Watykan – nurtujące pytania. Nepotyzm, malwersacje i korupcja w Watykanie, czyli afera Vatileaks okiem reżysera Mathieu Verbouda

Afera Vatileaks wstrząsnęła światem. Na jaw wyszły nadużycia finansowe i personalne szerzące się w Watykanie, a wszystko zaczęło się w chwili, gdy w 2012 roku do prasy wyciekła poufna korespondencja między ojcem świętym a najwyższymi urzędnikami Stolicy Apostolskiej. Według wielu obserwatorów to właśnie ujawnione w wyniku Vatileaks nepotyzm, malwersacje i korupcja w Watykanie stały się przyczyną rezygnacji papieża Benedykta XVI.Gdy wewnętrzna korespondencja prowadzona między watykańskimi hierarchami ujrzała światło dzienne, nikt już nie miał wątpliwości, że współczesny kościół katolicki musi skonfrontować się z jednym z najgłębszych kryzysów w swojej historii. Wprawdzie do finansowych przekrętów, nepotyzmu i do nadużyć natury seksualnej dochodziło w łonie Watykanu w przeszłości już nie raz, od dawna problemy te nie były jednak tak szeroko dyskutowane na międzynarodowym forum publicznym.

Ujawnienie wewnętrznej korespondencji urzędników watykańskich wywołało szeroką dyskusję o przyszłości i teraźniejszości kościoła katolickiego. Według niektórych komentatorów głęboki kryzys, który wywołała afera, stał się przyczyną rezygnacji papieża Benedykta XVI, w czasie pontyfikatu którego - jak ocenił to dziennikarz Marco Politi - kościół doświadczył więcej kryzysów niż przez ostatnie 200 lat swojego istnienia. Wraz z reżyserem dokumentu Mathieu Verboudem zaglądamy za kulisy Watykanu, przyjrzymy się z bliska Vatileaks i poznamy jej głównych bohaterów.

Dokument „Watykan – nurtujące pytania" będzie trzecią odsłoną cyklu „Kościół dzisiaj", prezentowanego na antenie FOKUS TV w kolejne niedziele listopada. Na cykl składają się dokumenty opowiadające o minionych i współczesnych problemach kościoła katolickiego.


 

Redakcja 13/11/2014

Zobacz też

Adam Asanov - wokalista Piersi: kim jest? Adam Asanov - wokalista Piersi: kim jest? Adam Asanov przebojem wdarł się do polskiego show-biznesu. Nowy, charyzmatyczny wokalista legendarnych Piersi pokazał, że szybko może zdobyć sympatię wiernych słuchaczy zespołu. Piosenką Bałkanica podbił serca publiczności i listy przebojów. Dowiedz się, kim jest Adam Asanov! Dakarskie zapasy – historia Ndeye Ndiaye Tyson, najpopularniejszej managerki tego sportu w Zachodniej Afryce Dakarskie zapasy – historia Ndeye Ndiaye Tyson, najpopularniejszej managerki tego sportu w Zachodniej Afryce Mieszkająca w Senegalu pani Ndeye Ndiaye Tyson jest analfabetką, jednak po kraju przemieszcza się ogromną Hondą z szoferem, w towarzystwie asystenta, a wśród swoich rodaków cieszy się podziwem i szacunkiem. Kim jest, czym się zajmuje i dzięki czemu zjednała sobie sympatię Senegalczyków? Korea Północna - reżim umysłu. Życie w cieniu dyktatora Korea Północna - reżim umysłu. Życie w cieniu dyktatora Korea Północna to jeden z najpilniej strzegących swoich tajemnic krajów na świecie. Zrealizowanie filmu w obiektywny sposób pokazującego prawdziwe oblicze tego państwa i codzienne życie jest mieszkańców to nie lada wyzwanie. Twórcom filmu udało się jednak tego dokonać. Dzięki ich staraniom, odwadze i sprytowi możemy zajrzeć za niewidzialną zasłonę skrywającą prawdziwe życie mieszkańców tego tajemniczego azjatyckiego państwa. Michał Szpak - kim jest? Michał Szpak - kim jest? Michał Szpak, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych artystów. Można podziwiać go za świetny wokal i nienawidzić za oryginalny styl, ale w obu przypadkach - warto po prostu coś o nim wiedzieć! Dowiedz się, kim jest Michał Szpak. Przeczytaj o jego karierze i życiu prywatnym.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!