Tybet, zbrodnia na śniegu - góry i polityka, czyli tragiczne wydarzenia w przełęczy Nangpa La w Himalajach

Ta historia wstrząsnęła światem. We wrześniu 2006 roku grupa 75 młodych Tybetańczyków podjęła próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Nepalem. Celem ich wyprawy było spotkanie z Dalajlamą w Indiach. Wyprawa skończyła się tragicznie.
W przełęczy Nangpa La do bezbronnych wędrowców ogień otwarli chińscy żołnierze. W wyniku strzelaniny śmierć na miejscu poniosła 17-letnia mniszka Kelsang Namtso, a drugi uczestnik wyprawy, Kunsang Namgyal zmarł w obozie uchodźców w wyniku odniesionych ran. Całą sytuację obserwowało około 60 himalaistów, którzy przebywali w pobliskiej bazie na Cho Oyo. Udało im się zaalarmować świat i nagrać wydarzenie, co stało się później dowodem dokonanej zbrodni. Dotarli też na miejsce tragedii i pomogli ocalałym Tybetańczykom.

Dzięki nagranym wówczas przez himalaistów materiałom świat dowiedział się o tym, co wydarzyło się w przełęczy Nangpa La. Film „Tybet - zbrodnia na śniegu" wykorzystuje oryginalne nagrania, zdjęcia i wywiady z członkami ekipy himalaistów, prezentuje też rozmowy z ocalałymi Tybetańczykami, dzięki którym widz może uświadomić sobie, jak wiele ryzykują młodzi Tybetańczycy, chcący zobaczyć swojego duchowego przywódcę lub rozpocząć edukację w Indiach.

Program dokumentalny Tybet - zbrodnia na śniegu  oglądać można Na FOKUS TV i na www.fokus.tv/player.


 

Redakcja 09/09/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!