W JAKIM WIEKU PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ? Jaki wiek uprawnia do przejścia na emeryturę teraz, a jak to zmienia reforma emerytalna?

Po 2013 roku Polacy i Polki będą pracować dłużej. Reforma emerytalna zakłada podwyższenie wieku emerytalnego dla mężczyzn z 65 do 67 lat. Kobiety, które przed reformą przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, po zmianach będą musiały pracować nawet 7 lat dłużej.

Do końca 2012 roku na emeryturę może przejść każdy mężczyzna, który skończył 65 lat, oraz kobiety które skończyły 60 lat. Wprowadzana z początkiem 2013 roku reforma emerytalna przynosi dwie zasadnicze zmiany:

1. Pierwsza to zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn,

2. druga dotyczy podniesienia wieku uprawniającego do pobierania świadczeń do 67 lat.

Obydwie te zmiany będą się przy tym odbywały stopniowo. Wszyscy mężczyźni będą pracować do 67 roku życia od roku 2020, a wszystkie kobiety będą miały identyczny, wydłużony wiek emerytalny (67 lat) dopiero w roku 2040.

Emerytury częściowe zamiast wcześniejszych

Reforma emerytalna 2013 daje jednak furtkę do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Będzie ona jednak nie pełna i stąd nazwa "emerytura częsciowa".

Prawo do emerytury częściowej ("wcześniejszej") według nowych zasad mają:
- kobiety, które skończyły 62 lat i posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
- mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Emerytura częściowa będzie przy tym o połowę niższa od "normalnej". Warto też pamiętać, że korzystanie z emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67. roku życia: będzie ona niższa niż wypłacana przy przejściu na normalnych zasadach.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/05/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!