Twierdze, odc.2 Gaillard nad Sekwaną i królewski konflikt

Gaillard to średniowieczny zamek, wzniesiony nad Sekwaną z rozkazu króla Anglii Ryszarda Lwie Serce. Dziś pozostały z niego tylko ruiny, ale w czasach świetności był najważniejszą twierdzą angielskiej wówczas Normandii. Tak było aż do dnia, gdy król Francji Filip II August zdecydował się przypuścić atak na górującą nad Normandią twierdzę. Poznajcie dzieje zamku Gaillard w programie „Twierdze"!


Château Gaillard usytuowany jest w Normandii, na północy Francji, nad Sekwaną. Zbudował go jednak angielski król Ryszarda Lwie Serce. Było to pod koniec XII wieku, gdy ziemie Normandii należały do Anglików. Kluczowym momentem w historii zamku Gaillard okazał się rok 1204. Wtedy właśnie król Francji Filip II August wraz ze swoim wojskiem zajął okoliczne tereny i przypuścił atak na angielską fortecę.

Bitwa o zamek Gaillard była jedną z odsłon konfliktu między dwaj zaciekłymi wrogami – królem Anglii i królem Filipem II Augustem. Jak potoczyła się ta bitwa? Który z władców okazał się lepszym strategiem? W drugim odcinku programu dokumentalnego „Twierdze” wraz z historykiem Danem Snowem wybierzemy się w podróż do zamku Gaillard i prześledzimy przebieg jednej z najważniejszych bitew w historii konfliktu między Francją a Anglią.

Redakcja 04/05/2015

Zobacz też

Korea Północna – wielka iluzja. Mistyfikacja na użytek mieszkańców i cudzoziemców Korea Północna – wielka iluzja. Mistyfikacja na użytek mieszkańców i cudzoziemców W filmie Korea Północna - wielka iluzja obnażone zostają mechanizmy propagandowe służące Na przykładzie Korei Północnej dokument przybliża mechanikę działania państw totalitarnych, w których promowany jest kult jednostki, a media oszukują obywateli. Lodowe tornado: gdy katastroficzne wizje zmieniają się w prawdę Lodowe tornado: gdy katastroficzne wizje zmieniają się w prawdę Lodowe tornado pustoszy Amerykę. Dlaczego doszło do takich anomalii pogodowych, które w swoich powieściach przewidział główny bohater filmu, pisarz Charlie Price. Czy to ludzie sprawili, że najczarniejsze sny stały się rzeczywistością? Półtonowy syn - ekstremalna otyłość wśród nastolatków Półtonowy syn - ekstremalna otyłość wśród nastolatków Półtonowy syn to film dokumentalny poruszający problem otyłości wśród dzieci i nastolatków. To coraz większy problem, pojawiający się w coraz większej liczbie krajów, w tym i w Polsce. Jak walczyć ze złymi nawykami żywieniowymi, które prowadzą do otyłości wśród najmłodszych członków społeczeństwa? Jak leczyć otyłe dzieci i młodzież? 1945 - okrutny pokój. Jak  koniec wojny ruinował życie 1945 - okrutny pokój. Jak koniec wojny ruinował życie 1945 - okrutny pokój to wstrząsający i kontrowersyjny film dokumentalny ukazujący losy zwykłych Niemców po zakończeniu II wojny światowej. Twórcy filmu sięgnęli do archiwalnych nieznanych zdjęć i filmów, do zeznań naocznych świadków tego, jak postępowano ze zwyciężonymi w 1945 roku. Film kontrowersyjny dla mieszkańców naszej części Europy, gdzie wielu osobom poczucie krzywdy i pragnienie zemsty wydawały się i nadal wydają uzasadnione.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!