W JAKIM WIEKU PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ? Jaki wiek uprawnia do przejścia na emeryturę teraz, a jak to zmienia reforma emerytalna?

Po 2013 roku Polacy i Polki będą pracować dłużej. Reforma emerytalna zakłada podwyższenie wieku emerytalnego dla mężczyzn z 65 do 67 lat. Kobiety, które przed reformą przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, po zmianach będą musiały pracować nawet 7 lat dłużej.

Do końca 2012 roku na emeryturę może przejść każdy mężczyzna, który skończył 65 lat, oraz kobiety które skończyły 60 lat. Wprowadzana z początkiem 2013 roku reforma emerytalna przynosi dwie zasadnicze zmiany:

1. Pierwsza to zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn,

2. druga dotyczy podniesienia wieku uprawniającego do pobierania świadczeń do 67 lat.

Obydwie te zmiany będą się przy tym odbywały stopniowo. Wszyscy mężczyźni będą pracować do 67 roku życia od roku 2020, a wszystkie kobiety będą miały identyczny, wydłużony wiek emerytalny (67 lat) dopiero w roku 2040.

Emerytury częściowe zamiast wcześniejszych

Reforma emerytalna 2013 daje jednak furtkę do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Będzie ona jednak nie pełna i stąd nazwa "emerytura częsciowa".

Prawo do emerytury częściowej ("wcześniejszej") według nowych zasad mają:
- kobiety, które skończyły 62 lat i posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
- mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Emerytura częściowa będzie przy tym o połowę niższa od "normalnej". Warto też pamiętać, że korzystanie z emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67. roku życia: będzie ona niższa niż wypłacana przy przejściu na normalnych zasadach.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/05/2012

Zobacz też

Nowe zasady badań technicznych pojazdów mechanicznych 2013 roku. Czy twoje auto przejdzie przegląd Nowe zasady badań technicznych pojazdów mechanicznych 2013 roku. Czy twoje auto przejdzie przegląd Badania techniczne pojazdów w 2013 roku. Rok 2013 przyniósł zmiany w przepisach dotyczących badania technicznego pojazdów. Podstawowa zmiana to możliwość pozytywnego przejścia badania nawet po stwierdzeniu drobnych usterek w aucie. W jaki sposób rozlicza się kilometry przejechane autem służbowym? W jaki sposób rozlicza się kilometry przejechane autem służbowym? Kilometry zrobione autem służbowym można rozliczać na kilka sposobów. Sprawdź, jak kontrolować wydatki na paliwo i eksploatację samochodu służbowego. SAMOCHÓD SŁUŻBOWY. Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź, czego nie lubią pracodawcy SAMOCHÓD SŁUŻBOWY. Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź, czego nie lubią pracodawcy Najlepsze auto na świecie? Oczywiście, auto służbowe. W tym krótkim dowcipie jest trochę prawdy, bolesnej zresztą dla pracodawców. Użytkownicy służbówek wiedzą doskonale, że w przypadku tych aut mogą wiele, a właściwe nie muszą nic. Zwłaszcza jeśli chodzi o nakłady finansowe. Czy rzeczywiście? Jakie korzyści wynikają z leasingu auta? Czy warto wziąć samochód w leasing? Jakie korzyści wynikają z leasingu auta? Czy warto wziąć samochód w leasing? Właściciele firm, by móc prowadzić swoją działalność muszą się przemieszczać. Najlepiej samochodem. Ale nie wszystkich stać na zakup auta za gotówkę, niektórzy kredytu boją się bardziej niż ospy. Co wtedy? Można skorzystać z oferty firm leasingowych. To rodzaj wypożyczalni samochodów. Mniej kłopotliwy od kupna na kredyt, ale czy lepszy? Mówimy, czym się różni korzystanie z samochodu w leasingu od kupna go na kredyt.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!