Tuż przed tragedią - czy można było uniknąć katastrofy platformy wiertniczej Deepwater Horizon?

Do eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon doszło 20 kwietnia 2010 roku. W jej wyniku 11 pracowników zostało uznanych za zaginionych lub zabitych, a 17 zostało rannych. Platforma zatonęła 2 dni później. Do eksplozji doszło w godzinę po tym, jak pracownicy skończyli sprawdzać działanie platformy i uznali, że wszystko jest w porządku... W Tuż przed tragedią szukamy wyjaśnień tej historii.

 
Platforma wiertnicza Deepwater Horizon kończyła już drążenie dla koncernu BP szybu naftowego Macondo w Zatoce Meksykańskiej. Położony 1500 m pod wodą odwiert sięgał na głębokość 4000 m. Pracownicy sprawdzali, czy jest odpowiednio zabezpieczony, aby umożliwić przesunięcie platformy i rozpoczęcie pracy statku wydobywczego. Testy zakończone zostały pomyślnie, jednak zaledwie godzinę później łatwopalny gaz i ropa wytrysnęły z szybu, powodując pożar platformy i śmierć 11 pracowników.

W programie Tuż przed tragedią przyjrzymy się decyzjom i niedopatrzeniom, które doprowadziły do wypadku na platformie Deepwater Horizon, należącej do BP i największego w historii wycieku ropy na morzu.
 

 

Redakcja 19/06/2015

Zobacz też

Menadżer Lewandowskiego Cezary Kucharski i oświadczenie majątkowe - ile zarabia, ile ma mieszkań? Menadżer Lewandowskiego Cezary Kucharski i oświadczenie majątkowe - ile zarabia, ile ma mieszkań?   Cezary Kucharski to obecnie menadżer Roberta Lewandowskiego. Kiedyś piłkarz, trener, dziś pilnuje interesów jednego z najlepszych polskich piłkarzy występującego w barwach niemieckiej Borussii Dortmund. W 2012 roku Kucharski zarobił ponad 2 miliony złotych. Obok funkcji menadzera, zajmuje się również polityką. Kucharski jest posłem PO z Łukowa. Wszedł do Sejmu dzięki 7910 głosom wyborców z okręgu lubelskiego. Sprawdź oświadczenie majątkowe Cezarego Kucharskiego, zobacz ile zarabia, jaki jest jego majątek?    Jak zrobić pokrowiec na telefon lub smartfona? Jak zrobić pokrowiec na telefon lub smartfona? Dziś, gdy w modzie są wszechobecne smartfony, równie dużą popularnością cieszą się pokrowce i osłonki mające chronić nasze telefony przed porysowaniem, a oprócz tego dobrze wyglądać. Co zrobić, jeśli chcemy mieć oryginalny pokrowiec na telefon? Możemy uszyć go samodzielnie – według naszych upodobań. Jak zrobić perfumy samodzielnie? Domowe perfumy krok po kroku Jak zrobić perfumy samodzielnie? Domowe perfumy krok po kroku Czy można zrobić perfumy w domu? Perfumy niedrogie, a jednocześnie niepowtarzalne, stworzone z naturalnych olejków i w 100% dopasowane do gustu i osobowości można stworzyć w domu samemu. Jak zatem zrobić perfumy samodzielnie? Jak segregować śmieci w domu? Do jakich pojemników wrzucać? Jak prawidłowo segregować odpady? Segregacja śmieci Jak segregować śmieci w domu? Do jakich pojemników wrzucać? Jak prawidłowo segregować odpady? Segregacja śmieci Jak prawidłowo segregować odpady? Ile zapłacisz za śmieci? Jak sortować? Jak to zgłosić? ‎Czy wyrzucając śmieci zastanawiasz się, które z nich nadają się do przetworzenia? Szkło, plastik, papier i aluminium to surowce, które można odzyskać, poddać odpowiedniej obróbce i znów wyprodukować z nich użyteczne przedmioty. Zobacz, jak segregować odpady, by móc je poddać recyklingowi. Segregacja śmieci - NOWE ZASADY

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!