W JAKIM WIEKU PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ? Jaki wiek uprawnia do przejścia na emeryturę teraz, a jak to zmienia reforma emerytalna?

Po 2013 roku Polacy i Polki będą pracować dłużej. Reforma emerytalna zakłada podwyższenie wieku emerytalnego dla mężczyzn z 65 do 67 lat. Kobiety, które przed reformą przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, po zmianach będą musiały pracować nawet 7 lat dłużej.

Do końca 2012 roku na emeryturę może przejść każdy mężczyzna, który skończył 65 lat, oraz kobiety które skończyły 60 lat. Wprowadzana z początkiem 2013 roku reforma emerytalna przynosi dwie zasadnicze zmiany:

1. Pierwsza to zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn,

2. druga dotyczy podniesienia wieku uprawniającego do pobierania świadczeń do 67 lat.

Obydwie te zmiany będą się przy tym odbywały stopniowo. Wszyscy mężczyźni będą pracować do 67 roku życia od roku 2020, a wszystkie kobiety będą miały identyczny, wydłużony wiek emerytalny (67 lat) dopiero w roku 2040.

Emerytury częściowe zamiast wcześniejszych

Reforma emerytalna 2013 daje jednak furtkę do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Będzie ona jednak nie pełna i stąd nazwa "emerytura częsciowa".

Prawo do emerytury częściowej ("wcześniejszej") według nowych zasad mają:
- kobiety, które skończyły 62 lat i posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
- mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Emerytura częściowa będzie przy tym o połowę niższa od "normalnej". Warto też pamiętać, że korzystanie z emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67. roku życia: będzie ona niższa niż wypłacana przy przejściu na normalnych zasadach.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Proces Eichmanna - jak sądzono hitlerowskiego zbrodniarza? WIDEO Proces Eichmanna - jak sądzono hitlerowskiego zbrodniarza? WIDEO Proces Eichmanna to historia jednego z najbardziej znanych procesów sądowych XX wieku. Oskarżonym jest Adolf Eichmann, wysoki funkcjonariusz nazistowskich Niemiec, członek Gestapo. Jako główny koordynator i wykonawca planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, jest oskarżony nie tylko o ludobójstwo, ale również inne przestępstwa, m.in. deportację w nieludzkich warunkach ok. 500 tys. polskich cywilów. Młodzi w Moskwie - miasto skrajności. Jak żyją nastolatki w największym mieście Rosji? Młodzi w Moskwie - miasto skrajności. Jak żyją nastolatki w największym mieście Rosji? Spojrzenie na współczesną Moskwę przez pryzmat mieszkających w niej nastolatków. Są wśród nich dzieci bogaczy, miłośnicy sportów ekstremalnych czy neonaziści. Kamera podąża za bohaterami obserwując ich codzienne życie, troski i radości. Trud, brud i demolka, odcinek 2.: Wyburzanie. Toyota camry jako pojazd niosący zniszczenie? WIDEO Trud, brud i demolka, odcinek 2.: Wyburzanie. Toyota camry jako pojazd niosący zniszczenie? WIDEO Czy zwykła toyota camry może stać się supermachiną niosącą zniszczenie? Tak, jeśli wezmą się za nią Jonny Smith i Tom „Wookie” Ford – charyzmatyczni gospodarze pasjonującej serii „Trud, brud i demolka”. Obaj stoją na czele drużyn rywalizujących ze sobą o to, która lepiej przerobi samochód w zupełnie nowy, odjechany pojazd. Nagie miasto: Rzym. Poznaj tajemnice Rzymu! Nagie miasto: Rzym. Poznaj tajemnice Rzymu! Twórcy serialu Nagie miasto używają wspaniałej animacji CGI, by zajrzeć pod podszewkę starożytnego miasta, jakim jest Rzym. Zdejmują warstwa po warstwie drogi, betonowe współczesne budynki - i poznają tajne technologie i infrastrukturę, które umożliwiły w starożytności powstanie tej metropolii.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!