Tybet, zbrodnia na śniegu - góry i polityka, czyli tragiczne wydarzenia w przełęczy Nangpa La w Himalajach

Ta historia wstrząsnęła światem. We wrześniu 2006 roku grupa 75 młodych Tybetańczyków podjęła próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Nepalem. Celem ich wyprawy było spotkanie z Dalajlamą w Indiach. Wyprawa skończyła się tragicznie.
W przełęczy Nangpa La do bezbronnych wędrowców ogień otwarli chińscy żołnierze. W wyniku strzelaniny śmierć na miejscu poniosła 17-letnia mniszka Kelsang Namtso, a drugi uczestnik wyprawy, Kunsang Namgyal zmarł w obozie uchodźców w wyniku odniesionych ran. Całą sytuację obserwowało około 60 himalaistów, którzy przebywali w pobliskiej bazie na Cho Oyo. Udało im się zaalarmować świat i nagrać wydarzenie, co stało się później dowodem dokonanej zbrodni. Dotarli też na miejsce tragedii i pomogli ocalałym Tybetańczykom.

Dzięki nagranym wówczas przez himalaistów materiałom świat dowiedział się o tym, co wydarzyło się w przełęczy Nangpa La. Film „Tybet - zbrodnia na śniegu" wykorzystuje oryginalne nagrania, zdjęcia i wywiady z członkami ekipy himalaistów, prezentuje też rozmowy z ocalałymi Tybetańczykami, dzięki którym widz może uświadomić sobie, jak wiele ryzykują młodzi Tybetańczycy, chcący zobaczyć swojego duchowego przywódcę lub rozpocząć edukację w Indiach.

Program dokumentalny Tybet - zbrodnia na śniegu  oglądać można Na FOKUS TV i na www.fokus.tv/player.


 

Redakcja 09/09/2014

Zobacz też

Studia bez matury NIELEGALNE. Prywatne uczelnie naciągają klientów? Studia bez matury NIELEGALNE. Prywatne uczelnie naciągają klientów? Prywatne uczelnie prześcigają się w sposobach na pozyskanie największej liczby studentów. Słabe wyniki tegorocznych matur wywołały lawinę atrkacyjnych ofert. Maturzyści kuszeni studiami bez matury i statusem wolnego słuchacza muszą pamiętać, że jest to nielegalne. Mówimy, dlaczego należy unikać studiów bez matury i jakie mogą być tego konsekwencje. Bartosz Bereszyński – kim jest gracz, z powodu którego Legia wyleciała z Ligi Mistrzów? Bartosz Bereszyński – kim jest gracz, z powodu którego Legia wyleciała z Ligi Mistrzów? Przez decyzje o wystawieniu Bartosza Bereszyńskiego w rewanżowym meczu Legia Warszawa-Celtic Glasgow mistrzowie Polski zostali wyrzuceni z rozgrywek! Dowiedz się, kim jest bohater pechowego zajścia, które pozbawiło Wojskowych marzeń o Lidze Mistrzów. Inwazja plastiku. Ten film zmieni wasze życie! Inwazja plastiku. Ten film zmieni wasze życie! Zwykła plastikowa torebka bohaterką filmu dokumentalnego? Tak, to możliwe. Miliony otaczających nas plastikowych opakowań tworzą równoległą rzeczywistość, z której istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Zapraszamy na wyprawę do plastikowego świata! PZU wchłonie Link4. Czy ceny pójdą w górę? PZU wchłonie Link4. Czy ceny pójdą w górę? Link4 stał się częścią PZU. Polski ubezpieczyciel dostał zgodę na wykupienie Link4 i planuje uzdrowić kulejącą ostatnio firmę. To dobra wiadomość dla konsumentów Link4, którzy coraz częściej skarżyli się na niską jakość świadczonych przez ubezpieczyciela usług. Polisy w Link4 mają być tańsze i łatwo dostępne, ale dla tych, którzy polisy w Link4 już mają - nic się nie zmieni.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!