Twierdze, odcinek 1 - Crac de Chevaliers. Poznaj tajemnice twierdzy krzyżowców

Crac des Chevaliers, klejnot zamków krzyżowców, musiał odeprzeć ogromną armię, aby utrzymać zdobycze krzyżowców. Dziś malownicze ruiny twierdzy przyciągają miłośników historii i filmowców. Dowiedz się więcej na temat Crac des Chevalier - obejrzyj pierwszy odcinek serialu Twierdze
Zdjęcie z artykułu: Twierdze, odcinek 1 - Crac de Chevaliers. Poznaj tajemnice twierdzy krzyżowców
Twierdze, odcinek 1 - Crac de Chevaliers. Poznaj tajemnice twierdzy krzyżowcówźródło:BBC Worldwide Limited

Osadzony wysoko i dominujący nad syryjskim krajobrazem Crac des Chevaliers został rozbudowany przez joannitów. Położony na szczycie 650-metrowego uskoku  wydaje się praktycznie nie do zdobycia. Szczyt wzniesienia, na którym stoi twierdza ma powierzchnię ok. 2,5 ha, o owalnym kształcie. Oś podłużna  ma 220 m, poprzeczna 135 m.

Twierdza Crac des Chevaliers otoczona jest dwoma potężnymi murami. Grubość muru zewnętrznego to 6 m. Bezbłędnie dopasowane kamienie budowli, strome zbocza i  wejście do Crac des Chevaliers zaprojektowano tak, by zamek oparł się atakom każdego napastnika.

Jednak Crac des Chevaliers nie pozostał niezdobytą twierdzą. W 1271 roku, po miesięcznym oblężeniu 200 rycerzy poddało się wojskom sułtana Bajbarsa, który mocno przyczynił się do usunięcia chrześcijan z Ziemi Świętej.

 

Redakcja 02/03/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!