Tuż przed tragedią - czy można było uniknąć katastrofy platformy wiertniczej Deepwater Horizon?

Do eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon doszło 20 kwietnia 2010 roku. W jej wyniku 11 pracowników zostało uznanych za zaginionych lub zabitych, a 17 zostało rannych. Platforma zatonęła 2 dni później. Do eksplozji doszło w godzinę po tym, jak pracownicy skończyli sprawdzać działanie platformy i uznali, że wszystko jest w porządku... W Tuż przed tragedią szukamy wyjaśnień tej historii.

 
Platforma wiertnicza Deepwater Horizon kończyła już drążenie dla koncernu BP szybu naftowego Macondo w Zatoce Meksykańskiej. Położony 1500 m pod wodą odwiert sięgał na głębokość 4000 m. Pracownicy sprawdzali, czy jest odpowiednio zabezpieczony, aby umożliwić przesunięcie platformy i rozpoczęcie pracy statku wydobywczego. Testy zakończone zostały pomyślnie, jednak zaledwie godzinę później łatwopalny gaz i ropa wytrysnęły z szybu, powodując pożar platformy i śmierć 11 pracowników.

W programie Tuż przed tragedią przyjrzymy się decyzjom i niedopatrzeniom, które doprowadziły do wypadku na platformie Deepwater Horizon, należącej do BP i największego w historii wycieku ropy na morzu.
 

 

Redakcja 19/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!