W jaki sposób rozlicza się kilometry przejechane autem służbowym?

Kilometry zrobione autem służbowym można rozliczać na kilka sposobów. Sprawdź, jak kontrolować wydatki na paliwo i eksploatację samochodu służbowego.

Korzystanie z samochodu służbowego przez pracowników wymaga od właścicieli firm kontrolowania wydatków związanych z użytkowaniem auta, a zwłaszcza związanych ze zużyciem paliwa podczas przejechanych kilometrów.

Jak rozliczać kilometry zrobione autem służbowym?

Jest na to kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich to udostępnianie samochodu służbowego tylko w godzinach pracy firmy. Znacznie ułatwia to kontrolę kosztów, bo rozliczenie jest wykonywane na bieżąco. Łatwiej jest także wyeliminować ryzyko nadużywania przez pracowników służbowego auta do wyjazdów prywatnych. Niestety, ten wariant nie sprawdzi się, jeśli praca związana jest z częstym podróżowaniem także poza godzinami pracy firmy.

Inny, skuteczniejszy sposób rozliczania przejechanych kilometrów służbowym autem polega na zamontowaniu monitoringu w pojazdach. Dzięki temu rozwiązaniu pracodawca będzie miał kontrolę nad tym, gdzie i jaką trasą poruszają się jego pracownicy. Monitoring pojazdów pozwala także zaplanować trasę przejazdu i oszacować koszty, jakie poniesie firma w związku z eksploatacją auta.

Wielu pracodawców, chcąc zaoszczędzić na wydatkach związanych z utrzymaniem samochodów służbowych, często proponuje pracownikom wykorzystywanie ich prywatnych samochodów w celach służbowych. Oczywiście pracodawca pokrywa koszty - całkowicie lub częściowo. Firma może rozliczać się ryczałtem pieniężnym, wypłacając z góry ustaloną sumę na pokrycie kosztów eksploatacji auta, lub też zwracać koszty obliczone na podstawie stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Szczegóły rozliczenia powinny być zawarte w pisemnej umowie cywilnoprawnej. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!