UWAGA (NIE)SAMOTNI RODZICE! Urząd Skarbowy kontroluje rodziców. Kto powinien się obawiać?

Urzędnicy skarbowi zaczęli kontrolować rodziców wykorzystujących ulgę dla samotnie wychowujących dziecko. Kto powinien się obawiać, a kto może spać spokojnie?

Urzędnicy skarbowi skontrolują osoby, które korzystają z ulg podatkowych przysługujących samotnym rodzicom. W tym roku kontrole będą mogły być nieco bardziej kłopotliwe dla osób korzystających z ulg, gdyż sprecyzowano w ustawie o PIT, że ulgi nie przysługują konkubentom. Inaczej mówiąc, Urzędy Skarbowe będą w czasie kontroli sprawdzać czy rzeczywiście dziecko jest wychowywane przez osobę samotną.

Kto powinien się obawiać Urzędu Skarbowego?

Wszystkie pary wychowujące dzieci razem, a deklarujące w zeznaniu podatkowym jednego z partnertów bycie samotnym rodzicem, o ile oboje są rodzicami dziecka lub dzieci, co do których deklarują samotne wychowywanie. Oznacz to, że konkrolowane będą osoby, które wyłudzają nienależne im, w świetle prawa, ulgi. Natomiast zupełnie spokojne mogą być osoby, które rzeczywiście wychowują dziecko samotnie.

Samotny rodzic, czyli...?

Definicję samotnego rodzica ustala art. 6 ust. 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci

Można uznać, że osoba pozostająca w związku nieformalnym, ale wychowująca dziecko z poprzedniego związku bez udziału drugiego rodzica, może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko.

PRZECZYTAJ >> Jak pobrać oryginał faktury w razie kontroli skarbowej?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/11/2011

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!