Watykan – nurtujące pytania. Nepotyzm, malwersacje i korupcja w Watykanie, czyli afera Vatileaks okiem reżysera Mathieu Verbouda

Afera Vatileaks wstrząsnęła światem. Na jaw wyszły nadużycia finansowe i personalne szerzące się w Watykanie, a wszystko zaczęło się w chwili, gdy w 2012 roku do prasy wyciekła poufna korespondencja między ojcem świętym a najwyższymi urzędnikami Stolicy Apostolskiej. Według wielu obserwatorów to właśnie ujawnione w wyniku Vatileaks nepotyzm, malwersacje i korupcja w Watykanie stały się przyczyną rezygnacji papieża Benedykta XVI.Gdy wewnętrzna korespondencja prowadzona między watykańskimi hierarchami ujrzała światło dzienne, nikt już nie miał wątpliwości, że współczesny kościół katolicki musi skonfrontować się z jednym z najgłębszych kryzysów w swojej historii. Wprawdzie do finansowych przekrętów, nepotyzmu i do nadużyć natury seksualnej dochodziło w łonie Watykanu w przeszłości już nie raz, od dawna problemy te nie były jednak tak szeroko dyskutowane na międzynarodowym forum publicznym.

Ujawnienie wewnętrznej korespondencji urzędników watykańskich wywołało szeroką dyskusję o przyszłości i teraźniejszości kościoła katolickiego. Według niektórych komentatorów głęboki kryzys, który wywołała afera, stał się przyczyną rezygnacji papieża Benedykta XVI, w czasie pontyfikatu którego - jak ocenił to dziennikarz Marco Politi - kościół doświadczył więcej kryzysów niż przez ostatnie 200 lat swojego istnienia. Wraz z reżyserem dokumentu Mathieu Verboudem zaglądamy za kulisy Watykanu, przyjrzymy się z bliska Vatileaks i poznamy jej głównych bohaterów.

Dokument „Watykan – nurtujące pytania" będzie trzecią odsłoną cyklu „Kościół dzisiaj", prezentowanego na antenie FOKUS TV w kolejne niedziele listopada. Na cykl składają się dokumenty opowiadające o minionych i współczesnych problemach kościoła katolickiego.


 

Redakcja 13/11/2014

Zobacz też

Na czym polega kredyt hipoteczny w opcji cross-sell? Czy warto go zaciągnąć? Na czym polega kredyt hipoteczny w opcji cross-sell? Czy warto go zaciągnąć? Banki często wykorzystują okazję udzielenia kredytu hipotecznego po to, by wraz z nim sprzedać klientowi także inne produkty. Określa się to z angielskiego nazwą cross-sell. Sprawdźmy, czy skorzystanie z takiej oferty jest opłacalne dla klienta. Ile można na tym zyskać. Jak porównywać dane zawarte w formularzu informacyjnym przy ofertach kredytowych? Jak porównywać dane zawarte w formularzu informacyjnym przy ofertach kredytowych? Wprowadzenie nowej ustawy o kredycie konsumenckim, która zaczęła obowiązywać od 18 grudnia 2011 roku, wywołało niemałe zamieszanie w środowisku bankowym. Pojawiły się bowiem nowe regulacje, które w istotny sposób mogą wpłynąć na pozycjonowanie na bankowym rynku kredytowym. Na szczególną uwagę zasługuje wdrożenie we wszystkich bankach obowiązku wydania klientowi formularza informacyjnego, co ma pomóc klientom w świadomym wyborze najkorzystniejszej oferty kredytu. Jakie informacje powinny być zawarte w takim formularzu?   Która pożyczka hipoteczna jest najlepsza? RANKING - luty 2012 Która pożyczka hipoteczna jest najlepsza? RANKING - luty 2012 Pożyczka hipoteczna – dzięki niej, bez tłumaczenia się bankowi, możesz otrzymać pieniądze na dowolny cel. Produkt ten oferowany jest zazwyczaj przez banki udzielające kredytów mieszkaniowych (choć są wyjątki od tej reguły). W którym banku otrzymamy pożyczkę na najkorzystniejszych warunkach? Która pożyczka będzie najtańsza dla naszej kieszeni – zarówno w odniesieniu do wysokości miesięcznej raty, jak i całkowitych kosztów? Jak samemu sprawdzić swoją zdolność kredytową w BIK? Jak samemu sprawdzić swoją zdolność kredytową w BIK? Niejeden z nas zastanawia się nad kredytem, którym mógłby sfinansować nowy telewizor, samochód, czy mieszkanie. Jednak wówczas od razu do głowy przychodzi pytanie – czy bank udzieli mi kredytu? Jest kilka sposobów, by sprawdzić to samemu.  

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!