Twierdze, odcinek 1 - Crac de Chevaliers. Poznaj tajemnice twierdzy krzyżowców

Crac des Chevaliers, klejnot zamków krzyżowców, musiał odeprzeć ogromną armię, aby utrzymać zdobycze krzyżowców. Dziś malownicze ruiny twierdzy przyciągają miłośników historii i filmowców. Dowiedz się więcej na temat Crac des Chevalier - obejrzyj pierwszy odcinek serialu Twierdze
Zdjęcie z artykułu: Twierdze, odcinek 1 - Crac de Chevaliers. Poznaj tajemnice twierdzy krzyżowców
Twierdze, odcinek 1 - Crac de Chevaliers. Poznaj tajemnice twierdzy krzyżowcówźródło:BBC Worldwide Limited

Osadzony wysoko i dominujący nad syryjskim krajobrazem Crac des Chevaliers został rozbudowany przez joannitów. Położony na szczycie 650-metrowego uskoku  wydaje się praktycznie nie do zdobycia. Szczyt wzniesienia, na którym stoi twierdza ma powierzchnię ok. 2,5 ha, o owalnym kształcie. Oś podłużna  ma 220 m, poprzeczna 135 m.

Twierdza Crac des Chevaliers otoczona jest dwoma potężnymi murami. Grubość muru zewnętrznego to 6 m. Bezbłędnie dopasowane kamienie budowli, strome zbocza i  wejście do Crac des Chevaliers zaprojektowano tak, by zamek oparł się atakom każdego napastnika.

Jednak Crac des Chevaliers nie pozostał niezdobytą twierdzą. W 1271 roku, po miesięcznym oblężeniu 200 rycerzy poddało się wojskom sułtana Bajbarsa, który mocno przyczynił się do usunięcia chrześcijan z Ziemi Świętej.

 

Redakcja 15/07/2015

Zobacz też

Jak powstaje śnieg? Dlaczego jest biały? Dlaczego każda śnieżynka jest inna? WIDEO Jak powstaje śnieg? Dlaczego jest biały? Dlaczego każda śnieżynka jest inna? WIDEO 90 procent padających deszczy to śnieg, który stopniał po drodze do powierzchni ziemi. Nawet większość opadów deszczu w gorącym klimacie to tak zwane opady zimne, mające swój początek na mroźnych wysokościach, gdzie wszystko zaczyna się od kryształków lodu. Troje uczonych wchodzi do baru 7: Śnieg i lód. WIDEO o sekretach zamarzniętej wody Troje uczonych wchodzi do baru 7: Śnieg i lód. WIDEO o sekretach zamarzniętej wody W tym odcinku poznamy tajemnice zimowej pogody oraz najbardziej obfitych zasobów przyrody: wody. Przeprowadzając serię zabawnych i edukacyjnych eksperymentów poszukamy odpowiedzi na takie pytania, jak: dlaczego lód jest śliski? Czy głosem można wywołać lawinę? Jak wiele szkód może spowodować zamarzająca woda? I czy prawdą jest, że ​​nie ma dwóch podobnych płatków śniegu? Pustynie i życie: Gobi. Opis odcinka Pustynie i życie: Gobi. Opis odcinka Pustynie i życie to sześcioczęściowy serial pokazujący najsłynniejsze na świecie pustynie. To miejsca na Ziemi, które słyną z niesamowitych krajobrazów, najtrudniejszych warunków do życia, najbardziej ekstremalnych różnic temperatur oraz z braku wilgoci. Wydaje się, że w tak z pozoru nieprzyjaznych miejscach życie nie kwitnie bujnie. Nic bardziej mylnego - zobacz, jak toczy się życie na pustyni Gobi. Apollo 11: jak wyglądało pierwsze lądowanie na Księżycu? Apollo 11: jak wyglądało pierwsze lądowanie na Księżycu? 20 lipca 1969 roku człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu. Pierwszy stopę na Srebrnym Globie postawił Neil Armstrong, dowódca statku kosmicznego Apollo 11. Jak wyglądało lądowanie na Księżycu, które wtedy obejrzało 600 mln ludzi?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!