Tuż przed tragedią - czy można było uniknąć katastrofy platformy wiertniczej Deepwater Horizon?

Do eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon doszło 20 kwietnia 2010 roku. W jej wyniku 11 pracowników zostało uznanych za zaginionych lub zabitych, a 17 zostało rannych. Platforma zatonęła 2 dni później. Do eksplozji doszło w godzinę po tym, jak pracownicy skończyli sprawdzać działanie platformy i uznali, że wszystko jest w porządku... W Tuż przed tragedią szukamy wyjaśnień tej historii.

 
Platforma wiertnicza Deepwater Horizon kończyła już drążenie dla koncernu BP szybu naftowego Macondo w Zatoce Meksykańskiej. Położony 1500 m pod wodą odwiert sięgał na głębokość 4000 m. Pracownicy sprawdzali, czy jest odpowiednio zabezpieczony, aby umożliwić przesunięcie platformy i rozpoczęcie pracy statku wydobywczego. Testy zakończone zostały pomyślnie, jednak zaledwie godzinę później łatwopalny gaz i ropa wytrysnęły z szybu, powodując pożar platformy i śmierć 11 pracowników.

W programie Tuż przed tragedią przyjrzymy się decyzjom i niedopatrzeniom, które doprowadziły do wypadku na platformie Deepwater Horizon, należącej do BP i największego w historii wycieku ropy na morzu.
 

 

Redakcja 19/06/2015

Zobacz też

50 sposobów na zabicie mamusi: serial o emerytce, która pokonuje własny strach 50 sposobów na zabicie mamusi: serial o emerytce, która pokonuje własny strach Baz Ashmawy – znany irlandzki prezenter radiowy i telewizyjny – postanowił zafundować swojej wiekowej mamie, Nancy, niezapomnianą podróż. W serialu dokumentalnym „50 sposobów na zabicie mamusi” widzimy, że wśród atrakcji, które dla niej przygotował, znalazły się m.in.: spływ pontonem po rwącej rzece, szalona jazda rollercoasterem i spotkanie oko w oko z krokodylem. Czy o takich wakacjach z kochającym synkiem starsza pani marzyła? Najniebezpieczniejsze miejsca świata: opis serialu Najniebezpieczniejsze miejsca świata: opis serialu Autorzy serialu „Najniebezpieczniejsze miejsca świata” odwiedzają lotniska, drogi, tunele i mosty, które przez swoje nietypowe położenie zasłużyły na miano najbardziej niebezpiecznych obiektów na świecie. Zobaczymy unikalne zdjęcia i mrożące krew w żyłach relacje świadków tragicznych zdarzeń. Prepersi – gotowi na wszystko, odc. 6. Ucieczka z miasta. WIDEO Prepersi – gotowi na wszystko, odc. 6. Ucieczka z miasta. WIDEO Każdy prepers wie, że w sytuacji kryzysowej należy jak najszybciej ewakuować się z miasta, z dala od dużych skupisk ludzkich. Dlatego – zanim dojdzie do niebezpieczeństwa - opracowuje dokładny plan ewakuacji. Nie ma czasu na zbędne ruchy ani na panikę. Przepowiednie Baby Wangi: wojna w Syrii to początek III wojny światowej? WIDEO Przepowiednie Baby Wangi: wojna w Syrii to początek III wojny światowej? WIDEO Baba Wanga, bułgarska niewidoma mistyczka i jasnowidzka, przewidziała III wojnę światową. Wszystkie obecne wydarzenia na świecie mogą być częścią tejże przepowiedni. Co zobaczyła Baba Wanga? Jaki konflikt ma być początkiem III wojny światowej?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!