WAKACJE W GÓRACH 10 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC w polskich górach. Dokąd pojechać Karpaty i Sudety?

Karpaty i Sudety tworzą na naszej południowej granicy mur. Niezbyt potężny, ale bardzo atrakcyjny, dlatego warto pojechać tam w wakacje. Z kryjących się tam magicznych miejsc, każdy może ułożyć własną listę przebojów i każdy wybór będzie dobry. Są jednak miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć! Gdzie na urlop w Polsce? Najlepsze pomysły na wyjazd w góry i 10 najbardziej atrakcyjnych miejsc.

Karpaty i Sudety to bardzo atrakcyjny rejon w Polsce, dlatego warto wybrać się tam w wakacje. Niezbyt potężny, z wyjątkiem może skalistego gniazda Tatr, wystarczająco jednak atrakcyjny, by skierować się ku nim w okresie wakacji. Wycieczki są efektowne. A więc jeśli nie wiesz, dokąd pojechać w te wakacje, wybierz się w góry. Prezentujemy: 10 najbardziej atrakcyjnych miejsc.

1. Pieniny i przełom Dunajca

Wapienne pasemko Pienin przecina krętym przełomem Dunajec. Zza każdego zakrętu wyłania się inny nieco, zaskakujący widok. Jednak najefektowniejsza jest panorama z Sokolicy. Szczyt góruje bowiem bezpośrednio nad rzeką, opadając ku niej 300-metrowym urwiskiem.

2. Góry Stołowe

Z pienińskimi perełkami Karpat, w Sudetach, oryginalnością mogą się równać jedynie krajobrazy Gór Stołowych, zwłaszcza skalne labirynty Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał.

3. Jaskinia Niedźwiedzia

W Sudetach także można odbyć jedną z najatrakcyjniejszych w naszym kraju podróży do wnętrza ziemi. Wystarczy zagłębić się w Korytarze Jaskini Niedźwiedziej w masywie Śnieżnika. Podziemny świat kryje szczątki prehistorycznych zwierząt, a ściany zdobią fantastyczne, wciąż jeszcze  kształtujące się nacieki.

4. Rysy

Szczególne wrażenia wyniesiemy z wędrówki na Rysy. Pośród tatrzańskich szczytów, najwyższa polska góra nie wyróżnia się może potęgą, ale roztacza się z niej jedna z najwspanialszych tatrzańskich panoram, a prowadząca na nią nad przepaściami i piarżystymi żlebami ścieżka, dostarczy każdemu niezapomnianych wrażeń.

5. Babia Góra

Łagodną alternatywę stanowi wyjście na Babią Górę. Znakowaną na żółto, efektowną Percią Akademicką – ścieżką nazywaną po góralsku ze względu na skojarzenia z Tatrami. Widoki z wierzchołka królowej Beskidów należą także do najciekawszych w naszych górach. A że łatwiej się tu dostać niż na Rysy, warto o Babiej Górze pamiętać, gdy pragnie się obejrzeć w górach wschód słońca.

6. Schronisko Samotnia

Na poetykę górskich wędrówek ma także atmosfera panująca w schroniskach. Prawdziwie turystyczna panuje przynajmniej w kilkunastu z nich, ale atrakcyjnością usytuowania wszystkie bije na głowę Samotnia, przeglądająca się w lustrze Małego Stawu w Karkonoszach.

7. Luboń Wielki

Szczególny urok ma też najmniejsze z naszych schronisk – domek z 10 zaledwie miejscami noclegowymi przytulony do masztu przekaźnika telewizyjnego na szczycie górującego nad Rabką Lubonia Wielkiego. Góry kryją także setki cennych obiektów zabytkowych.

8. Świątynia w Kwiatoniu

W dolinach Beskidu Niskiego kryją się drewniane cerkwie. Blisko setka prawdziwych architektonicznych cacek wkomponowanych doskonale w lesiste otoczenie. Trudno wskazać najpiękniejszą, ale zarówno bryłą jak i kompletnym wystrojem wnętrza przewyższa inne świątynia w Kwiatoniu.

9. Zamki i twierdze

Miłośnicy architectura militaris powinni odwiedzić twierdzę w Srebrnej Górze w Sudetach, otoczony bastionami zamek w Wiśniczu Nowym na karpackim pogórzu i warownię w Niedzicy, przeglądającą się w wodach Jeziora Czorsztyńskiego.

10. Zalew Soliński i rzeka Białka

Zwolennicy sportów wodnych powinni pożeglować po wodach Zalewu Solińskiego, a wioślarze zmierzyć z nurtem Białki w Karpatach i Kamiennej w Sudetach.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 03/07/2012

Zobacz też

Leczenie kota. Jak DAĆ LEKARSTWO KOTU? Leczenie kota. Jak DAĆ LEKARSTWO KOTU? Leczenie kota może wywołać u właściciela rozstrój nerwowy. Nie dość, że zwierzę cierpi w milczeniu, więc trudno zorientować się, że coś mu dolega, to jeszcze podanie mu jakiegokolwiek leku zwykle graniczy z cudem. Mówimy, jak podać kotu lekarstwo, nie mając wyrzutów sumienia, że znęcamy się nad pupilem. W jakich sytuacjach możliwa jest ZMIANA NUMERU PESEL? Kiedy można zmienić pesel? W jakich sytuacjach możliwa jest ZMIANA NUMERU PESEL? Kiedy można zmienić pesel? Bez PESEL nic urzędowego się nie załatwi. Wszyscy wiemy, że PESEL to nasz indywidualnie nadawany przez państwową administrację numer identyfikacyjny. Czy zatem mogą zaistnieć okoliczności, w których możliwa lub konieczna jest zmiana numeru PESEL? SPRZĘT NARCIARSKI - kupować czy wypożyczać? Kiedy opłaca się kupić narty? SPRZĘT NARCIARSKI - kupować czy wypożyczać? Kiedy opłaca się kupić narty? O ile przyjemność płynąca z jazdy na nartach jest bardzo satysfakcjonująca, o tyle jej cena niekoniecznie. Narciarze muszą zainwestować swoje pieniądze w karnety na wyciągi, odpowiednie ubranie i sprzęt narciarski – a ten potrafi być naprawdę drogi. Czy planując wyjazd na narty opłaca się inwestować we własny sprzęt narciarski czy lepiej go wypożyczyć? ZRZECZENIE SIĘ OBYWATELSTWA. Jakie dokumenty powinna złożyć osoba, która chce się zrzec obywatelstwa? Jak zrzec się obywatelstwa? ZRZECZENIE SIĘ OBYWATELSTWA. Jakie dokumenty powinna złożyć osoba, która chce się zrzec obywatelstwa? Jak zrzec się obywatelstwa? Procedura zrezczenia się obywatelstwa jest teoretycznie prosta. Zestaw określonych prawem dokumentów należy złożyć za pośrednictwem wojewody do Prezydenta RP, który podejmuje ostateczną decyzję. Aby zrzec się obywatelstwa trzeba złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.  Jakie dokumenty powinna złożyć osoba, która chce się zrzec obywatelstwa?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!