Tuż przed tragedią - ostatnie chwile przed największymi katastrofami i najtragiczniejszymi zdarzeniami współczesności

Katastrofy i tragiczne wydarzenia najczęściej nie są dziełem przypadku. Stanowią konsekwencję łańcucha zdarzeń, z których jedne pociągają drugie. Zapraszamy na nowy program FOKUS TV, którego twórcy przedstawiają przyczyny i ostatnie chwile poprzedzające największe katastrofy i najtragiczniejsze zdarzenia współczesności.W kolejnych odcinkach serii Tuż przed tragedią przeniesiemy się do miejsc, w których doszło do najdramatyczniejszych wydarzeń współczesności. Autorzy programów podejmują w nich próbę zanalizowania przyczyn poszczególnych wypadków, zadają też pytanie, czy można było ich uniknąć.

Wraz z twórcami serii zawitamy do Bombaju, gdzie w 2008 roku doszło do ataku terrorystycznego w luksusowym hotelu Taj Mahal. W zamachu zginęło 166 niewinnych ludzi. Kto stał za tym wstrząsającym aktem terroryzmu? Jak to się stało, że tak pilnie strzeżony obiekt został zaatakowany?

Przeniesiemy się też do Włoch, w miejsce, gdzie doszło do zawalenia się Zapory Vajont, w 1963 roku. Była to największa w historii katastrofa zapory wodnej. W chwili ukończenia budowy obiekt był najwyższą konstrukcją tego typu na świecie. Jak doszło do tego tragicznego zdarzenia? Czy winę ponoszą za nie twórcy obiektu, którzy jeszcze na etapie wstępnych projektów przeprowadzili błędne kalkulacje? A może ludzie, którzy, gdy pojawiły się pierwsze problemy i osunięcia, zastosowali nieskuteczne środki zaradcze?

W kolejnym odcinku programu przeniesiemy się do Stanów Zjednoczonych, na sztuczną wyspę Three Mile Island w Pensylwanii, gdzie w 1979 roku doszło do wypadku w elektrowni jądrowej - częściowemu stopieniu uległ jeden z dwóch rdzeni.

Znajdziemy się również na Atlantyku, w czasach drugiej wojny światowej, a dokładnie w maju 1941 roku. Zobaczymy, jak przebiegła operacja unicestwienia jednego z najnowocześniejszych ówczesnych niszczycielskich okrętów świata - pancernika Bismarck. Stawką w tej grze była przyszłość Europy.

Przeniesiemy się następnie nad wody Zatoki Meksykańskiej. To właśnie tam, całkiem niedawno, bo w 2010 roku, doszło do eksplozji, w której zniszczeniu uległa super nowoczesna platforma wiertnicza Deepwater Horizon, której wartość szacowano na 560 milionów dolarów. Do wybuchu doszło wskutek wycieku ropy naftowej. 11 pracowników platformy zostało zabitych, 17 zostało rannych. Platforma zatonęła.

Prześledzimy w końcu zdarzenia, które poprzedzały zamach terrorystyczny w Oklahoma City w kwietniu 1995 roku. Samotnie działający terrorysta zdetonował wówczas ładunek wybuchowy. Był to największy zamach terrorystyczny na terenie USA przed atakiem na Nowy Jork i Waszyngton 11 września 2001 roku.

Redakcja 03/03/2015

Zobacz też

Megas 56 – co to za jacht? Dokąd można popłynąć wyprawowym jachtem Megas 56? Jacht Megas 56: recenzja, opinie Megas 56 – co to za jacht? Dokąd można popłynąć wyprawowym jachtem Megas 56? Jacht Megas 56: recenzja, opinie Ten jacht stworzono do żeglowania, a raczej do przetrwania najtrudniejszych warunków w bezpośredniej bliskości Antarktydy w okresie zimowym. Jak powstaje jednostka, która ma przetrwać najtrudniejsze warunki, w tym także zimowanie w lodach? Viko S 22 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono niewielki, tani i oryginalny Viko S 22? Jacht Viko S 22: recenzja, opinie Viko S 22 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono niewielki, tani i oryginalny Viko S 22? Jacht Viko S 22: recenzja, opinie Ten rodzinny jacht przeznaczony przede wszystkim na jeziora i żeglugę przybrzeżną, zaprojektował Włoch a wykonała polska stocznia Navikom. Czym wyróżnia się oryginalny, bardzo rodzinny Viko S 22? Sunbeam 28.1 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono morski jacht budowany w Austrii, w środku Alp? Jacht Sunbeam 28.1: recenzja, opinie Sunbeam 28.1 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono morski jacht budowany w Austrii, w środku Alp? Jacht Sunbeam 28.1: recenzja, opinie Ten jacht, choć jest typowo morską, bardzo dzielną konstrukcją, powstaje w środku Alp, w Austrii. Co więcej, wszystkie testy potwierdziły, że jednostka naprawdę dobrze żegluje po morzach. Czym wyróżnia się Sunbeam 28.1 i czy spotkamy go w ofercie firm czarterowych? Bavaria 37 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono najpopularniejszy morski jacht Bavarii? Jacht Bavaria 37: recenzja, opinie Bavaria 37 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono najpopularniejszy morski jacht Bavarii? Jacht Bavaria 37: recenzja, opinie Nowy jacht bawarskiej stoczni zastępuje popularną w firmach czarterowych na całym świecie Bavarię 36. To najbardziej pożądanej przez klientów wielkość jachtu – przeliczenie ceny wynajmu na ilość żeglujących na nim osób wypada najkorzystniej. Czym wyróżnia się nowa Bavaria z popularnego segmentu?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!