scena Igmara Bergmana- Królewski Teatr Dramatyczny, w pięknym secesyjnym budynku. Elegancka „perła miasta” usytuowana jest nad samym morzem i jest ulubionym miejscem spotkań szwedzkiej śmietanki towarzyskiej.

Szwedzka rodzina królewska

Wspominając o szwedzkiej socjecie nie można zapomnieć o rodzinie królewskiej. Przechodząc przez Gamla Stan złożymy wizytę królowi. Możnowładca szwedzki Biger jarl uznawany jest za założyciela Sztokholmu. Nakazując w 1252 roku zbudowanie więzy wartowniczej, na pewno nie wiedział, że zapoczątkuje budowę  infrastruktury miejskiej reprezentującej cały kraj. Wieża powstała na bezludnej wyspie, dzisiaj określanej jako Gamla Stan, czyli Stare Miasto.

Najważniejsza jego częścią jest Pałac Królewski (Kungliga Slottet), który nie służy jako rezydencja aktualnie panującemu Królowie Karlowi Gustawowi XVII. Budowla pojawiła się już w X wieku, jako twierdza „Trzech Koron”, ale za czasów Wazów nabrała renesansowej świetności. Niestety na krótko, ponieważ w 1697 roku doszczętnie spłonęła. Na jej miejscu stworzono nowy pałac, tym razem zgodnie z panującą modą rzymską, który stoi do dzisiaj. Jego wnętrza skrywają Muzeum Antyków Gustawa III (zbiór klasycznych rzeźb króla z wyprawy do Włoch),

Muzeum Trzech Koron (pozostałości po spalonej twierdzy) oraz Skarbiec (zbiór klejnotów od początków monarchii). Po muzealnych atrakcjach, warto na moment wstąpić do pobliskiego Kościoła św. Mikołaja, który znajduje się tuż przy Pałacu. Jest to jedna z najważniejszych świątyń ewangelicko- luterańskich. Liczy sobie ponad 700 lat i od  zawsze jest miejscem, w którym odbywają się wszystkie uroczystości dworskie. Niedawno odremontowana z okazji ślubu księżniczki Victorii nabrała z tego powodu na turystycznej popularności. Ostatni punkt programu na wyspie to spacer. Pretekstem może być Mårten Trotzigs Gränd, czyli najwęższa uliczka w mieście mająca 90 cm szerokości, rozciągająca się na 36 stopniach schodów. Obok niej znajdziemy przytulne kawiarnie, restauracje, małe sklepy, w których warto się także na trochę zagubić.

Na koniec weekendu w Sztokholmie warto przenieść się do niezwykłego muzeum, gdzie poznamy historię galeonu Vasa, który nie był początkiem tradycji „skandynawskiej jakości”. Został zbudowany między 1626 a 1628 na zlecenie króla Gustawa Adolfa. W planach miał być największym ze wszystkich królewskich statków. Mało tego, na tyle wielki by pokonać w wojennych zmaganiach Polskę. 10 sierpnia 1628 Vasa wyruszył w dziewiczy rejs. Obserwowany przez tłumy ludzi na brzegu, przechylił się z powodu podmuchu wiatru i... zatonął. Szwedzi szybko sobie wyjaśnili przyczyny katastrofy. O sabotaż zostali oskarżeni polscy agenci, którzy mieli celowo zmienić dane konstrukcyjne okrętu. Zagadka kryminalna nie została jednak nigdy rozwiązana, a statek czekał na dnie morza 333 lata. Po wydobyciu okazało się, że jest świetnie zakonserwowany. Dostał drugie życie w postaci ekspozycji muzealnej w Muzeum Vasa, o którym warto pamiętać odwiedzając Sztokholm. To jedyna okazja, aby na własne oczy zobaczyć ostatni na świecie wrak statku z XVII wieku.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!