W jakich krajach rekiny atakują najczęściej?

Czy wybierając się na kąpiel w morzu, słyszycie w głowie muzykę ze Szczęk Spielberga? Rekiny atakują nie tylko w filmach! Mówimy, gdzie lepiej nie pływać, żeby nie narazić się na atak rekinów.

5. Papua Nowa Gwinea

W ciągu ostatnich 100 lat odnotowano 49 ataków rekinów, z czego 25 okazały się śmiertelne. Ofiary to najczęściej nurkowie albo lokalni rybacy, którzy specjalizują się w połowie rekinów.

4. Brazylia

W całej Ameryce Południowej od 1930 r. odnotowano 101 ataków rekinów, w tym 23 śmiertelne. 89 z tych ataków miały miejsce u wybrzeża Brazylii (21 śmiertelnych), a większość z nich w okolicach małej, popularnej wśród surferów miejscowości Recife.

3. RPA

Tu rekiny chronione są przez prawo, dzięki czemu liczba żarłaczy obrzymich ciągle rosnie. W ciągu ostatnich 100 lat rekiny zaatakowały 214 razy, 42 razy ze skutkiem śmiertelnym.

2. Australia

W samej Nowej Południowej Walii naliczono 140 ataków (61 śmiertelnych); w Queensland sześć lat temu trzy rekiny rozerwały kobietę pływającą przy brzegu - był to jeden z ponad stu ataków odnotowanych od 1700 r.

1. USA

A konkretnie: hrabstwo Volusia na Florydzie. Według statystyk każdy, kto w miejscowości New Smyrna wchodzi do morza, znajduje się w promieniu trzech metrów od rekina. W sumie w Volusii rekiny zaatakowały 210 razy od 1882 r. A jest to jedno hrabstwo na Florydzie; w całych Stanach dochodzi do 16 ataków rocznie. Poza Florydą szczególnie niebezpiecznie jest na Hawajach i u wybrzeża Kalifornii.

Bałtyk

Nad polskim morzem nie doszło co prawda do ataków na plażowiczach, co nie znaczy, że w Bałtyku rekinów nie ma. Są - rekiny anielskie. Małe (półtora metra długości), ale drapieżne. Warto o tym pamiętać, zanurzając się w morskiej toni...

Tagi: fokus tv,

Redakcja 12/01/2012

Zobacz też

Godzina zero – katastrofa promu Estonia. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie Godzina zero – katastrofa promu Estonia. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie Wieczorem, 27 września 1994 roku, prom Estonia – jedna z największych ówczesnych jednostek pasażerskich na świecie - wypłynął z portu w Tallinie. Celem jego podróży był Sztokholm, jednak do stolicy Szwecji nigdy nie dotarł. Katastrofa promu Estonia będzie tematem kolejnego odcinka programu „Godzina zero". Marcin Dołęga kim jest i co dalej z jego karierą? Marcin Dołęga kim jest i co dalej z jego karierą? Kilka tygodni temu Marcin Dołęga został przyłapany po raz kolejny na stosowaniu dopingu. Sztangista jest kolejnym polskim sportowcem, który wspomaga się zabronionymi, chemicznymi środkami. Mówimy, kim jest Marcin Dołęga oraz jak potoczy się jego kariera. Kim jest Magdalena Kozielska, biegaczka za którą wstawiła się Justyna Kowalczyk? Kim jest Magdalena Kozielska, biegaczka za którą wstawiła się Justyna Kowalczyk? O Magdalenie "Megi" Kozielskiej zrobiło się głośno za sprawą Justyny Kowalczyk, która młodą biegaczkę narciarską wzięła w obroną, po tym jak ta została wyrzucona z kadry młodzieżowej. Dlaczego? Kim jest Megi Kozielska? Czym zawiniła trenerowi? Teorie spiskowe: bomba atomowa - nuklearny wyścig. Mało znane fakty z czasów, gdy konstruowano bombę atomową Teorie spiskowe: bomba atomowa - nuklearny wyścig. Mało znane fakty z czasów, gdy konstruowano bombę atomową Gdy II wojna światowa miała się już ku końcowi, USA i Rzesza stanęły do zaciętego wyścigu, którego wynik miał na zawsze zmienić bieg historii. W stolicy Niemiec, w Norwegii i w Nowym Meksyku tysiące osób w pocie czoła pracowały nad bronią, która miała być skuteczniejsza niż wszystko, co dotąd wymyślono. Jak powstawała bomba atomowa? Poznajmy mało znane fakty z czasów II wojny światowej i nuklearnej rywalizacji ówczesnych mocarstw.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!