Twierdze, odc.2 Gaillard nad Sekwaną i królewski konflikt

Gaillard to średniowieczny zamek, wzniesiony nad Sekwaną z rozkazu króla Anglii Ryszarda Lwie Serce. Dziś pozostały z niego tylko ruiny, ale w czasach świetności był najważniejszą twierdzą angielskiej wówczas Normandii. Tak było aż do dnia, gdy król Francji Filip II August zdecydował się przypuścić atak na górującą nad Normandią twierdzę. Poznajcie dzieje zamku Gaillard w programie „Twierdze"!


Château Gaillard usytuowany jest w Normandii, na północy Francji, nad Sekwaną. Zbudował go jednak angielski król Ryszarda Lwie Serce. Było to pod koniec XII wieku, gdy ziemie Normandii należały do Anglików. Kluczowym momentem w historii zamku Gaillard okazał się rok 1204. Wtedy właśnie król Francji Filip II August wraz ze swoim wojskiem zajął okoliczne tereny i przypuścił atak na angielską fortecę.

Bitwa o zamek Gaillard była jedną z odsłon konfliktu między dwaj zaciekłymi wrogami – królem Anglii i królem Filipem II Augustem. Jak potoczyła się ta bitwa? Który z władców okazał się lepszym strategiem? W drugim odcinku programu dokumentalnego „Twierdze” wraz z historykiem Danem Snowem wybierzemy się w podróż do zamku Gaillard i prześledzimy przebieg jednej z najważniejszych bitew w historii konfliktu między Francją a Anglią.

Redakcja 09/03/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!