W jakich krajach geje/lesbijki mogą adoptować dzieci? Dlaczego Polacy się tego boją?

Kilkanaście krajów na świecie wprowadziło już prawo umożliwiające parom jednej płci adopcję dzieci. W Polsce geje i lesbijki wciąż nie mogą adoptować i wychowywać dzieci. Badania opinii publicznej pokazują, że polskie społeczeństwo jest wciąż niechętne tego typu adopcji.

Posiadania potomstwa i jego wychowywanie to podstawowe prawo każdej rodziny. Co w przypadku, gdy rodzinę tworzy para homoseksualna? Przez lata gejom i lesbijkom odmawiano większości praw. Dziś w wielu krajach mogą legalizować swój związek – poprzez akt małżeński bądź zawarcie związku partnerskiego. W kilkunastu krajach świata mogą rownież adoptować dzieci.

Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne jest możliwa głównie w wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Najbardziej liberalna i otwarta jest pod tym względem Skandynawia.

Część krajów wprowadziła pełne prawo adopcji przez obie osoby tworzące związek jednopłciowy, część daje prawo do adopcji tylko jednemu partnerowi związku partnerskiego osób tej samej płci.

ZOBACZ >>  Jak mówić o przedstawicielach mniejszości, by ich nie urazić?

Pełnie praw adopcyjnych wprowadziły Belgia, Holandia, Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia, Islandia, Hiszpania i Andora. Spoza Europy to: Republika Południowej Afryki, maleńki Guam (wyspa leżąca na północnym Pacyfiku, terytorium zależne USA), większa część Ameryki Północnej (cała Kanada i kilkanaście stanów USA) oraz część stanów Australii.

Adopcja dzieci przez jednego partnera

Część krajów, choć nie dopuszcza adopcji przez parę osób jednej płci, daje prawo do adopcji jednemu z partnerów związku partnerskiego, niezależnie od tego, czy jest to związek różno- czy jednopłciowy. Takie prawo dają Dania, Finlandia, Niemcy i Izrael.

Wychowywanie dzieci przez gejów/lesbijki

Jak wygląda wychowanie dzieci przez osoby tej same płci? Badania społeczne przeprowadzone w rejonie zatoki San Francisco – uważanego za jeden z najbardziej otwartych dla gejów i lesbijek w całym USA (tu jest jedna z największych dzielnic gejowskich – The Castro, tutaj działał Harvey Milk) – wykazują, że homoseksualne rodziny odtwarzają bardzo często tradycyjny model rodziny. Jeden z partnerów zajmuje się domem, dba o wychowanie dzieci, drugi z kolei koncentruje się na utrzymywaniu rodziny i zarabianiu pieniędzy.

ZOBACZ >> Jakie miasto na świecie jest najbardziej przyjazne gejom?

Z kolei naukowcy brytyjscy zwracają uwagę na swobodniejszą interpretację norm społecznych przez pary homoseksualne. Członkowie zaprzyjaźnionych rodzin, gdzie rodzicami są geje lub lesbijki, bardzo często biorą wspólną odpowiedzialność za wychowywanie dzieci. Także kwestie mieszkaniowe traktowane są z większą swobodę, dominują domy otwarte.

Nie ma żadnych dowodów na to, by dzieci par homoseksualnych wyrastały na gejów bądź lesbijki. To jeden z argumentów wytaczanych przez przeciwników adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Jednak wszystkie dowody wskazują na to, że bycie homoseksualistą jest niezależne od orientacji seksualnej opiekunów.

Adopcja dzieci przez gejów/lesbijki w Polsce

Czy w Polsce będzie możliwa adopcja dzieci przez pary jednopłciowe? Wydaje się to wciąż dość odległą przyszłością. Po pierwsze – wpierw nasz kraj musi uregulować sprawy związane z legalizacją par homoseksualnych – czyli wprowadzić prawo do zawierania związków partnerskich. To pierwszy krok, bo obecnie pary gejów i lesbijek nie mogą się nawet wspólnie rozliczać z fiskusem, czy dziedziczyć po śmierci jednego z partnerów majątku, a co dopiero adoptować dzieci.

Szansy na poprawę sytuacji prawnej osób homoseksualnych (ale i transseksualnych) można dopatrywać się w zmianie mentalności Polaków, jakie zachodzą w ostatnich latach. W wyborach do Sejmu w 2011 roku po raz pierwszy wygrał zdeklarowany gej i aktywista osób LGBT (Robert Biedroń) oraz transseksualistka (Anna Grodzka) – oboje startowali z ramienia partii Ruchu Palikota. Zapowiadają walkę o prawa osób homoseksualnych i transseksualnych.

Niestety większość Polaków wciąż jest nieprzychylna adopcji dzieci przez osoby tej samej płci. W 2006 roku wykonano sondaż w tej sprawie na terenie całej Unii Europejskiej. Jak wykazały badania Eurobarometru tylko 7% Polaków opowiedziało się za poparciem prawa umożlwiającego adopcję przez gejów lub lesbijki. Był to wówczas obok Malty najniższy wynik w całej Unii! Dla porównania w Holandii poparcie tego prawa wykazało aż 69% obywateli, w Szwecji 51%, a w Danii i Austrii po 44%. W całej Unii Europejskiej średnia poparcia wyniosła 32%.

Adopcja dzieci przez osoby (NIE)samotne

Jednak nawet w Polsce zdarzają się pary homoseksualne wychowujące dzieci. Często wynika to z sytuacji życiowej, pary te mają dzieci jeszcze z poprzednich, dwupłciowych związków.

W Polsce można jednak ominąć nieprzychylne dla gejów i lesbijek prawo i adoptować dziecko w pojedynkę. Nasze prawo dopuszcza bowiem adopcję dzieci przez osoby samotne, teoretycznie urzędnicy nie wnikają w orientację seksualną przybranego rodzica. W praktyce jednak w trakcie licznych wywiadów środowiskowych trzeba się wystrzegać od deklarowania swojego homoseksualizmu. Jednak czy trzeba uciekać się do kłamstwa, by móc normalnie adoptować dzieci?

Polskie prawo, odmawiając adopcji osobom homoseksualnych działa wbrew Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Znany jest casus francuskiej lesbijki, która oskarżyła swój kraj, iż różnicuje prawo do adopcji ze względu na orientację seksualną osoby. Europejski Trybunał Praw Człowieka 22 stycznia 2008 roku przyznał lesbijce rację powołując się właśnie na zapisy Europejskiej Konwencji.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Teak - dlaczego jest tak popularny przy budowie i wykańczaniu jachtów? Z czego wynika morska kariera teaku? Teak - dlaczego jest tak popularny przy budowie i wykańczaniu jachtów? Z czego wynika morska kariera teaku? Teak - to popularne drewno pochodzące z Indochin. Zrobiło wielką karierę od kiedy w Europie zaczęło brakować dębiny. Stało się to na początku XIX w. Dlaczego teak stał się niezastąpiony w budownictwie okrętowym i jachtowym? Horoskop chiński Co czeka w lutym osoby spod znaku Bawołu? Horoskop chiński Co czeka w lutym osoby spod znaku Bawołu? Horoskop chiński głosi, że osoby spod znaku Bawołu to perfekcjoniści, stworzeni do wyższych celów. Jeśli to twój zodiak, w lutym musisz jeszcze bardziej uwierzyć w swoje możliwości. Co jeszcze szykuje los Bawołom w tym miesiącu? Horoskop chiński dla Bawołów na luty. Poznaj horoskop chiński dla Bawołów na luty. Zima. Jakie zalety ma mróz? WIDEO Zima. Jakie zalety ma mróz? WIDEO Zima wzięła w kleszcze całą Polskę. Kilkunastostopniowy mróz unieruchamia samochody i uszkadza komórki. Większość Polaków narzeka na srogą zimę, ale są i tacy, którzy cieszą się z arktycznych temperatur. Słusznie – siarczysty mróz ma też sporo zalet. Jak być trzeźwym w Wielki Post? Jak Kościół wspiera nadużywających alkoholu? Jak być trzeźwym w Wielki Post? Jak Kościół wspiera nadużywających alkoholu? Apostolstwu Trzeźwości od Adwentu 2011 roku przez 9 kolejnych lat towarzyszyć będzie hasło: „Rodzina szkołą trzeźwości ”. W pierwszym roku program koncentruje się na tym, że „Miłość jest trzeźwa”, a patronem roku jest Święta Rodzina. – Kościół troszczy się o trzeźwość w naszej ojczyźnie od pokoleń - mówi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!